בצל המחלוקת בממשלה |

כוחות הביטחון פינו את הבית בחברון

אחר הצהריים החל במפתיע פינויו של בית המריבה, שהסתיים תוך זמן קצר. ברק: "אמשיך לפעול לשמירת החוק"; השר אדלשטיין: "מקווה שרה"מ לא ידע על זה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כוחות הביטחון החלו אחר הצהרים (רביעי) במפתיע לפנות את בית המכפלה בחברון וסיימו תוך זמן קצר. כוחות צבא ומשטרה פינו את הבית בהוראת שר הביטחון אהוד ברק, שהודיע: "אמשיך לפעול לשמירת החוק והדמוקרטיה תוך הבטחת מרות המדינה על אזרחיה". הוא הוסיף כי "הבקשה להיתר עסקה וכן חוקיות הרכישה ימשיכו להתברר באופן מקצועי ללא פניות. לא ניתן לאפשר מצב בו ננקטות פעולות המנוגדות לחוק במטרה לקבוע או להכתיב לשלטון עובדות בשטח".

פינוי הבית בחברון נעשה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה ויינשטיין מסר את עמדתו לראש הממשלה ולשר הביטחון, לפיה יש לבצע את הפינוי ללא דיחוי. מטעמו של וינשטיין נמסר כי הוא עמד על כך שאין צורך בהחלטת ממשלה לביצוע הפינוי, וכי הפינוי מתחייב לאלתר נוכח חשיבות השמירה על שלטון החוק.

שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין (ליכוד) התומך בתושבי הבית אמר בראיון לקול ישראל כי הוא "מאד מקווה שראש הממשלה לא ידע על הכוונה לפנות... שמעתי את ראש הממשלה, דיברתי עם ראש הממשלה, ההתנהגות הזו עוברת כל גבול". לדברי אדלשטיין, אפשר היה לפנות את התושבים בתיאום ולא באמצעות כוחות יס"מ. "כל דבר עדיף על הפתעות מהסוג שאנו חווים כרגע. אני קורא לראש הממשלה לשים לזה קץ אחת ולתמיד".

מחוץ לבית המכפלה בחברוןצילום: רויטרס

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

  המאבק על הפינוי הביא הבוקר לעימות חריף בתוך הממשלה בין שרי הימין לבין שר הביטחון אהוד ברק. המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון אמר הבוקר בשיחות סגורות כי "אהוד ברק פועל בצורה לעומתית לממשלה ולהתיישבות ביהודה ושומרון, כל מה שהוא עושה זה להבעיר מדורות".

  יעלון אמר בדיון הלילי שקיים אתמול ראש הממשלה נתניהו בסוגיית בית המכפלה כי יש להפקיע משר הביטחון את הסמכות לטיפול בהתיישבות ביהודה ושומרון ולהעביר את סמכויותיו לצוות שרים. "ברק לא פותר בעיות ולא חותם על תב"עות".

  יעלון אמר כי "חובה לבדוק שמסמכי הרכישה של הבית בחברון לא זויפו אולם, אם יתברר שהם תקינים יש לאשר לרוכשים להיכנס לבית. אין כאן בעיה מדינית או ביטחונית, צריך לבדוק רק את נושא הקניין. למה שר הביטחון טוען שבדיקה כזאת לוקחת כמה שבועות כשאפשר לסיימה בכמה ימים".

  יעלון ציין כי שר הביטחון ברק תוקע את ההליכים לא רק בבית בחברון אלא בעוד מקומות ברחבי יהודה ושומרון. "ברק פועל בניגוד לדרכה של הממשלה ופוגע בנו", אמר יעלון בשיחות סגורות הבוקר.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ