1,600 אסירים פלסטינים מתכננים לפתוח בשביתת רעב בבתי הכלא בישראל בדרישה לשיפור תנאיהם החל ממחרתיים. מדובר בכשליש מאוכלוסיית האסירים הפלסטינים שבבתי הכלא בישראל. השר לענייני אסירים ברשות, עיסא קראקע, אמר כי המצב בבתי הכלא בישראל הפך למסוכן, וקרא לכלל האסירים מכל הפלגים והארגונים לשמור על חזית מאוחדת ותוכנית פעולה משותפת אל מול שירות בתי הסוהר. לעת עתה, לפי דיווחי הפלסטינים 11 עצירים מינהליים שובתים רעב.

בשב"ס טוענים כי לא ידוע בשלב זה על שביתת רעב מתוכננת בקרב האסירים. בנוסף, בשב"ס מסבירים כי איום השביתה הוא כלי שנעשה בו שימוש בתדירות גבוהה. בארגון כן נערכים ליום האסיר, בעוד יומיים, ולמקרה שבו, כמו בשנים קודמות, יחליטו האסירים להחזיר את המנות המחולקות להם באותו יום. מבחינת השב"ס, שביתת רעב מוגדרת ככזו, רק אחרי שהוחזרו מנות במשך 48 שעות.

בין השובתים רעב כיום ישנם שלושה עצירים השובתים יותר מ-40 יום. תאיר חלאלה מאזור חברון ובלאל דיאב מכפר ראעי שבקרבת ג'נין, אנשי הג'יהאד האיסלאמי, שובתים רעב זה 48 יום ודורשים לבטל את מעצרם המינהלי ולשחררם לאלתר. כמו-כן חסן ספדי משכם שובת רעב זה 41 יום, ועומר אבו שלאל שובת רעב זה 40 יום.

בשירות בתי הסוהר אישרו כי על פי המידע שבידיהם, מספר העצורים השובתים רעב הוא שבעה ומתוכם ארבעה השוהים במתקן הרפואי של שב"ס ברמלה. הארבעה מטופלים ומקבלים עירוי. בעניין ימי השביתה הדעות חלוקות ובשב"ס גורסים כי מדובר ב-27 יום.

תופעת שביתות הרעב בקרב העצורים המינהליים תפסה תאוצה לאחר המאבק שניהל פעיל הג'יהאד האיסלאמי חאדר עדנאן ששבת רעב במשך 67 יום ולבסוף הפסיק את השביתה, לאחר שהמדינה התחייבה לשחררו, בתום ארבעת חודשי המעצר המינהלי. הוא אמור להשתחרר בשבועות הקרובים. העצורה הנא שלבי, ששבתה רעב יותר מ-30 יום, כבר שוחררה ולפי ההסכם עמה, היא גורשה לעזה למשך שלוש שנים.

המאבק של עדנאן ושלבי קיבל הדים בינלאומיים וארגוני זכויות אדם בישראל ובעולם פנו לממשלת ישראל בבקשה לשחרר את השניים, ולהפסיק את ההליך של מעצר מינהלי בכלל. גם ברשות הפלסטינית הגבירו את הפעילות למען האסירים ובסוף השבוע שעבר קרא השר לענייני האסירים ברשות קראקעלהקים ועדת חקירה בינלאומית לסוגיית האסירים הביטחוניים הפלסטינים הכלואים בישראל ולקרוא לקהילה הבינלאומית ללחוץ על ישראל להפסיק את הליך המעצר המינהלי. קראקע דיבר בז'נווה, בכנס של מועצת האו"ם לזכויות אדם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ