דרא"פ תאסור סימון מוצרי התנחלויות כ"תוצרת ישראל", דנמרק עתידה להצטרף

החלטת יוהנסבורג התקבלה בשל לחץ מארגונים מקומיים שאספו מידע על חברות הפועלות בגדה. דנמרק: לא מדובר בצעד נגד ישראל

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
עמירה הס

דרום אפריקה מתכוונת לאסור שיווק של תוצרת ההתנחלויות תחת הסימון "תוצרת ישראל", וגם דנמרק עתידה להחליט על מהלך דומה. רוב דייוויס, שר המסחר והתעשייה של דרום אפריקה, הודיע רשמית בתחילת החודש כי ההחלטה מגיעה בעקבות פעילות מאומצת בת שנה וחצי של הארגונים הדרום אפריקאיים, "פתחו את רחוב השוהדא", "בי-די-אס דרום אפריקה" ו"עורכי דין לזכויות האדם", יחד עם "ועדת התיאום של המאבק העממי" הפלסטינית.

במקביל, בסוף השבוע דיווחה העיתונות הדנית כי הממשלה מתכוונת להנהיג שיטת תיוג שתבחין בין מוצרי ההתנחלויות לתוצרת ישראלית. את ההודעה מסר שר החוץ הדני, וילי סובנדאל, ולא שר מסחר או כל שר האחראי על זכויות הצרכנים.

לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית מען, השר אמר כי יש לראות את סימון מוצרי ההתנחלויות כחלק מתמיכת האיחוד האירופי בפתרון שתי המדינות. לדבריו, הצעד מכוון נגד ההתנחלויות הבלתי חוקיות ולא נגד ישראל. מקור בבריסל, המעורב בפעילות למען סימון נפרד למוצרי התנחלויות, אמר ל"הארץ" כי עדיין לא ברור אם מדובר בהמלצה ובקווים מנחים בלבד, או בהוראה מחייבת.

פלסטיני בגדה המערבית משליך סחורה מהתנחלויות, ארכיון

השר הדרום אפריקאי דיוויס כתב בהודעתו הרשמית כי "אסור שצרכנים בדרום אפריקה יוטעו להאמין שתוצרת שיצאה מהשטחים הפלסטיניים הכבושים - מקורה בישראל...ממשלת דרום אפריקה מכירה במדינת ישראל רק בגבולות שסומנו על ידי האו"ם ב-1948".

דייוויס חי במשך שנים בגלות בשל פעילותו בקונגרס הלאומי האפריקאי ובמפלגה הקומוניסטית של דרום אפריקה בתקופת האפרטהייד במדינה. לפי הודעתו, עול ההוכחה שהסחורה המשווקת כ"תוצרת ישראל" אינה מיוצרת בשטחים הכבושים תוטל על הסוחרים. מכיוון שההודעה היא מטעם משרד המסחר והתעשייה הדרום אפריקאי, מדובר בהוראה מחייבת ולא בהמלצה. בכך, דרום אפריקה תהיה המדינה הראשונה בעולם שתחייב לקיים את האבחנה בין מוצרי התנחלויות לתוצרת ישראל.

פעילי "פתחו את רחוב השוהדא" העבירו במרוצת השנה האחרונה למשרד המסחר והתעשייה בדרום אפריקה מידע על סחורות שמיוצרות בהתנחלויות כמו מוצרי הקוסמטיקה של חברת "אהבה", מוצרי טכנולוגיה ומשקאות קלים שמתויגים כ"תוצרת ישראל". כך צוין בהודעה של דייוויס.

מוחמד חטיב, ראש ועדת התיאום של המאבק העממי הפלסטיני ותושב הכפר בלעין, אמר בתגובה להודעת השר כי "זוהי הכרה באי צדק שהכיבוש וההתנחלויות גורמים לנו, הפלסטינים". להערכתו, השלב המתבקש וההגיוני הבא יהיה איסור מלא על שיווק תוצרת ההתנחלויות בדרום אפריקה.

מוצר של חברת "אהבה"

בסוף החודש שעבר הודיעה אחת מרשתות הסופרמרקטים הגדולות בבריטניה כי בכוונתה להחרים כל יצוא של תוצרת חקלאית מישראל, הכולל בחלקו מוצרים מהגדה.

בעוד יבואני מזון בבריטניה החלו מזה זמן לסמן מוצרים מההתנחלויות, ובמקרים אחדים אף ננקטו צעדים מעשיים להחרמה של מוצרים אלה, זו הפעם הראשונה שבה חברה מרכזית החליטה להפסיק באופן גורף את כל קשרי המסחר שלה עם חברות המייצאות מוצרים שמקורם מעבר לקו הירוק ובהתנחלויות.

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בתגובה לדברים כי "היחידה שלא עושה הבחנה בין ישראל להתנחלויות היא הממשלה. גם אני לא קונה מוצרים המיוצרים בהתנחלויות, והגשתי הצעת חוק שתחייב סימונם".

Read this article in English: South Africa to ban marking West Bank products as 'made in Israel'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ