ליברמן על דברי דיסקין: אם הוא לא נתן אמון בהנהגה - היה עליו להתפטר

"החלטנו לפטפט את עצמנו לדעת", אמר שר החוץ בתגובה למתקפת ראש השב"כ לשעבר. השר שמחון: דיסקין גרם לגלעד שליט להירקב בכלא

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

"אם בזמן אמת אתה לא סומך על ראש הממשלה ושר הביטחון אתה לא יכול להישאר בתפקיד" - כך אמר היום (שבת) שר החוץ, אביגדור ליברמן, בתגובה למתקפה החריפה של ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק.

בראיון בשידור חי בערוץ שתיים ביקש ליברמן קודם כל לברך את הג'ודוקא אריק זאבי על זכייתו באליפות אירופה. "אנחנו תמיד מתחילים עם סערות במקום לברך. למדינה הזו יש המון הישגים ואנחנו מחפשים רק את הנגד", אמר.

בהתייחס לדברי דיסקין, אמר שר החוץ כי "אני חושב שאנחנו החלטנו פשוט לפטפט את עצמנו לדעת. כל הפטפטת הזו מיותרת, ולא רק מצד דיסקין. צריך להפסיק את כל הפטפטת והיא חלה גם על הבכירים לשעבר. דיסקין היה ראש שב"כ מעולה אבל יחד עם זאת אם אתה לא סומך על רה"מ ושר הביטחון אתה צריך להתפטר ולא לחכות לתום הקדנציה".

אתמול אמר ראש השב"כ לשעבר כי ברק ונתניהו אינם ראויים להנהיג את ישראל. "הבעיה שלי היא שאין לי אמון בהנהגה הנוכחית שצריכה להוביל אותנו לאירוע בסדר גודל של מלחמה עם איראן או מלחמה אזורית", אמר דיסקין. "אני לא מאמין לא בראש הממשלה ולא בשר הביטחון. אני לא מאמין במנהיגות שמקבלת החלטות מתחושות משיחיות".

דיסקין כינה את ברק ונתניהו "שני משיחים - האחד מאקירוב או מפרויקט אסותא והשני מרחוב עזה או קיסריה". הוא הוסיף: "הם משיחים נראים לכם? תאמינו לי, ראיתי אותם מקרוב. הם לא משיחים והם לא אנשים שאני ברמה האישית סומך עליהם שיובילו את ישראל לאירוע בסדר גודל כזה וגם להוציא אותה. אלה לא האנשים שאני הייתי רוצה שיחזיקו את ההגה במהלך כזה".

ראש השב"כ לשעבר גם האשים את נתניהו בקיפאון בתהליך השלום עם הפלסטינים. "ראש הממשלה הזה יודע שאם יעשה צעד הכי קטן קדימה בכיוון הזה, אז השלטון המבוסס שלו והקואליציה שלו תתפרק - נורא פשוט", אמר. "לכן אין לאף אחד עניין לשנות את המצב. אבו מאזן עשה טעויות, אבל זה לא קשור. יש לנו כעת עניין בזה, אבל לא לממשלה הזו...כל יום שעובר הבעיה הופכת ליותר קשה".

צפו בביקורת של דיסקין על נתניהו בנושא הפלסטיני (באדיבות יוסי ניישלוס)

האם התבטאויותיו של דיסקין מוצדקות או מיותרות? דברו על זה בפייסבוק

דיסקין אף התריע כי בקרב הפלסטינים "מתפתחת תחושת חוסר תוחלת". הא ציין כי הוא עדיין נמצא בקשר עם בכירים ברשות הפלסטינית ושומע מהם על "תחושה של חוסר תקווה שמשהו באמת ישתנה, בעיקר ביהודה ושומרון". דיסקין הוסיף כי "במצב כזה שריכוז אדי הדלק באוויר הוא גבוה, השאלה היא רק מתי יגיע הניצוץ שידליק את זה. זה לא יקרה מחר בבוקר... אבל יש את כל הנתונים הבסיסיים שיאפשרו זאת".

לשכת ראש הממשלה ולשכת שר הביטחון נמנעו עד כה מפרסום תגובה לדברים הקשים שהשמיע דיסקין. נתניהו וברק צפויים להגיב מאוחר יותר הערב, כנראה לקראת מהדורות החדשות בשמונה בערב. עד אז, שרי הליכוד לא חסכו מילים קשות ממי שעד לפני שנה היה אחד האנשים החזקים והמשפיעים במערכת הביטחון הישראלית.

שרת התרבות והספורט לימור לבנת אמרה כי העיתוי והסגנון בהם בחר דיסקין כדי לתקוף את נתניהו "מעלים חשש כי הוא מונע משיקולים זרים ולא ענייניים ובאופן שאינו הולם את מעמדו ותפקידו לשעבר". לבנת ציינה עוד כי "מצער שדיסקין מתנער מהאחריות שחלה עליו גם אחרי שסיים את תפקידו, ובוחר לתקוף את ראש הממשלה מסיבה שאינה ברורה ובאופן שעלול להסב נזק למדינת ישראל בקרב דורשי רעתה בזירה הבינלאומית".

שר התחבורה ישראל כץ אמר כי "מדובר בסגנון גס ולא ראוי. אם אלה דעותיו, היה עליו לומר אותן בפורומים המתאימים עוד בעת כהונתו. ברור שעיתוי וסגנון הדברים נובעים ממניעים אישיים ולא ענייניים".

ח"כ כרמל שאמה הכהן מהליכוד אמר כי "אותו דיסקין, בתום כהונתו המקורית, המשיך לשרת שנה נוספת תחת אותם מנהיגים מסוכנים ולא ראויים כדבריו. מטרידה לא פחות העובדה שמר דיסקין לא מעד בלשונו אלא תכנן את הכל לרבות הפתק שבמקרה היה עימו וכלל את הציטוט מספר זכריה. מפאת כבוד תפקידו האחרון לא אצטט פסוק אחר מהתנ"ך המתאים להתנהלות המוזרה של מר דיסקין".

השר שלום שמחון (עצמאות) הגן על ברק באומרו כי "דבריו הבוטים והמופקרים של דיסקין מעידים בעיקר על האיש עצמו. אם דיסקין כל כך מודאג ממנהיגותם של נתניהו וברק, מדוע לא התפטר מראשות השב"כ?...דיסקין כשל בשיקול דעת לקוי אשר בעטיו שליט נירקב שנים בכלא וישראל שילמה מחיר יקר".

מנגד, ח"כ יואל חסון מקדימה אמר כי "אני חושש כי אם ההנהגה הנוכחית לא תוחלף, דבריהם של הבכירים לשעבר עוד עשויים להוות את הבסיס לוועדות החקירה העתידיות שיוקמו חלילה".

השתתפה בהכנת הכתבה: אופיר בר-זהר

Read this article in English: Lieberman: Vote on Haredi IDF service will decide date of Israel's elections

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ