ראש הזרוע הצבאית של החמאס בגדה לשעבר הורשע ב-46 מעשי רצח

ביהמ"ש קבע כי איברהים חאמד תיכנן והוציא לפועל פיגועים קטלניים, בהם בכיכר ציון וקפה מומנט בירושלים. הורשע גם בניסיון לפוצץ את פי גלילות

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

בית המשפט הצבאי ביהודה הרשיע היום (רביעי) את איברהים חאמד, שהיה ראש הזרוע הצבאית של החמאס בגדה המערבית עד למעצרו ב-2006, ב-46 מעשי רצח.

חאמד, בן 47 מהכפר סילוואד, החל להיות פעיל בחמאס בשלהי שנות ה-80. ב-2001 הוא שוחרר מהכלא של הרשות והחל להוציא לפעול שורה של פיגועים קטלניים. הוא נעצר ב-2006 לאחר מצוד ארוך וממושך. ב-2003 הרסו את ביתו, ואשתו וילדיו גורשו לירדן.

חאמד הורשע בכך שתיכנן, ארגן, סייע, והוציא לפועל את הפיגועים הקטלניים בכיכר ציון בדצמבר 2001 בירושלים, בקפה מומנט בירושלים במארס 2002, במועדון השפילד קלאב בראשון לציון במאי 2002 ובאוניברסיטה העברית ביולי 2002. בפיגועים נהרגו 46 בני אדם ונפצעו עשרות.

כמו כן, הורשע חאמד בשישה ניסיונות לפיגועים, בהם ניסיון לפוצץ את פי גלילות ופסי רכבת. חאמד זוכה מעבירה אחת: מעורבות בניסיון פיגוע במועדון צוותא בתל אביב באוגוסט 2002. השב"כ תפס אז מטען נפץ שהיה בדרכו למועדון. בית המשפט קבע כי לא הונחו לפניו ראיות המצביעות על מוערבותו של חאמד בניסיון הפיגוע.

חאמד בבית המשפט לפני חצי שנה

בהכרעת הדין, המשתרעת על פני 60 עמודים, קבע השופט רס"ן מנחם ליברמן כי העדים הפלסטינים שהעידו בבית המשפט פעלו כדי לזכות את חאמד. הוא העדיף לקבל את עדויותיהם במשטרה, בהן הם הצביעו על חאמד כמי שארגן ותכנן את הפיגועים. השופט דחה את טענות ההגנה, לפיהן העדויות נגבו באמצעים לא כשרים, וקיבל את טענות השב"כ שהחקירות היו תקינות.

הראיות המרכזיות של התביעה הצבאית הן עדויותיהם במשטרה של עבדאללה ברגותי, מהנדס המטענים שנשפט ל-67 מאסרי עולם, ומוחמד ערמאן, איש חמאס שנשפט ל-37 מאסרי עולם. שניהם הצביעו על חאמד בחקירתם כמי שהוציא לדרך את הפיגועים. עם זאת, בבית המשפט מסר ערמאן עדות מפורטת והסביר כי טעה, ולא מדובר בחאמד אלא באדם אחר, שנהרג על ידי צה"ל בדצמבר 2003. ברגותי שם עצמו למשוגע. פרקליטו, עו"ד מחמיד סלאח, טען שיש לזכות את חאמד.

בטיעונים לעונש ביקשה התובעת הצבאית עונש של 56 מאסרי עולם ואמרה כי חאמד פעל כדי להרוג כמה שיותר אנשים. חאמד עצמו לא טען לעונש ואמר כי אינו מכיר בסמכות בית המשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ