חשד שמתנחלים הפרו ביודעין צו הפסקת בנייה

המינהל הורה להפסיק בניית המתקן לטיהור שפכים בעפרה, אך לפי החשד המועצה מטה בנימין הורתה להמשיך לבנות

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

מסמכים שהגיעו לידי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) של המשטרה מעלים חשד, שהמועצה האזורית מטה בנימין הנחתה קבלן להמשיך לבנות על קרקע פלסטינית, גם לאחר שקיבלה צו הפסקת עבודות מהמינהל האזרחי. היחידה חוקרת את החשד.

מאז 2009 מתנהלת ביאח"ה חקירה בעניין הקמת מתקן טיהור שפכים (מט"ש) סמוך להתנחלות עפרה. המתקן הוקם על אדמות של פלסטינים, ביוזמת המועצה ובמימון חלקי של המדינה, מבלי שהונפקו לכך אישורי בנייה חוקיים.

בעקבות הקמת המתקן לטיהור שפכים הגישו בעלי הקרקע, באמצעות ארגון "יש דין" ועורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה, עתירה לבג"ץ להרוס את הבנייה. המדינה טענה כי היא מחפשת פתרון חוקי שיאפשר את הפעלת המתקן, כי הוא נחוץ לפתרון בעיית ביוב בעפרה, ששפכיה מוזרמים זה 30 שנה לנחלים ולוואדיות ומזהמים את אקוויפר ההר. אבל כדי להפקיע את השטח מהבעלים הפלסטינים "לצורכי ציבור", צריך המתקן לשרת גם את השכנים הפלסטינים.

הפלסטינים מתנגדים להפקעת השטח לצורכי ההתנחלות בלבד, אך המתקן שנבנה קטן מכדי לספק את צורכי הכפרים הסמוכים. עד עתה לא נמצא מתווה שיאפשר את הפעלת המתקן.

שופטי בג"ץ הוציאו צו ביניים שאסר על חיבור המתקן לחשמל והפעלתו, ובסופו של דבר הוציא פסק דין האוסר להפעיל את המתקן עד שיימצא פתרון חוקי. הוגשה גם תביעה אזרחית לפיצוי הבעלים.

בה בעת נפתחה חקירה ביאח"ה, בחשד לביצוע פעולות לא חוקיות והעברת כספי ציבור במרמה לטובת המתקן. החשוד העיקרי הוא ראש המועצה האזורית מטה בנימין, אבי רואה, שנחקר באזהרה.

ממסמכים שהגיעו ל"הארץ" עולה חשד כי רואה הוציא לאתר אישור בנייה פיקטיבי בשנת 2008. רואה לא היה מוסמך להנפיק כלל אישור כזה, שכן המינהל האזרחי מעולם לא אישר תוכנית בנייה לעפרה, וכל הבנייה במקום היא בניגוד לחוק.

על המסמך נכתב כי הקרקע המדוברת נתפסה לצרכים צבאיים. בפועל, הקרקע רשומה בטאבו על שם פלסטיני, דבר שאפשר היה לברר בקלות.

ממסמכים נוספים שהגיעו ל"הארץ" עולה חשד שבמועצה האזורית הפרו את חוקי התכנון והבנייה. ב-4 ביוני 2008 בא לאתר הבנייה פקח של המינהל האזרחי, והניח צו הפסקת עבודה ל"מכון טיהור שפכים". בחברה האזרחית Ges, שזכתה במכרז לבניית המתקן, פנו למועצה האזורית מטה בנימין וביקשו הבהרות.

למחרת שלח מאיר שילה, מנהל מחלקת תברואה מים וביוב במועצה האזורית, מכתב קצר לחברה. בכותרת "המשך עבודה באתר" כתב מאיר שילה: "אבקש בזאת להורות לכם להמשיך בעבודה באתר מט"ש עפרה". המכתב נשלח עם העתק לסגן יו"ר המועצה. מכתב זה, שהגיע לידי משטרה, מעלה את החשד שהמועצה הפרה ביודעין את החוק.

המועצה האזורית מטה בנימין סירבה להגיב לדברים. מהמשטרה נמסר כי החקירה עדיין מתנהלת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ