יום הנכבה: הפגנות מקומיות ברחבי הגדה

פחות מיממה לאחר תום שביתת האסירים, והרחוב הפלסטיני לא נענה לקריאות לצאת להפגנות המוניות. ההיענות לשביתה כללית במגזר הערבי היתה חלקית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירועי יום הנכבה, היום בו מציינים ערביי ישראל והפלסטינים תושבי הגדה את יום הקמתה של מדינת ישראל, נפתח באירועים מצומצמים יחסית לשנים עברו. בגדה המערבית נרשמו כמה התקהלויות ועימותים עם כוחות צה"ל. הבולטת שבהן התקיימה בביטוניה, עיירה פלסטינית שבנפת רמאללה. כ-350 איש התקהלו במקום ויידו אבנים לעבר הכוחות, שהגיבו בירי גז מדמיע ובאמצעים לפיזור הפגנות. אחר הצהריים התאספו כמה אלפי ערביי ישראל לתהלוכה המרכזית על אדמות הכפר אל-לג'ון שליד צומת מגידו.

במעבר קבר רחל התקהלו כ-200 פלסטינים והשליכו אבנים לעבר חיילי צה"ל שהשיבו ברימוני גז. במחסום קלנדיה נרשמו התפרעויות של כ-150 פלסטינים שזרקו אבנים והבעירו צמיגים. גם במקרה זה השיבו חיילי צה"ל בירי רימוני גז.

בפני חבר, דרומית-מזרחית לחברון התקהלו כ-150 אנשים. במחנה הפליטים אל פאוור שבבית לחם הפגינו כ-30 אנשים שחלקם אף יידו אבנים. הכוחות עצרו שלושה מהם. בחלחול, צפונית לחברון, כ-30 פלסטינים התעמתו עם כוחות הצבא, השליכו אבנים ואף גלגלו צמיגים בוערים לעבר הכוחות. בכל המקרים לא היו נפגעים או נזק. ההיערכות המוגברת של כוחות הביטחון תימשך גם בהמשך היום.

בקרב ערביי ישראל הוכרז על שביתה כללית לציון יום הנכבה, אך ההיענות לקריאה היא חלקית בלבד. בתי המסחר עובדים כרגיל, ובכמה יישובים גם מערכת החינוך פועלת כסדרה. השביתה לא מורגשת באזור הצפון והנגב.

למצולמים אין קשר לכתבה. ילדים עם עפיפון דמוי דגל פלסטין בבית לחם

חבר הכנסת אחמד טיבי, שהשתתף בצעדת הנכבה בכפר אל-ג'ון, אמר כי "השוואתו של השר עוזי לנדאו את אזכרת הנכבה עם הנאצים והשואה, היא השוואה נלוזה ומקוממת. הכרה ואמפתיה לסבל של האחר היא ערך אנושי נשגב וצעד לפיוס בין עמים. באוסטרליה מציינים את האסון של האבוריג׳ינים ובקנדה את האינדיאנים וחשוב מכל באזכרה השנתית להפצצת העיר על ידי פצצת אטום משתתף נציג רשמי אמריקאי שמרכין ראש לזכר הקורבנות", אמר טיבי שהוסיף כי "הכחשת הנכבה לעולם לא תצליח למחוק זיכרון קולקטיבי של עם שעבר טיהור אתני ב-1948 על ידי מחיקת 530 כפרים ויצירת בעיית הפליטים הפזורים בכל עבר".

אמש, ערב יום הנכבה, הסתיימה שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים הפלסטינים הכלואים בארץ. ישראל הסכימה לעסקה בעיקר לנוכח החשש כי אחד משובתי הרעב ימות והדבר יצית גל של אלימות בשטחים וגינויים לישראל בקהילה הבינלאומית. הפסקת השביתה עשויה להפחית מרמת המתיחות בשטח משום שההפגנות המתוכננות נועדו לעמוד גם בסימן של ההזדהות עם מאבק האסירים.

אתמול התקיימו עימותים בין מאות ישראלים שהפגינו נגד קיום טקס לציון יום הנכבה באוניברסיטת תל אביב. קדם לטקס דיון סוער בוועדת החינוך של הכנסת בו התעמתו חברי הכנסת הערבים עם חברי כנסת מהימין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ