הממשלה אישרה את הקמת ועדת השרים להתנחלויות, ברק ומופז התנגדו

שר הביטחון ביקש לשנות את הרכב הוועדה שמעניק רוב מוחלט לשרי הימין. גם שר החוץ ליברמן התנגד בטענה שלמפלגתו אין בה ייצוג מספיק

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הממשלה החליטה הבוקר להקים ועדת שרים לענייני הבנייה בהתנחלויות בראשה יעמוד ראש הממשלה, בנימין נתניהו. למרות שבנוסח ההחלטה הובהר שסמכויות שר הביטחון בנושא ההתנחלויות לא ייפגעו, הצביעו נגדה אהוד ברק והשרים שאול מופז, שלום שמחון ומיכאל איתן. בתוך כך, הבוקר הוצבו חמש קראווילות ראשונות מתוך 50 באתר מתחם היקב, אליו אמורים לעבור תושבי מגרון בחודש הבא לקראת הריסת המאחז בהתאם להחלטת בג"ץ. תוכנית השיכון הזמנית אושרה בשבוע שעבר במנהל האזרחי .

הקמת ועדת השרים לענייני התיישבות היתה אחד הצעדים עליו הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני ההצבעה על "חוק ההסדרה" בניסיון לגייס את תמיכת שרי הימין בעמדתו ולשכנעם להצביע נגד החוק. נתניהו הציג לאותם שרים את הקמת הוועדה כמענה לדרישתם להעביר את קבלת ההחלטות בנושא תכנון ובנייה בהתנחלויות משר הביטחון לוועדת שרים. תחומי האחריות של הועדה הוגדרו בנוסח עמום הכולל גיבוש מדיניות הממשלה בנוגע לבנייה בלתי מוסדרת ביהודה ושומרון, דיון בסוגיות עקרוניות שיעלו בעתירות לבתי משפט ודיון בנושאי ההתיישבות שהזמן גרמם.

לדברי מקור שנכח בישיבת הממשלה ברק נשא מונולוג ארוך ובו קרא לשרי הממשלה לגלות אחריות בכל הנוגע לבנייה בהתנחלויות וזאת על רקע ההשלכות הבינלאומיות של כל מהלך שישראל מבצעת בגדה המערבית.

קראווילות מוצבות בשכונה החלופית של מגרון, היוםצילום: שירן גרנות

שר הביטחון הביע כעס על כך שבכמה כתבות בעיתונות בימים האחרונים הוצגה ועדת השרים לענייני ההתנחלויות כגוף שעוקף את סמכויותיו. בתגובה, שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין עקץ את ברק ואמר לו: "אני דווקא ראיתי כתבות על כך שהוועדה לא תפגע בסמכויות שר הביטחון".

במהלך הישיבה ביקש ברק לשנות את הרכב ועדת השרים וטען שההרכב הנוכחי "לא מאוזן" כיוון שהוא כולל רוב מוחלט לשרי הימין בממשלה. שר הביטחון ביקש לצרף לוועדה גם את השרים שלום שמחון ודן מרידור, כדי שיהיה ייצוג גדול יותר ל"מחנה המתון" בממשלה בכל הנוגע לבנייה בהתנחלויות. השר מיכאל איתן הצטרף לעמדת ברק וטען שיש לשנות את הרכב הוועדה.

יו"ר קדימה השר שאול מופז שהצביע נגד הקמת ועדת השרים נימק את הצבעתו בכך שמדובר בכל זאת בפגיעה בסמכויות שר הביטחון. "ההחלטה תכשיר את כל מה שבעייתי בנושא ההתיישבות", אמר מופז. "יש לי שאלות לגבי המניעים מאחורי הקמת הוועדה".

מופז ציין כי מדובר בוועדה מיותרת שרק תביא להגברת הלחצים הפוליטיים על הממשלה בנושא הבנייה בהתנחלויות. "השכל הישר, טובת המדינה וההיגיון המדיני מחייבים היצמדות לכללים פשוטים שמקובלים על רוב הציבור הישראלי", אמר מופז. "חיזוק גושי ההתנחלויות, שמירה קפדנית על החוק והימנעות מוחלטת מכל סממן של אי חוקיות או פלישה לקרקעות פרטיות".

גורם נוסף שהתנגד להרכב הוועדה היה שר החוץ אביגדור ליברמן. הרקע להתרעמותו של ליברמן היה הפוך – הוא סבר שלמפלגתו אין ייצוג מספיק בוועדה ביחס לגודלה בקואליציה. לאחר שלא נענתה דרישתו לשנות את הרכב הוועדה הוא הנחה את שרי מפלגתו - יצחק אהרונוביץ', סופה לנדבר וסטס מיסז'ניקוב - להימנע בהצבעה. גם המשנה לרה"מ, סילבן שלום, נמנע בהצבעה.

השתתף בהכנת הידיעה: חיים לוינסון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ