הבוקר יוכרע משפטו של ראש הזרוע הצבאית של החמאס בגדה

איברהים חאמד מואשם בגרימת מותם בכוונה של 46 ישראלים בפיגועים בקפה מומנט, באוניברסיטה העברית, במועדון השפילד קלאב ובכיכר ציון

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

בית המשפט הצבאי בעופר ימסור הבוקר את הכרעת הדין במשפטו של איברהים חאמד, ראש הזרוע הצבאית של החמאס בגדה, המואשם בגרימת מותם בכוונה של 46 ישראלים בפיגועים ברחבי ישראל – בקפה מומנט, באוניברסיטה העברית, במועדון השפילד קלאב בראשון לציון ובכיכר ציון בירושלים.

חאמד, בן 47 מהכפר סילוואד, החל להיות פעיל בחמאס בשלהי שנות ה-80. ב-2001 הוא שוחרר מהכלא של הרשות והחל להוציא לפעול שורה של פיגועים קטלניים. הוא נעצר ב-2006 לאחר מצוד ארוך וממושך. ב-2003 הרסו את ביתו, ואשתו וילדיו גורשו לירדן.

בחמאס ניסו לשחררו בעסקת שליט, אך ישראל התנגדה לכך בתוקף, ובמארס 2009 שמו הופיע ברשימת 11 האסירים שישראל מסרבת לשחרר. בהודעה שפורסמה, נכתב על-ידי השב"כ כי "בפיגועים שהוציא ובתפישה שהוביל, הכוללת הקפדה על רמה גבוהה ושימור הכוח ודרג המפקדה, היווה הנדון פורץ דרך בתחום הטרור האסטרטגי, שזיהה את פוטנציאל ההרס והאפקט התודעתי הקיים בפיגועים מסוג זה, והיווה מוקד ידע ומודל מסוכן ביותר לחיקוי".

חאמד בבית המשפט הצבאי בעופר

ב-2006 הוגש נגד חאמד כתב אישום בבית המשפט הצבאי בעופר. על אף שנחקר על רצח 90 בני אדם, בסופו של דבר כלל כתב האישום 46 מעשי רצח, בנוסף לניסיונות לפוצץ פסי רכבת, בתי זיקוק, ואת מועדון צוותא בתל אביב.

חאמד מכחיש את ההאשמות, אך סירב להעיד במשפט, מכיוון שאינו מכיר בסמכות בית המשפט הישראלי. המשפט התארך במשך זמן רב מכיוון שהרכב השופטים הראשון הוחלף, לאחר שהתכתש עם חאמד על פרוצדורות שונות. ההרכב השני שמע עשרות עדים, רובם מהשב"כ.

הפיגוע בקפה מומנט בירושלים ב-2002

הראיות המרכזיות של התביעה הצבאית הן עדויותיהם במשטרה של עבדאללה ברגותי, מהנדס המטענים שנשפט ל-67 מאסרי עולם, ומוחמד ערמאן, איש חמאס שנשפט ל-37 מאסרי עולם. שניהם הצביעו על חאמד בחקירתם כמי שהוציא לדרך את הפיגועים. עם זאת, בבית המשפט מסר ערמאן עדות מפורטת והסביר כי טעה, ולא מדובר בחאמד אלא באדם אחר, שנהרג על ידי צה"ל בדצמבר 2003. ברגותי שם עצמו למשוגע. פרקליטו, עו"ד מחמיד סלאח, טען שיש לזכות את חאמד. הבוקר ימסור הרכב השופטים בראשות רס"ן מנחם ליברמן את החלטתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ