עמירה הס
עמירה הס

שופט צבאי פלסטיני ביריחו האריך אתמול (שלישי) את מעצרו של זכריה זביידי ב-15 ימים נוספים. תיקו של זביידי, העצור בכלא הפלסטיני זה 45 יום, הועבר מאחריות התביעה האזרחית לתביעה הצבאית הפלסטינית. "מדובר בצעד בלתי חוקי", אמר אתמול עורך דינו של זביידי, פריד אל הוואש, המתכוון לעתור היום לבית המשפט הגבוה לצדק הפלסטיני. לתביעה הצבאית, אמר, יש סמכות רק על אנשים המשרתים במנגנוני הביטחון ואילו זביידי הוא אזרח (בניגוד לעצורים רבים אחרים בגל המעצרים שמבצעת הרשות מאז תחילת מאי). בנוסף לתפקידו כמנהל בתיאטרון החופש בג'נין, לזביידי גם משרה במשרד הפלסטיני לענייני אסירים.

הוואש, שנפגש עם זביידי לפני כשבועיים רק לדקה אחת, נכח אתמול בחקירת מרשו ביריחו. עם זאת הוא לא מורשה להיפגש עמו ביחידות. גם אחיו הבכור של זביידי, וחבריו מתיאטרון החופש, שנסעו אתמול ליריחו, לא הורשו להיפגש אתו. לדברי עורך הדין, זביידי חשוד באי מניעת עבירה, משום שידע לכאורה על כוונה לירות לעבר ביתו של מושל ג'נין כדורא מוסא, שמת מהתקף לב לאחר הירי (ב-2 במאי). עוד הוא חשוד באחזקת 30 רובי אם-16. זביידי דוחה את החשדות נגדו.

הוואש סיפר ל"הארץ" שזביידי אמר לחוקריו: "עכשיו אנחנו הרי בהסכם שלום עם ישראל ואין צורך בנשק". לא פחות מ-20 איש נעצרו לאחר הירי על ביתו של כדורה מוסא. כמו רבים מהם, גם בבקשה להארכת מעצרו של זביידי כתוב כי הוא משתייך ל"כנופיה עבריינית".

מתלונה שנגבתה מזביידי בכלא בידי אנשי הנציבות הפלסטינית העצמאית לזכויות האדם עולה שזביידי – שעמד תקופת מה בראש גדודי "שוהדא אל אקצא" – לא עונה בכלא הביטחון המסכל ביריחו. עם זאת, זביידי התלונן על העדר טיפול רפואי ועל מניעת ביקורי משפחה. תלונות אחרות שהגיעו לנציבות ולארגון זכויות האדם הפלסטיני "אל חק" מעידות על כך שעצירים אחרים עברו עינויים והכאות.

זכריה זביידי בתיאטרון החופש בג'נין, לפני כחצי שנה

מתוך כעשרים תושבי מחנה הפליטים ג'נין שנעצרו - שבעה כבר שוחררו. בינתיים כמה צעירים אחרים מהמחנה הפכו "מבוקשים" של הרשות, לאחר שאחד מחבריהם התקשר אליהם מהכלא ואמר שכל שהחוקרים מבקשים הוא שיסגירו את כלי הנשק שלהם.

בעוד שעצורי ג'נין הועברו ליריחו, העצורים מאזור שכם מועברים לכלא בדהרייה שבדרום חברון. יש המעריכים כי מעצר במקום כה מרוחק נועד למנוע מקרובים וחברים להפגין ולמחות, או להתעקש להיכנס לביקור בבית הכלא. לאחר שבמשך יותר מחודש מנעו הרשויות ביקורי משפחה, באחרונה דווח על כמה בני משפחה שזומנו לבקר אצל יקיריהם העצורים.

המעצרים – שהחלו מיד לאחר הירי על ביתו של כדורא מוסא - הורחבו מהר מאוד וכללו אנשים שאין להם כל קשר עם החשודים בירי. בנציבות לזכויות האדם אומרים שלא ניתנה מטרה ברורה למעצרים הרחבים וכי התקבל רושם שמדובר בענישה קולקטיבית. המעצרים מוארכים אחת ל-15 יום, כפי שמחייב החוק הפלסטיני, אך העצורים נחקרים במתקני הביטחון המסכל בעוד שלפי החוק הם חייבים לעבור אחר 24 שעות החקירה הראשונות לסמכות התביעה. מקורות בפתח אומרים שהמעצרים קשורים במאבק כוחות שבתוך מנגנוני הביטחון, שבהם היו חילופי מפקדים בסוף השנה שעברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ