מצ"ח לא תחקור מות פלסטיני שנהרג מאש מסתערבים

ההרוג ושניים מבני משפחתו חשבו כי החיילים שפעלו בכפרם הם פורצים. אחד מהם דקר חייל, והכוח השיב באש. צה"ל: מדובר בפעילות לחימתית מובהקת

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) לא תפתח בחקירת מותו של פלסטיני שנורה למוות מאש צה"ל לפני כשבוע, למרות שהצבא חידש באחרונה את ההנחייה לחקור אירועי מוות בגדה המערבית. במהלך התקרית נפצעו חייל צה"ל ושני פלסטינים נוספים, מצה"ל נמסר כי "נסיבות האירוע מתוחקרות". בפרקליטות הצבאית שהוציאה את ההנחיות בנושא מגבים את ההחלטה לא לפתוח במקרה זה בחקירה, למרות שהכוח לא לבש מדים בעת האירוע.

לפני כעשרה ימים פעל כוח דובדבן של מסתערבים. במהלך הפעילות, נתקל הכוח בשלושה מתושבי הכפר – בני משפחת שווח'ה שחשבו כי מדובר בפורצים. אחד מהם דקר חייל בצווארו, ובעקבות זאת פתח הכוח באש ופגע בשלושתם: ברשאד, שנפצע באורח קשה מהירי וכן באכרם ובאנוור - שנפצעו באורח בינוני וקל.

השלושה פונו לבית חולים, אך מצבו של רשאד הדרדר ולאחר שישה ימים הוא מת מפצעיו. לשני אחיו, ששהו בבית החולים "שערי צדק" בירושלים הוצמדה שמירה במהלך הימים הראשונים לאחר התקרית ואחד מהם נחקר על ידי השב"כ, אך הם לא נעצרו. עד היום, עשרה ימים לאחר מותו של שווח'ה, לא נפתחה חקירת מצ"ח לבדיקת האירועים.

אכרם, אחיו של רשאד שנהרג בתקרית, סיפר ל"הארץ" כי "בתקופה האחרונה יש הרבה גניבות בכפר, וכולם ערים בלילה כדי שלא יגנבו. יש לי מכונית ובקר, ולכן פחדתי שעומדים לגנוב משהו כששמעתי רעש מחוץ לבית בשעה 01:00 בלילה, וראיתי שני אנשים עומדים בחוץ. הלכתי אחריהם והתקשרתי לשני האחים שלי, ואמרתי להם שיש פורצים בבית".

  אכרם העיד כי בין השלושה לבין החיילים התפתח דין ודברים וכי הם ביקשו מהכוח שיציגו את עצמם ואת תעודות הזהות שלהם. לדבריו, אחד החיילים אמר לו "שיתפלל לנביא" בערבית, אך זה לא סיפק את רשאד והוא שב וביקש מהחיילים שיוציאו תעודות זהות. לטענת אכרם, אחד מהחיילים הכניס את ידו לכיס לשלוף דבר מה, אך ברגע זה התפתח עימות שבסופו, כאמור, החייל נדקר בצווארו והאחים נורו מאש הכוח.

  בעקבות הרגיעה היחסית במצב הביטחוני בגדה, הודיע צה"ל לבג"ץ באפריל אשתקד כי יערוך שינוי מהותי במדיניות החקירה שלו, ויחזור לחקור כל מקרה של הרג פלסטיני מאש חיילים - כפי שהיה נהוג לפני האינתיפאדה השנייה. זאת, בעקבות עתירה שהגישו ארגוני זכויות אדם בנושא, שהביאה לעבודת מטה בפרקליטות הצבאית שסופה הוחלט לבצע שינוי בהנחיות. מאז, מדווחים בארגון "בצלם", כי בכל אירוע בו נהרג פלסטיני אכן נפתחה חקירה, למעט התקרית הנוכחית.

  מדובר בשישה הרוגים פלסטינים בשש תקריות שונות, מרביתן נגרמו כתוצאה מירי כדורים חיים. רשאד שווח'ה, בן 28 ואב לילדה בת עשרה חודשים, הוא ההרוג השביעי מאש כוחות צה"ל מאז השינוי במדיניות הפרקליטות. על פי ההנחיות הללו, תקרית חריגה של הרג אזרח, מחייבת חקירה פלילית מיידית, במקביל לתחקיר המבצעי (שבמקרה זה עדיין מתנהל ביחידת דובדבן, ג"כ). עם זאת, יש לציין כי הפרקליט הצבאי הראשי יכול להשעות את פתיחת החקירה הפלילית, אם ברור כי מדובר בתקרית שארעה "תוך כדי לחימה".

  מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בדיקה ראשונית של נסיבות האירוע העלתה כי מדובר היה בפעילות לחימתית מובהקת, במהלכה אף נדקר חייל צה"ל בגבו ובעורפו, ולפיכך הוחלט שלא להורות על פתיחת חקירת מצ"ח באופן מיידי. מכל מקום, בנושא יערך תחקיר מבצעי וממצאיו יועברו כמקובל לבחינת הפרקליטות".

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ