עוז רוזנברג

כוח של צה"ל חסם השבוע את הכניסה הראשית לא-ראם, שכונה פלסטינית בצפון-מזרח ירושלים המונה כ-60,000 תושבים. ביום ראשון בלילה הציבו חיילים סלעים גדולים על ארבעת נתיבי התנועה בכניסה הראשית לשכונה, במטרה למנוע לחלוטין את תנועת כלי רכב אליה וממנה. לטענת צה"ל, הסיבה לכך היא העלייה בתקופה האחרונה במספר אירועי ידויי אבנים ובקבוקי תבערה מצד נערים במקום לעבר כוחות הצבא המסיירים באזור.

בעוד שמצה"ל נמסר כי לטובת תושבי א-ראם עומד ציר תנועה חלופי, התושבים טוענים כי מדובר בדרך עפר צרה, המרוחקת כארבעה קילומטרים מהכניסה הראשית. בשל המרחק והקושי לעבור בדרך זו, הם טוענים, משתמשים תושבים רבים בדרכים מאולתרות. "זאת ענישה קולקטיבית", אומר ראש מועצת א-ראם, סרחאן ג'אסר סליימה, "נכון, היו אירועים. אבל כמה אנשים היו שם? לא יותר מ-20-30 ילדים קטנים שרואים את זה כמשחק". לדבריו, "אם דבר כזה היה קורה בתל אביב, גם היו סוגרים את כל העיר? מצב כזה פשוט לא יכול להיות. חוץ מזה, מה יש לניידת משטרה או לצה"ל לעשות פה בכלל? אין בכלל ישראלים שמסתובבים פה".

א-ראם ממוקמת על הציר הראשי המוביל לרמאללה, בין מחסום קלנדיה למחסום דחיית אל-בריד, ומהווה צומת מרכזי אליו מתנקזים כל המבקשים להגיע אל אחת מערי הגדה המערבית. לדברי נהגי תחנת המוניות בא-ראם, חסימת הכניסה הראשית לכפר פוגעת קשות בפרנסה שלהם. "התחנה שלנו עומדת פה על הכניסה", מספר מוחמד, נהג מונית, שכמו יתר חבריו נאלץ כעת להעמיד את רכבו מחוץ למכשול בכניסה. "אנשים התרגלו שכאן אנחנו עומדים, אבל עכשיו הם לא באים. גם ככה אין עבודה. מהבוקר עד אחר הצהריים עשיתי עשרה שקלים".

לדברי מוחמד, הסיבה לכך שילדי הכפר מיידים אבנים היא בסך הכל שעמום. "ילד אצלנו בגיל שמונה, אימא שלו לא לוקחת אותו לגן או לים", הוא מספר, "אצלנו אין ים, אז הם באים לפה".

חסימת הכניסה הראשית אינה משפיעה רק על בעלי העסקים ועוברי האורח הסמוכים אליה, שכן קרוב ל-70% מתושבי א-ראם עובדים כיום בתחומי ישראל. נוסף לכך, כ-60% מהתלמידים הכפר לומדים בירושלים ובבתי ספר מחוץ לא-ראם. "לא אמרו לנו מתי זה ייגמר", אומר אחמד, תושב השכונה שהייאוש נראה היטב על פניו. "אני, ועוד הרבה כמוני, עומדים היום בצומת דרכים ולא יודעים מה לעשות. האם ללכת לגנוב, האם ללכת להתאבד, או ללכת לעבוד. מתייחסים אלינו גרוע יותר מאשר לכלבים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי בשבועות האחרונים "פנו נציגי המינהל האזרחי לתושבי האזור ולבכירים ברשות הפלסטינית בבקשה להפסקת פעילותם האלימה והמסוכנת, ומשלא נענו הוצבו החסמים. הצבת חסמים במרחב יהודה ושומרון נקבעת בהתאם להערכת המצב על פי שיקולים ביטחוניים. צה"ל פועל על מנת להבטיח מרקם חיים תקין לכלל תושבי האזור, תוך נקיטת צעדי הביטחון המחייבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ