יהונתן ליס
יהונתן ליס

הוועד למען שחרורו של המרגל הישראלי, יונתן פולארד, שיגר מכתב לנשיא המדינה שמעון פרס בבקשה שיפעל לשחרורו בעת מפגשו עם בכירי הממשל האמריקאי. פרס, המבקר בארה"ב, יקבל ביום רביעי את "מדליית החירות" מידי נשיא ארה"ב, ברק אובמה.

על המכתב חתמו, לדברי אנשי הוועד, כ-70 אלף אזרחים ובהם דמויות מפתח בציבור הישראלי. בין החותמים: גלעד שליט, הסופרים עמוס עוז, א.ב. יהושע, דוד גרוסמן ואהרון אפלפלד, חתני פרס נובל, הפרופסורים דן שכטמן, ישראל אומן ואהרון צ'חנובר, הזמרים שלמה ארצי ויהורם גאון, השחקנית גילה אלמגור וכן הנשיא לשעבר יצחק נבון והרב הראשי יונה מצגר. במכתב נאמר בין היתר כי "מתוך חרדה עמוקה לשלומו של יונתן ומתוך רצון לראותו מעביר את שארית ימיו כאדם חופשי - אנו מבקשים ממך למנף את מעמדך הדיפלומטי חסר התקדים ואת יחסיך הקרובים עם הנשיא אובמה למען שחרורו".

מיד עם ההכרזה על זכייתו של הנשיא פרס במדליית החירות, החל הוועד במאמצים לגיוסו לשחרור פולארד. "יש כיום קונצנזוס ברור בציפייה מהנשיא להטיל את מלוא כובד משקלו על מנת לוודא שההזדמנות להצלת חייו של יהונתן לא תוחמץ", אמרו במטה אתמול.

במהלך ביקורו בארה"ב יסייר פרס בפנטגון, שם יתקבל במסדר כבוד על ידי חיילי הצבא האמריקאי. לאחר מכן ייפגש עם שר ההגנה האמריקאי, ליאון פאנטה וראש המטות המשולבים, הגנרל מרטין דמפסי. בהמשך השבוע ייוועד עם מזכירת המדינה האמריקאית, הילרי קלינטון וישתתף ב"פורום סבן לדמוקרטיה". מדליית החירות תוענק לו ביום רביעי בטקס חגיגי בבית הלבן בארוחת ערב בהשתתפות 140 מוזמנים.

אובמה ופרס בפגישה בבית הלבן, ב-2009צילום: לע"מ

מדליית החירות הנשיאותית, יחד עם מדליית הזהב של הקונגרס, היא אחת משני העיטורים האזרחיים הגבוהים ביותר בארה"ב. תפקידה להכיר ב"תרומה משובחת במיוחד לביטחון או לאינטרס הלאומי של ארה"ב, לשלום עולמי, לתרבות או ליוזמות ציבוריות או פרטיות אחרות". את המדליה קיבלו בעבר נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג' בוש, קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ראש ממשלת אנגליה לשעבר, טוני בלייר. השנה, הוענקה מדליית החירות הנשיאותית גם למזכירת המדינה האמריקאית לשעבר, מדליין אולברייט ולזמר בוב דילן.

מכתב נוסף למען שחרור פולארד, שעליו חתמו עשרות ראשי ערים וסגניהם צפוי להישלח היום לידי הנשיא פרס. על המכתב חתומים בין היתר ראש עיריית ת"א רון חולדאי וראש עיריית פ"ת יצחק אוחיון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ