המבקר ליועמ"ש: לפתוח בחקירה פלילית מחודשת בפרשת מסמך הרפז

הפנייה נעשתה בעקבות מידע חדש המבוסס על טענות חדשות של הרפז ומחזקות לכאורה את החשדות הפליליים שעלו בטיוטת הדו"ח שחיבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס פנה בימים האחרונים ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בהמלצה לפתוח בחקירה פלילית מחודשת בפרשת מסמך הרפז. הפנייה נעשתה בעקבות מידע חדש שהגיע למבקר בפרשה, המחזק לכאורה את החשדות הפליליים שעלו בטיוטת הדו"ח שחיבר. המידע מבוסס ברובו על טענות חדשות של סא"ל (מיל') בועז הרפז שהודה בעבר בזיוף המסמך. הנפגעים העיקריים בדו"ח היו הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ועוזרו, אל"מ ארז וינר.

המבקר פנה ליועץ תוך כדי ניסיונו של וינר להתגונן מפני הדו"ח המלא שצפוי להתפרסם בקרוב. האחרון עתר באחרונה לבג"ץ בבקשה להורות למבקר לחשוף בפניו עדויות נגדו, שעליהן ביסס לינדנשטראוס את הקביעות החמורות נגדו בטיוטת הדו"ח.

אמש קיים היועץ וינשטיין התייעצות קדחתנית בפרשה עם בכירים בפרקליטות, שהסתיימה רק בשעת לילה מאוחרת. ככל הידוע, לא קיבל היועץ החלטות חדשות בדיון. התייעצות נוספת בצמרת הפרקליטות צפויה ביום ראשון, לקראת הדיון בבג"ץ בעתירת וינר ביום שני. כמה גורמים משפטיים המעורים בפרשה מעריכים כי לוינשטיין כנראה לא יהיה מנוס ממתן הוראה בדבר פתיחתה מחדש של חקירה פלילית בעניין.

גורם משפטי אמר כי טיוטת דו"ח הביקורת חושף התנהלות חמורה בכל הנוגע לדרך קידום בכירים בצה"ל, כריכת פעילות עיסקית פרטית בעבודת הצבא והתנהלות ביטחוניות מסוכנת. לדבריו, "אם חקירה פלילית תחשוף את הקצוות שעולים מדו"ח המבקר, אז כל פרשויות השחיתות הציבורית של השנים האחרונות יחווירו".

גבי אשכנזי עם חזרתו לארץ בספטמבר 2011צילום: מוטי מילרוד

לעומתו, אמרו בכירים אחרים בפרקליטות כי מוטב שהיועץ יסתפק בפרסום דו"ח המבקר החמור ולוודא כי מסקנותיו יוטמעו באופן אפקטיבי בצה"ל ובמשרד הביטחון. גורם משפטי בכיר אמר אמש ל"הארץ" כי החשש המרכזי של לינדנשטראוס הוא שאם יימסרו לוינר מלוא העדויות אותן הוא מבקש לקבל לידיו לצורך התגוננות בפני טיוטת דו"ח המבקר, אזי ייסתם הגולל על האפשרות לעריכת חקירה פלילית בפרשה.

לדבריו, "אם וינר ייחשף לעדויות של המעורבים האחרים בפרשיות השונות שהסתעפו מבדיקת פרשת מסמך הרפז, לא יהיה כל טעם בחקירת משטרה". המבקר גם חושש מתקדים שבו נחשפות עדויות מלאות בפני מבוקר, דבר שלא קרה בעבר.

על פי סעיף 41ג' לחוק מבקר המדינה, אם הביקורת העלתה חשש למעשה פלילי, המבקר יביא את העניין לידיעת היועץ המשפטי לממשלה. ממשרד מבקר המדינה נמסר אמש כי "בשלב הנוכחי מה שיש לנו לומר בנושא ייאמר בבית המשפט".

חקירת המשטרה בפרשה הסתיימה באוגוסט 2010, בהודאתו של סגן אלוף במילואים בועז הרפז כי זייף את המסמך שנודע תחילה כ"מסמך גלנט". המסמך, שלכאורה הנחה כיצד לקדם את יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל תוך הכפשת מועמדים אחרים ופגיעה במעמדו של הרמטכ"ל המכהן אז אשכנזי, נחשף בערוץ 2.

אל"מ וינרצילום: ניר קידר

בתחילת מארס השנה הפיץ המבקר לינדנשטראוס, את טיוטת הדו"ח שלו בפרשה. המבקר מותח בטיוטה ביקורת קשה ביותר על הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, ועל עוזרו, אל"מ וינר. המבקר קבע כי וינר הפעיל את הרפז לאיסוף שיטתי של מידע מכפיש על שר הביטחון, אהוד ברק. וינר, ציין המבקר, פעל כך כמי שנושא במשרה צבאית בכירה ביותר ואינו מייצג את עצמו בלבד. הדו"ח אמנם אומר כי אשכנזי הורה לווינר פעמיים בחודש מאי 2010 להפסיק את איסוף החומר עם הרפז, אולם בפועל נמשך האיסוף, הן על ידי וינר והן במעורבות רונית אשכנזי, אשת הרמטכ"ל. על פי המבקר, אשכנזי עצמו הוסיף לקבל את המידע שהביא הרפז. הדו"ח ממקד את החלק המרבי של האשמה בפרשה בלשכת הרמטכ"ל לשעבר ומעיר הערות מינוריות יחסית על תפקוד לשכת ברק.

מקורבי אשכנזי הדגישו מנגד את העובדה שהמבקר לא אימץ חלק ניכר מההאשמות שהוטחו ברמטכ"ל בכתבות בעיתונות, בהן הטענות על קשרים עסקיים כביכול בין משפחת אשכנזי לבין הרפז. וינר עצמו פנה ליועץ וינשטיין באחרונה בבקשה לפתוח מחדש את החקירה, תוך התמקדות בשני היבטים: הקלטות שהתקלקלו לכאורה משיחות בלשכת ברק בתקופה הרלוונטית לחקירה (בעוד שההקלטות מלשכת אשכנזי נבדקו בידי המבקר) וטיב המקורות שמהם אסף הרפז מידע על המתחולל בקרב הלשכות ברק-אשכנזי. גם ברק פנה ליועץ בבקשה לחדש את חקירת המשטרה.

בשבועות האחרונים מנהל אל"מ וינר קרב בלימה נגד פרסום הדו"ח במתכונתו הנוכחית. ביום שני אמור בג"ץ לדון בעתירה שהגיש וינר ובה דרישה למסור לידיו את העדויות שעליהן ביסס המבקר את מסקנותיו נגדו. אם ייענו השופטים, עשוי הדבר להביא לדחיית פרסום הדו"ח הסופי בחודשים רבים. לינדנשטראוס אמור לסיים את כהונתו בתחילת יולי. הוא אמר השבוע כי הדו"ח המלא יתפרסם בקרוב, אך לא הסביר על מה הוא מבסס את הערכתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ