לקראת פינוי האולפנה |

אלמונים הציתו מסגד בשטחים

על קירות המסגד בכפר ג'בע מזרחית לרמאללה רוססו הכתובות: "אולפנה מלחמה" ו"תג מחיר". צה"ל: "סיכון חמור ליציבות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אלמונים ניסו להצית לפנות בוקר (שלישי) מסגד בכפר הפלסטיני ג'בע דרומית מזרחית לרמאללה. בכתובות גראפיטי שרוססו על קירות המסגד נאמר "המלחמה התחילה" ו"תג מחיר".

אנשי שב"כ ומשטרה תחת אבטחה כבדשה של צה"ל נמצאים כעת במסדד בג'בע ומתחקרים את העדים שהיו במקום. מהחקירה עולה כי המסגד הוצת בשעה 01:30 בלילה איש מהכפר לא ראה את המציתים אך הבחינו באש דולקת ומהרו לכבות אותה.

לדברי מהדי טוען תושב הכפר הם התקשרו לצבא אך אלו הגיעו רק בשעה שש בבוקר. הכפר ג'בע נמצא סמוך לכיכר אדם על ציר 60,ציר מרכזי של איו"ש, אבל בשל חסימות עפר כביש הגישה אליו מכיוון ארם מרחק של כ-10 דקות נסיעה בתוך אזור פלסטיני. במשטרה בודקים כעת האם המתנחלים הגיעו ברכב או שהגיעו ברגל.

המסגד שהושחת הלילה בכפר ג'בע צילום: איאד חדד

עבדאללה סיאם סגן מושל מחוז ירושלים ברשות אמר "זה המסגד השישי שמציתים בשנים האחרונות, זה גורם לתחושה רעה לא רק לתושבים פה אלא לכל המוסלמים בעולם, זה גורם כעס לילדים שבאים להתפלל כאן מה שיגרום עוד עימותים וזעם בג'בע. באו לכאן הבוקר הרבה חיילים אבל אני חשדן בנוגע לחקירה, עד עכשיו כל החקירות לא הכניסו אף אחד לכלא".

מצה"ל נמסר בתגובה כי הם רואים בחומרה את האירוע וכי הוא מהווה סיכון חמור ליציבות הביטחונית באזור. דיווחים על חשש לביצוע פעולות תג מחיר נשמעו כבר אתמול לאחר התרגיל שערכה משטרת ישראל כהכנה לפינוי חמשת הבתים בשכונת האולפנה.

שר הביטחון, אהוד ברק, גינה בתוקף את הצתת המסגד. ברק אמר הבוקר: "זהו מעשה חמור ונפשע, שנועד לפגוע ברקמת החיים באזור ומסיט את צה"ל וכוחות הביטחון ממשימותיהם, הכוללות הגנה על אזרחי ישראל באזור. הנחיתי את צה"ל וגורמי הביטחון לפעול בכל האמצעים כדי ללכוד את המבצעים ולהביאם לדין".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם אף הוא תגובה לאירועים ואמר "אני מגנה את הפגיעה במסגד ליד רמאללה, זהו מעשה של פורעי חוק חסרי סבלנות וחסרי אחריות נפעל כדי להביאם לדין במהירות".

ביום שישי לפני כשבועיים רוססו כתובות נאצה ביישוב המשותף ליהודים וערבים נווה שלום הסמוך ללטרון. התושבים דיווחו כי לאורך הכביש הראשי של היישוב נוקבו צמיגיהן של כ- 14 מכוניות, ורוססו עליהן כתובות, ביניהן: "מוות לערבים", "נקמה", "כהנא צדק" "ד"ש מחוות גלעד" ו-"שכונת האולפנה".

מספר ימים לאחר מכן אלמונים חיבלו בכלי רכב בכניסה לשכונת שועפט שבצפון ירושלים. צמיגיהם של שבעה כלי רכב, שהיו ככל הנראה בבעלות ערבית, נוקבו ועל אחד מכלי הרכב רוססה הכתובת "האולפנה".

ג'יפים של כוחות הביטחון מחוץ למסגד בכפר ג'בעצילום: שירן גרנות

מומחים בכירים לענייני המזרח התיכון, שנועדו בתקופה האחרונה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הזהירו אותו כי מעשים ומחדלים של ממשלתו עלולים לגרום להתפרצות עממית של אלימות בשטחים - "אינתיפאדה שלישית". הסכנה הגדולה ביותר, לדעת המזרחנים, גלומה בהצתת מסגד גדול במסגרת פיגועי מתנחלים המתקראים "תג מחיר".

אתמול התייחס סגן שר החוץ, דני אילון, שנשא דברים בכנס ההסברה ותקשורת של מועצת יש"ע לפעולות תג מחיר ואמר "פעולות תג מחיר אינן מוסריות, אינן חוקיות ומנוגדות לערכי היהדות". סגן השר הדגיש כי "פעולות תג מחיר פוגעות אנושות בתדמית ישראל בעולם ומקשות להגן על מפעל ההתיישבות אל מול הקהילה הבינלאומית. אסור לנו לאפשר פעולות טרור כאלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ