גורמים מדיניים: המצרים הבהירו כי הסיבה לביטול הסכם הגז היא "עסקית"

בירושלים טוענים שביקשו וקיבלו הבהרות מקהיר, שלפיהן מקור ההודעה הוא ב"סכסוך מסחרי"; תאגיד הגז תבע מחברת הגז המצרית 8 מיליארד דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

במשרד החוץ הופתעו הערב (ראשון) מהפרסום על החלטת מצרים לבטל את עסקת הגז עם ישראל. "לא קיבלנו שום מידע בנושא, לא מהרשויות במצרים וגם לא מחברת אמפל והמידע היחידי שיש לנו הוא הפרסום בתקשורת", אמרו גורמים במשרד.

יצויין כי ההודעה היחידה בעניין הגיעה מתאגיד הגז EMG ואין לכך אישור גם מצידה של ממשלת מצרים. התקשורת המצרית מצטטת גם היא את הודעת התאגיד הישראלי. מקורות ביטחוניים בישראל אמרו כי גם להם אין מידע בעניין מעבר להודעה של חברת הגז. אחד המועמדים העצמאיים לנשיאות מצרים, חמדין סבאחי, אמר כי אם יבחר לנשיאות יבטל את הסכם הגז.

לדברי הגורמים בירושלים, "אנחנו יוצרים קשר עם השלטונות המצרים בנסיון לאמת את המידע". במשרד החוץ הוסיפו כי חברת אמפל לא פרסמה, עד שעת הפרסום בערוץ 2 הערב, הודעה בנושא לבורסה.

מאוחר יותר אמרו הגורמים, כי "בהמשך לשיחות שהתקיימו בין גורמים מדיניים בישראל לגורמים מדיניים במצרים, הובהר כי מדובר בחלק מסכסוך מסחרי בין חברה פרטית לחברות ממשלתיות מצריות, סכסוך שמצוי בהליכים משפטיים בחו"ל שטרם הוכרע. אין המדובר כלל בסכסוך הקשור בדרך כלשהי ליחסים המדיניים בין ישראל למצרים".

באוקטובר פנתה EMG שבה מחזיקה אמפל ב-12.5%, ללשכת המסחר הבינלאומית בז'נבה בבקשה להתחיל בהליכי בוררות נגד חברת הנפט המצרית וחברת הגז המצרית EGAS, שמחזיקה בעצמה ב-10% מ-EMG .EMG תובעת 8 מיליארד דולר בשל הפסדים על עסקות נוכחיות ועתידיות, ובשל השקעות שכבר נעשו בתשתית ההולכה.

בנוסף, מקור בכיר בצבא מצרים אמר לרשת טלוויזיה במדינה שהעסקה לא בוטלה אלא הופסקה בשל סכסוך על העברת הגז. גם ראש חברת אחזקות הגז הטבעי המצרי אמר לסוכנות הידיעות אי-פי שמדובר בעניין עסקי ולא פוליטי.

יוסי מימןצילום: עופר וקנין

מנגד אמרו מקורבים לקבוצת מרחב של יוסי מימן כי "הניסיון של ישראל להציג את ביטול הסכם הגז כנושא כלכלי ולא מדיני - הוא היתממות שנועדה להרחיק את השלטונות בישראל מעיסוק בנושא". לדברי הגורמים, "לא ייתכן שההכרזה על ביטול ההסכם נעשתה ללא ידיעת שלטונות מצרים ובכל מקרה מדובר בהפרה של הסכמי השלום שנחתמו בין המדינות".

הצינור לא פעל 88 יום מראשית השנה

יו"ר האופוזיציה, שאול מופז (קדימה), אמר הערב בתגובה לידיעה כי "זהו שפל חסר תקדים ביחסים בין המדינות. מדובר בהפרה בוטה של הסכם השלום. הצעד החד צדדי מחייב תגובה אמריקאית מיידית, כמי שהיו ערבים לקיומו של הסכם קמפ-דייויד".

אורי אלדובי, יו"ר איגוד תעשיות מחפשי הגז והנפט באיגוד לשכות המסחר, אמר כי "על מדינת ישראל לעודד את תעשיית הגז הישראלית, להסיר חסמים ובירוקרטיות ולקדם תעשיית גז עצמאית ומפותחת לטובת המשק והצרכן הישראלי".

    לדברי חברת אמפל של יוסי מימן, השותפה בתאגיד EMG המפעיל את הצינור, היא רואה במהלך "מנוגד לחוק ומפר הסכם, ועל כן תובעת את ביטולו". עקב חבלות בצינור, לא זרם הגז מראשית השנה במשך 88 יום. הסכם הגז המשולש בין מצרים, ישראל ו-EMG - אשר זכה למטרייה מדינית - נחתם ב-2005. אספקת הגז לישראל כאשר אספקת הגז לישראל החלה בפועל ב-2008, ונמשכה כסדרה עד המהפכה הפוליטית שחוותה מצרים בינואר אשתקד.

    גורמים המקורבים ל-EMG מסרו הערב בתגובה: "מצרים לא מבינה מה היא עושה. המהלך יחזיר את המדינה 30 שנה לאחור מדינית וכלכלית. מדובר בהפרה של הסכם השלום עם ישראל".

    תגובות

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ