יום האסיר |

עדנאן השתחרר, הרשות פועלת להכרה באסירים כשבויי מלחמה

כ-2,300 אסירים ביטחוניים הודיעו על החזרת הארוחות היומיות לרגל ציון יום האסיר; שר האסירים ברשות הפלסטינית אומר שיפנה בעניינם לביה"ד בהאג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פעיל הג'יהאד האיסלאמי חאדר עדנאן, ששבת רעב במשך 67 יום, שוחרר אמש (שלישי) לביתו, שם קיבלו את פניו מאות. מיד לאחר מכן עדנאן צפוי לבקר בביתו של בלאל דיאב, עציר מינהלי ששובת רעב מזה 48 ימים. עדנאן הפסיק את השביתה לאחר שהמדינה התחייבה לשחררו בתום ארבעת חודשי מעצר מנהלי.

השר לענייני אסירים ברשות, עיסא קראקע, אמר כי המצב בבתי הכלא בישראל הפך למסוכן, וקרא לכלל האסירים מכל הפלגים והארגונים לשמור על חזית מאוחדת אל מול שירות בתי הסוהר. קראקע אמר שעניין האסירים צובר תאוצה וממונף גם בקהילה הבינלאומית. לדבריו, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) יפנה לאו"ם ולבית הדין הבינלאומי בהאג בבקשה להכיר באסירים הביטחוניים כשבויי מלחמה. לעת עתה, לפי דיווחי הפלסטינים 11 עצירים מינהליים שובתים רעב.

בין השובתים רעב שלושה עצירים השובתים יותר מ-40 יום. תאיר חלאלה מאזור חברון ובלאל דיאב מכפר ראעי שבקרבת ג'נין, אנשי הג'יהאד האיסלאמי, שובתים רעב זה 48 יום ודורשים לבטל את מעצרם המינהלי ולשחררם לאלתר. כמו-כן חסן ספדי משכם שובת רעב זה 41 יום, ועומר אבו שלאל שובת רעב זה 40 יום. העצורה הנא שלבי, ששבתה רעב יותר מ-30 יום, כבר שוחררה ולפי ההסכם עמה, היא גורשה לעזה למשך שלוש שנים.

צעיר פלסטיני נושא כרזה עם תמונתו של חאדר עדנאן בעצרת תמיכה בנבי סאלח

כמו כן, שמונה נשים מתוך מסורבי הכניסה מהמטס השוהים בגבעון, הודיעו אתמול שלאות הזדהות עם האסירים הבטחוניים ולרגל יום האסיר יחזירו גם הן ארוחות. משירות בתי הסוהר נמסר כי "התמודדנו עם שביתות רעב בעבר ואנו ערוכים לכך גם כעת".

אתמול, יום האסיר הפלסטיני, החזירו את ארוחתם כ-2,300 אסירים ביטחוניים. ברמאללה התקיימה בצהריים עצרת מרכזית לציון יום האסיר. העצרת החלה במרכז העיר ומשם יצאה תהלוכה לכיוון כלא עופר שבפאתי העיר הפלסטינית. מעמותת אדמיר - ארגון זכויות אדם שמלווה את האסירים הביטחוניים - נמסר כי אל האסירים שהודיעו על שביתת רעב אמורים להצטרף בשבוע הבא עוד קבוצת אסירים מכלא עופר וכלא מגידו.

האסירים ממקדים את הדרישות שלהם בשלוש נקודות מרכזיות: ביטול מדיניות הבידוד; ביטול הסנקציות שהוטלו לפני עסקת שליט - כגון מניעת ביקורים של משפחות מעזה, הקלה בתנאי הביקור למשפחות מהגדה המערבית, לימודים אקדמאיים והחלפת ספרי לימוד וביטול מה שמוגדר כעונשים קולקטיביים; וביטול מדיניות המעצר המנהלי.

בכפר ערה שבואדי ערה התקיימה אתמול עצרת לרגל יום האסיר בבית האסיר הביטחוני כרים יונס. כרים היושב בכלא זה 30 שנה הפך להיות האסיר הביטחוני הוותיק ביותר, לאחר שאסירים אחרים שהיו ותיקים ממנו שוחררו בעסקת שליט. יונס הנחשב לפעיל בפתח ואחד ממנהיגי האסירים פנה לאחרונה במכתב אישי ליו"ר הרשות הפלסטינית וביקש להציב את שחרור האסירים הוותיקים כתנאי לחידוש המו"מ עם ישראל.

Read this article in English: Some 1,200 Palestinian prisoners go on open-ended hunger strike

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ