ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתכוון לשלוח בקרוב איגרת ליו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) בה יקרא לו לחדש את המו"מ עם ישראל בהקדם וללא תנאים מוקדמים. פקיד ישראלי בכיר אמר כי האיגרת תהיה תשובה לאיגרת דומה שמתכוון אבו-מאזן להעביר לנתניהו בימים הקרובים.

האיגרת תכלול שורה של מסרים מדיניים מנתניהו לאבו-מאזן ובראשם נכונות ישראלית לחדש את השיחות שהתקיימו במהלך חודש ינואר בירדן תחת חסות הקוורטט והמלך עבדאללה. נתניהו יכתוב לאבו-מאזן כי הוא מוכן בשיחות אלה לדון בכל סוגיות הליבה – גבולות, ביטחון, פליטים, מים, התנחלויות וירושלים.

נתניהו יכתוב לעבאס כי הוא לא מציב תנאים מוקדמים לחידוש המו"מ ומצפה שהפלסטינים לא יציבו תנאים מוקדמים משלהם. עם זאת ידגיש ראש הממשלה באיגרת כי ישראל דורשת שבכל הסכם שלום שייחתם בין הצדדים יכירו הפלסטינים בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ויסכימו לסידורי ביטחון מתאימים.

הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי הנוסח הסופי של האיגרת יסוכם אחרי שתגיע האיגרת שמתכוון אבו-מאזן להעביר לנתניהו בימים הקרובים. "האיגרת של נתניהו תהיה תשובה לאיגרת של אבו-מאזן", אמר הפקיד הבכיר. "נראה מה הוא יכתוב ונגבש תשובה סופית. בכל מקרה הנוסח של האיגרת של נתניהו יהיה כזה שיבהיר את רצונה ונכונותה של ישראל לקדם את המו"מ עם הפלסטינים. המטרה היא כן להתניע מחדש את השיחות ולא לבצע חילופי איגרות לצורכי פרוטוקול".

במהלך מסיבת העיתונאים שכינס נתניהו אתמול (שלישי) במלאות 3 שנים לממשלתו הוא הדגיש כי הפלסטינים הם אלה שמסרבים לחזור לשולחן המו"מ. "אנחנו רוצים הסדר עם הפלסטינים כי איני רוצה מדינה דו-לאומית", הדגיש נתניהו. "אני רוצה גם להבטיח את קיום המדינה היהודית. זה לא רק הפרדה אלא גם ביטחון... אם הפלסטינים לא ייכנסו למו"מ עכשיו הם ייכנסו למו"מ אחר כך. אני מחויב לשימור אופיה היהודי של המדינה".

אתמול פורסם ב"הארץ" כי בשבוע שעבר התקיימה בירושלים פגישה חשאית בין ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, לשליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עורך הדין יצחק מולכו. השניים נמצאים בקשר טלפוני מפעם לפעם, אולם הפגישה היתה הראשונה מזה חודשיים וחצי, מאז קריסת השיחות ברבת-עמון ב-26 בינואר.

בפגישה סקר עריקאת בפני מולכו את נוסח האיגרת שבכוונתו של עבאס להעביר לנתניהו בימים הקרובים. האיגרת, שהטיוטות הראשונות שלה כללו אולטימטום ואיומים קיצוניים בפירוק הרשות, עברה בשבועות האחרונים דילול ומיתון, בין השאר בעקבות לחץ אמריקאי כבד.

הנוסח שהציג עריקאת למולכו בפגישתם בשבוע שעבר כבר לא כלל איום בפירוק הרשות אלא ביטויים מתונים בהרבה. בנוסף, עריקאת ביקש ממולכו לתאם מועד לפגישה בין נתניהו לבין משלחת פלסטינית בכירה שתגיע להגיש לו את האיגרת.

כתבות מומלצות

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

תגובות