משבר האולפנה |

בין מגרון לעמונה: הפינויים הבאים בגדה

18 מאחזים עומדים בימים אלה במרכזן של עתירות שונות שהוגשו לבג"ץ, חלקם בנויים על קרקע פלסטינית פרטית והמדינה תיאלץ בקרוב לפנותם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

18 מאחזים בגדה המערבית עומדים בימים אלה במרכז עתירות לבג"ץ, הדורשות את פינויים. המדינה הודיעה על כוונתה להכשיר 13 מתוכם, וכבר אישרה את הכשרתם של שלושה מהם. 5 מאחזים נמצאים על קרקע פלסטינית פרטית, ולכן לא ניתן להכשירם והמדינה נאלצת לפעול לפינויים.

בג"צ פסק שחמישה בתים בשכונת גבעת האולפנה שבהתנחלות בית אל יפונו עד תחילת יולי הקרוב, והמאחז מגרון יפונה עד חודש לאחר מכן. המאחז הבא שעתידו יוכרע בקרוב הוא גבעת אסף, הסמוך למגרון, שנבנה על קרקע פרטית פלסטינית מוסדרת ובו מתגוררות 25 משפחות. הממשלה הבטיחה לבג"צ שהמאחז יפונה עד תחילת החודש הבא, כמו גבעת האולפנה. עם זאת, בניגוד לעתירות נגד מגרון וגבעת האולפנה, בהן ניתן פסק דין חלוט של בג"ץ, בגבעת אסף העתירה עדיין תלויה ועומדת. בנוסף, הממשלה הבטיחה לבג"צ לפנות עד סוף 2012 את המאחז עמונה שליד ההתנחלות עפרה, שנבנה על קרקע פרטית פלסטינית מוסדרת ובו 50 משפחות.

המאחז גבעת אסףצילום: ניר כפרי

לצד מאחזים אלה, המדינה עדיין לא הצהירה על לוחות זמנים מוגדרים לפינוי או להכשרה של שורה של מאחזים נוספים, ביניהם מצפה כרמים שליד כוכב השחר, בו 50 משפחות, ומאחז היובל, אותו מתכוונת הממשלה להכשיר ובהמשך לפנות את הבתים שנבנו על קרקע פרטית.

פינוי כמה בתים במאחז מגרון, בפסטמבר 2011

בנוגע למאחז חרשה, המדינה הודיעה לבג"צ שבכוונתה להכשירו והיא הכריזה על הקרקע כאדמת מדינה. המדינה גם הודיעה כי תכשיר את המאחזים מעלה רחבעם, מצפה לכיש, הרואה, רמת גלעד ומצפה יצהר. במצפה יצהר וברמת גלעד פונו לפני כמה חודשים כמה מבנים שנבנו על קרקע פרטית.

במקביל, המדינה החלה להכשיר את המאחזים סנסנה, רחלים, ברוכין, גבעת הבריכה ושבות רחל. באשר למאחז דרך האבות, המדינה הבטיחה לבחון אם יש במקום קרקע שניתן להכריז עליה כאדמת מדינה, ולפנות את המבנים שלא ניתן להכשיר.

אתמול דחתה הכנסת ברוב גדול את חוק ההסדרה, שנועד להכשיר בנייה על קרקע פלסטינית פרטית. כמה שעות לאחר מכן סיכמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר השיכון אריאל אטיאס על בניית 551 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות בגדה המערבית: 117 יחידות ייבנו באריאל, 92 יחידות במעלה אדומים, 144 בהתנחלות אדם, ו-84 יחידות בקרית ארבע. המהלך גרר ביקורת של הממשל האמריקאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ