מאבק האסירים הפלסטינים |

סכנה לחיי 4 משובתי הרעב

ההערכה מתבססת על חוות דעת של אחד מרופאי השב"ס. עו"ד ג'וואד בולוס: ישראל משקללת נזקים ומעדיפה מות עציר על פני הגבלת המעצר המינהלי

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
עמירה הס

לארבעה מהאסירים הפלסטינים שובתי הרעב נשקפת סכנת חיים, כך אמר אתמול (שני) אחד מרופאי המרפאה של שירות בתי הסוהר (מר"ש) לעורך הדין ג'וואד בולוס. הארבעה שובתים רעב כבר בין 57 ל-65 יום: בילאל דיאב, ת'אאר חלאחלה ועומר אבו שלאל הם עצירים מינהליים, שכלואים בלא משפט ועל סמך הוראת שב"כ וצו צבאי, ודורשים להישפט או להשתחרר. הרביעי הוא מחמוד סיקסק מעזה, שמוחה על מעמדו כ"לוחם בלתי חוקי". עוד ארבעה שובתי רעב מאושפזים במר"ש, אחד מהם הוא אחמד סעדאת, מזכ"ל החזית העממית, ששלשום נודע על העברתו למרפאה בשל הידרדרות במצבו. בינתיים נמסר על העברת דיאב לבית החולים.

בולוס מבקר אצל שובתי הרעב מטעם "מועדון האסיר" הפלסטיני. הוא אמר אתמול לעיתונאים ברמאללה כי ככל הידוע לו, בניגוד למשא ומתן שהתקיים עם ח'דר עדנאן, העצור המינהלי הראשון ששבת רעב בתביעה לשחררו או להעמידו לדין - הרשויות לא מנהלות כל משא ומתן עם העצירים המינהליים השובתים כיום. הוא מתרשם ששביתת הרעב של עדנאן, הנאא שלבי ושלהם הצליחה לראשונה זה שנים רבות להסב תשומת לב עולמית לנוהג הישראלי הנפסד של מעצר ממושך בלא משפט, שמוארך אחת לכמה חודשים. לפי נתוני שב"ס, כלואים היום בישראל 300 עצירים מינהליים פלסטיניים. בולוס מעריך שישראל משקללת כיום את הנזק שייגרם לה ממותו של אחד משובתי הרעב עם הפגיעה בחופש הפעולה שלה לעצור פלסטינים בלא משפט. לדעתו, הגורמים הקובעים החליטו שהנזק ממות עציר קטן יותר, ולכן אין מאמץ (באמצעות מו"מ) למנוע מוות.

השב"ס לא אישר במישרין את קביעתו של רופא מר"ש על סכנה לחייהם של שובתי הרעב, אך מסר בתגובה ל"הארץ": "שב"ס מחוייב עפ"י דין לדאוג לשלומם וביטחונם של המוחזקים במשמורת. מטבע הדברים החשש לשלומם של שובתי הרעב מעסיק את שב"ס ובעניין זה נעשה מאמץ גדול, שעיקרו רפואי, להבטיח את שלומם. כלל השובתים נמצאים במעקב רפואי, השובתים מספר רב של ימים ואלו הדורשים פיקוח צמוד יותר נמצאים במתקן הרפואי של שב"ס ברמלה. במידת הצורך וכפי שנעשה במקרים קודמים, במקרים של החמרה במצבם, מופנים האסירים לטיפול בבי"ח ציבורי".

משפחות האסירים ששבותים רעב בהפגנת תמיכה בשכם

אתמול ביקרה במר"ש רופאה עצמאית מטעם רופאים לזכויות אדם (רל"א). היא קבעה שיש להעביר לאלתר את שובתי הרעב שבמר"ש לבית חולים - ובראשם את דיאב וחלאחלה, שאותם בדקה אישית.

פעילת רל"א, ענת ליטווין, אומרת כי מר"ש אינו בית חולים והוא אינו מצויד במכשור המתאים למעקב ולטיפול שובתי רעב בשלב מתקדם. בראיון לעיתון האינטרנט של "עדאלה" (המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל) היא פירטה את הנזקים הגופניים והקוגניטיביים הנגרמים לשובתי רעב בכל שלב מהשביתה. עוד אמרה כי לרופאי שב"ס נאמנות כפולה – למטופל אך גם למוסד שמעסיק אותם - דבר שעלול להשפיע על החלטותיהם הרפואיות.
תגובת השב"כ להערכת בולוס עדיין לא התקבלה.

האסירים השפוטים פתחו בשביתת רעב ב-17 באפריל בתביעה להחזיר זכויות שנשללו מהם במהלך השנים: להחזיר את ביקורי המשפחה לאסירי עזה (שלא ראו את קרוביהם מזה שש שנים); להסיר מגבלות רבות שמוטלות על רבים מאסירי הגדה בנוגע לביקורי משפחה; לבטל את תנאי ההפרדה שבהם נתונים 19 אסירים זה שנים רבות (שגם מהם נשללת הזכות לביקורי משפחה) ולשוב ולאפשר לימודים באוניברסיטה הפתוחה (זכות שבהוראת נתניהו נשללה ביוני 2011).

לפי שב"ס התחילו בשביתה כ-1,200 מתוך כ-4,500 אסירים ביטחוניים, וכיום מספרם עומד על 1,600. לפי התכנון המוקדם, השביתה היתה אמורה להתחיל בסוף אפריל, אך חלק מהאסירים – בעיקר אלה המזוהים עם החמאס – החליטו לפתוח בה קודם לכן, ואליהם הצטרפו אסירים מארגונים אחרים. בניגוד לשמועות, החלוקה בין שובתים ללא שובתים אינה סיעתית. כמה מנציגי האסירים לא שובתים רעב מכיוון שרשויות הכלא אינן נושאות ונותנות עם השובתים. ועדה שמינה שב"ס אמורה להשיב לתביעות בעוד כעשרה ימים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ