"דר שפיגל": בכירים גרמנים מודים שלצוללות הדולפין יכולת גרעינית

השבועון הגרמני מדווח כי חרף הכחשות הקאנצלרית מרקל, בברלין יודעים זה זמן רב כי הצוללות שסופקו לישראל חמושות בראשי נפץ גרעיניים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

צוללות ה"דולפין" שמספקת גרמניה לישראל יכולות לשאת ראשי נפץ גרעיניים - כך מדווח היום השבועון הגרמני "דר שפיגל" בכתבת השער שלו. בכותרת: "המבצע הסודי: שמשון", כותב השבועון כי "במשך שנים הועלו השערות לגבי החימוש הטכני של הצוללות שגרמניה מייצאת לישראל. כעת, מומחים בגרמניה ובירושלים מאשרים: הן חמושות בראשי נפץ גרעיניים. בברלין יודעים זאת זה זמן רב".

עד כה סיפקה גרמניה לישראל ארבע צוללות דולפין, ולאחרונה נחתם בין המדינות הסכם לאספקת שתי צוללות נוספות. זאת כחלק מהתרחבות שייטת הצוללות הישראלית, הנחשבת לזרוע הארוכה והאסטרטגית של חיל הים. לפי הערכות מומחים מחו"ל, אשר פורסמו בעבר בשבועון הגרמני, מימון בניית הצוללות נעשה באופן חלקי על ידי גרמניה והן מיועדות לתת לישראל את יכולת "המכה השנייה". דהיינו, לתקוף בנשק גרעיני אם בסיסי הגרעין שלה יותקפו.

"התחקיר נמשך חודשים ארוכים ומוכיח כי בצוללות שמספקת גרמניה לחיל הים הישראלי נעשה שימוש כמנשא לנשק גרעיני", כתב העורך הראשי של השפיגל, גיאורג מסקולו, בפתח הגיליון. "כעת, בכירים גרמנים מודים כי הם יודעים מהו השימוש האמיתי שישראל עושה באמצעים מגרמניה".

מרקל, נתניהו והצוללת "דולפין" על שער השבועון הגרמני

הפרסום צפוי לגרום למבוכה גדולה לממשלת גרמניה, אשר טוענת באופן עקבי כי הצוללות שמסופקות לישראל אינן גרעיניות. גם הקאנצלרית, אנגלה מרקל, הדפה עד כה את הביקורת הנשמעת מספסלי האופוזיציה הגרמנית בטענה כי הצוללות אינן גרעיניות. אגב, בתמונה המופיעה על שער הגיליון נראית מרקל לצדו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כשברקע צוללת גרמנית ועליה דגל ישראל.

ביקורת על אספקת הצוללות לישראל עלתה לאחרונה גם בשיר מעורר המחלוקת שכתב הסופר הגרמני גינתר גראס: "מה שחייב להיאמר". "אבל כעת, מכיוון שמארצי, אשר בפִּשְׁעָה הקדמון שאין דומה לו, היא נתפסת שוב ושוב ונקראת לסדר, שוב מסיבות עסקיות טהורות, ולו גם בלשון מתעתעת מצהירים על כך כפיצויים, עומדים לספק לישראל צוללת נוספת, שייחודה בכך שניתן להנהיג בה ראשי נפץ משמידי כל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ