ישראל ספקנית בנוגע לעסקה עם טהראן: "האיראנים מפרי הסכמים סדרתיים"

בי-ם דחו את הדיווח על הסכם מתגבש לפיקוח על פרצ'ין, בו ע"פ החשד נערכים ניסויים בראש קרב גרעיני. רח"ט מחקר: "טהראן מבקשת למרוח השיחות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הודעתו של מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), יוקיה אמאנו, בדבר הסכם המתגבש להגברת הפיקוח על מתקני הגרעין באיראן, התקבלה בחמיצות ובחשדנות רבה בירושלים. פקיד ישראלי בכיר אמר כי ישראל מטילה ספק רב בכך שאכן ייחתם הסכם בין איראן לבין סבא"א. לישראל לא ברור גם אם ייחתם – האם הדברים שהוחלט עליהם ייושמו.

"האיראנים הם מפרי הסכמים סדרתיים", אמר הפקיד הבכיר. "אנחנו למודי ניסיון מהעבר לגבי איך כל ההסכמים האלה בין סבא"א לבין איראן הסתיימו. איראן המשיכה מתחת לאפה של הקהילה הבינלאומית להקים את מתקני העשרת האורניום בנתנז ובקום. גם בדו"ח האחרון של סבא"א יש התייחסות לכוונות הצבאיות של תכנית הגרעין האיראנית. צפון קוריאה גם היא הגיעה להסכמים עם סבא"א בעבר וזה הסתיים בשני ניסויים גרעיניים".

הפקיד הישראלי הבכיר הוסיף כי יש להבחין בין השיחות שניהל ראש סבא"א בטהראן לבין השיחות שייפתחו מחר בבגדאד בין איראן לבין שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה. "המגעים של אמאנו בטהראן עסקו בעיקר בסוגיית הפיקוח על מתקני הגרעין", אמר הפקיד הבכיר. "זה לא מספיק. התכנית האיראנית נמשכת וצריך לעצור אותה וזה בא לידי ביטוי קודם כל בהפסקת העשרת האורניום".

שר הביטחון אהוד ברק התייחס גם הוא להתפתחויות ואמר כי איראן מנסה להגיע להסכם טכני עם סבא"א כדי ליצור מראית עין של התקדמות לקראת השיחות, שייפתחו מחר עם שש המעצמות בבגדאד. "בצורה הזאת, האיראנים מקווים לדחות את החרפת הסנקציות עליהם", אמר ברק. "ישראל חושבת שצריך להציב לאיראן רף שלא ישאיר שום חלון או סדק להתקדמות לעבר גרעין צבאי".

יוקיה אמאנו עם חזרתו מאיראן, היוםצילום: אי-פי

גם בצה"ל הביעו היום ספקות כבדים ביחס לעסקה שנרקמת בין סבא"א לבין איראן. ראש חטיבת מחקר באמ"ן, תת-אלוף איתי ברון, התייחס בישיבת החוץ והביטחון לנסיבות שהובילו את איראן להסכים לפיקוח בינלאומי. "איראן מבקשת להיכנס להידברות ממושכת עם הקהילה הבינלאומית. מצד אחד היא מבקשת למרוח את השיחות, תוך הימנעות מסגירת האתר בקום והפסקת העשרת האורניום. יחד עם זה, במהלך השיחות איראן עשויה להציג מחוות של נדיבות אך לא תהיה בהן מחווה של ויתור על העשרה ל-20%".

לדברי תא"ל ברון, "הסנקציות והמצב הפנימי בתוך איראן מטרידים מאוד את המשטר ודוחפים אותו להידברות. הציבור האיראני, בניגוד להתקוממות ב-2009, לא מאמין היום בכוחו לשנות את המציאות הפוליטית דרך יציאה לרחובות. הלחץ הכללי המופעל על איראן לא מביא לשינוי המדיניות שלה בכל הקשור להמשך פיתוח התכנית הגרעינית".

רח"ט מחקר באמ"ן הוסיף: "מבחינת האיראנים, הם ממשיכים בתכניתם הן על ידי צבירת החומר המועשר, הן על ידי המשך הפעלת האתר סמוך לקום והמשך הפעלת האתר בבושהר. קצב העשרת האורניום לרמה של 20% שולש. בסוף 2012, כמות החומר המועשר ל-20% יספיק למתקן גרעיני אחד. אין להם כיום האפשרות להעמיק את העשרת האורניום ל-93%".

מוקדם יותר היום הודיע ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), יוקיה אמאנו, על השגת הסכם בנוגע לפיקוח על תוכנית הגרעין של איראן, שלפי החשד חותרת להשיג נשק גרעיני. פקחי סבא"א מעוניינים לבקר במתקן בפרצ'ין, שבו על פי החשד מבצעת איראן ניסויים בראשי קרב גרעיניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ