משרד הביטחון: לפנות בסיסים ליד בית אל כדי לבנות בתים למתנחלים

מסמך של המשרד קובע כי בשביל לממש את הבטחת רה"מ למתנחלים לבנות 300 יחידות דיור חדשות, יהיה צורך לפנות שטחים שנתפסו לצורך צבאי

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

מסמך של משרד הביטחון קובע כי צה"ל צריך לפנות ולהעביר את בסיס חטמ"ר בנימין ואת בסיס מג"ב הסמוכים לבית אל, כדי לממש את הבטחת ראש הממשלה למתנחלים לבנות 300 יחידות דיור חדשות בבית אל, כפיצוי על ההריסה המתקרבת של בתי שכונת האולפנה. המסמך הוגש לפקידים בכירים ושרים בשבועות האחרונים, אך טרם התקבלה החלטה רשמית לגביו.

במסגרת מתווה ראש הממשלה לפתרון סוגיית בית אל, הובטח כי הבתים יועתקו, כי ייבנו עשרה בתים חדשים על כל אחד שייהרס, וכן הובטח מנגנון עתידי להגנה על ההתיישבות. בינתיים, נראה כי הבתים לא יועתקו וגם המכתב שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שלח לנתניהו בעניין "המנגנון" מלמד כי אין מנגנון כזה וכל עתירה נדונה לגופה.

ההבטחה היחידה שנותרה היא בניית 300 יחידות הדיור החדשות. הבעיה היא שרוב הבתים בבית אל הוקמו על קרקע פלסטינית פרטית ונבנו בעזרת צווי תפיסה לצרכים צבאיים משנת 70' ושנת 78'. בשנת 1979 פסל בג"ץ תפיסת מקרקעין פרטיים לטובת בניית התנחלויות. במסגרת ההכנות לפינוי האולפנה נעשתה עבודת מטה במשרד הביטחון לבדוק היכן ניתן בכל זאת לבנות בבית אל. מהמסמך של המשרד עולה כי בנייה כזו מסובכת מאוד ודורשת אישורים משפטיים שספק אם יתקבלו, או תהליכים ביורוקרטיים ארוכים מאוד.

קרוואן מועבר לבסיס צבאי סמוך לבית אל, בשבוע שעבר

כך למשל, מוצע לבנות יחידות דיור על שטח חטמ"ר בנימין, שבו קיימים 43 דונמים של אדמות מדינה שהופקעו על ידי הירדנים לצורך הקמת מחנה צבאי. מדובר בבסיס ישן שהיה בעבר של בה"ד 4 וכעת משמש את המפקדה האחראית על רמאללה. במסמך של משרד הביטחון נכתב כי כדי לבנות את יחידות הדיור המובטחות יש "לפנות את שטח החטמ"ר. לצרף את השטח לתחום שיפוט (אישור) דרג מדיני. לקדם הרשאה לתכנון + קידום הליכי תכנון". כמו כן מוצע לפנות את שטח בסיס מג"ב, שחציו בתחום בית אל וחציו מחוצה לו.

אפשרויות אחרות מצריכות את אישור היועץ המשפטי לממשלה. למשל, במשרד הביטחון מציעים את תחום "בננה מזרחית" – שטח של 136 דונם בפאתי בית אל. אפשרות אחרת היא לבנות 39 יחידות דיור בשכונת פני קדם או 44 יחידות דיור במקום אחר ביישוב. כל המקומות האלה נמצאים על קרקע שנתפסה לצרכים צבאים, ובמסמך כתוב שיש לעשות "בחינת שימושי קרקע והיתכנות להשתכללות תפיסה – חוות דעת משפטית באישור המשנה ליועץ המשפטי לממשלה".

בימים האחרונים מבינים המתנחלים כי הבטחות ראש הממשלה נותרות על הנייר, ובהתאם עולה מפלס המחאה. אתמול הוציא רבה של בית אל, הרב זלמן ברוך מלמד, מכתב שבו נאמר: "אנו קוראים לכל הציבור ולחברי הכנסת נאמני ארץ ישראל להצטרף למאבק נחוש במסירות ובנכונות להקרבה". מלמד הביא מדברי הרב צבי יהודה קוק שכתב "על כל יהודי הנאמן לישראל לעמוד במסירות נפש שלמה וגמורה נגד הפקרת מה שהוא של ארץ חיינו והוצאתו מרשותינו אל רשות נכרים".

אתמול נרשם עימות ראשון בגבעת האולפנה כשקבלנים של משרד הביטחון נתקלו בכמה נערים. לטענת דובר משרד הביטחון, הנערים יידו עליהם אבנים ואילו התושבים טענו שהקבלנים ניסו לדרוס את הנערים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ