השרים צפויים לאשר היום: מאות יחידות תמורת פינוי שקט

ועדת השרים לענייני התיישבות תתכנס לאשר את הסכם הפשרה שגיבש השר ארדן עם הרב זלמן מלמד ולפיו התושבים יתפנו ללא מהומות תמורת בניית 300 יחידות דיור

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

ועדת השרים לענייני התיישבות תתכנס היום לאשר את הסכם הפשרה שגיבש השר גלעד ארדן עם הרב זלמן ברוך מלמד,מנהיגם הרוחני של תושבי גבעת האולפנה בבית אל. על פי המתווה, התושבים יתפנו מבתיהם בשבוע הבא ללא מהומות, ויעברו למחנה הזמני המוכשר בעבורם בבסיס החטיבה המרחבית בנימין. התמורה תהיה בסופו של דבר דלה למדי: שטח מחנה מג"ב, 18 דונם, יפונה ויסופח לבית אל. על השטח ייבנו 300 יחידות הדיור שעליהן הכריז ראש הממשלה, בנימין נתניהו. ייתכן שיחידות דיור נוספות ייבנו בשכונת "פני קדם" בבית אל.

בנוסף, המדינה חזרה על התחייבות נתניהו שהדבר לא יהיה תקדים להריסות נוספות - כמו של תשעת הבניינים האחרים באולפנה, הבנויים על קרקע פרטית מחוץ לשטח השיפוט וללא היתרי בנייה. המדינה גם תפנה לבג"ץ ותבקש ארכה קצרה לשם פירוק מסודר של הבתים ולא הריסתם עם דחפורים. תנאי נוסף הוא התחייבות ערטילאית של המדינה, שכבר ניתנה לתושבי מגרון, שייבדק כיצד ניתן לא להרוס את מגרון לאחר שיפונו תושביו. האפשרות שנשקלת היא העברת הבסיס של מג"ב למגרון.

ההסכם המתגבש כבר זוכה לביקורת נוקבת בימין. אנשי הרב מלמד, יחד עם יעקב (כצ'לה) כץ, שידרו בימים האחרונים קו לוחמני, אך בסופו של דבר התקפלו, ואפילו ללא הישג משמעותי. מי שמוביל את ההתנגדות הוא הרב דב ליאור, שאמר בבית אל כי אין לעשות הסכמים על ארץ ישראל. בתגובה, הרב מלמד אמר אתמול בבית אל כי "התכנסנו כדי שה' יסיר מעלינו גזירות קשות ורעות. בימים האחרונים התלבטנו אם ללכת למחאה או להסכמה. שום דרך לא מוביל לפיתרון מושלם".

גבעת האולפנה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ