פרשת הרפז |

בג"ץ אסר לפרסם חומרים מחקירת המבקר עד פרסום הדו"ח

השופטים דחו את העתירה בטענה שפרסום מוקדם מסכן את מוסד המבקר ואת הסיכוי שגם בעתיד בדיקותיו יהיו אפקטיביות

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

בג"ץ קבע היום כי חומרי הגלם שנאספו במהלך בדיקת מבקר המדינה בפרשת הרפז לא יתפרסמו בשלב זה, אלא רק לאחר פרסום הדו"ח. החלטת בג"ץ באה בעקבות בקשת מבקר המדינה למנוע את פרסום חומרי בדיקה שהועברו לאל"מ ארז וינר ולמבוקרים נוספים, לצורך הכנת תגובתם לטיוטת דו"ח הביקורת בפרשה.

בעקבות פרסום בתקשורת של חלק מעדויות המעורבים בפרשה, הגיש משרד מבקר המדינה בקשה לבג"ץ לאסור פרסום החומרים. בין השאר טענו במשרד המבקר, הפרסום פוגע באינטרס הציבורי בקיומה של ביקורת מקצועית ואיכותית שתהיה אפקטיבית ותביא לחשיפת שחיתויות.

"הארץ", ידיעות אחרונות ו-וואי נט, ביקשו להצטרף כמשיבים לבקשה, באמצעות משרד עורכי הדין ליבליך מוזר, וביקשו להתיר את הפרסום. בין היתר טענו כי אין כל בסיס חוקי לאיסור פרסום החומרים. עורכי הדין תמיר גליק וירון שלמי ממשרד ליבליך מוזר טענו בדיון כי אין כל יסוד להוצאת צו איסור פרסום במקרה זה, בין השאר, שכן אין כל עילה מפורשת בחוק לאסור פרסום. עוד הם טענו כי ערכן של הדלפות במדינה דמוקרטית מקיימות את חופש העיתונות, חופש הביטוי וזכות הציבור לדעת.

השופטת עדנה ארבל, בהסכמת השופטים אליקים רובינשטיין ונועם סולברג, קבעה היום כי לאחר שאיזנה בין חשיבותה של עיתונות חופשית וחוקרת המביאה לידיעת הציבור פרטים אודות התנהלות נבחריו, לבין שמירה על מוסד מבקר המדינה באופן שגם בעתיד בדיקותיו יהיו אפקטיביות, היא הגיעה למסקנה כי לאור העובדה כי הדו"ח צפוי להתפרסם בקרוב, יש להתיר פרסום החומרים רק לאחר פרסומו.

"גם מוסד מבקר המדינה וגם העיתונות הם כלים חשובים במלחמה בשחיתות ובנורמות לא תקינות הקיימות לעיתים במוסדות המדינה. אין לפגוע באחד על חשבון השני, ויש להביא למצב בו שני הכלים הינם אפקטיביים ויכולים לעשות מלאכתם נאמנה כתפקידם במדינה דמוקרטית", כתבה ארבל.

עוד היא קבעה כי לאחר פרסום הדו"ח ניתן יהיה לפרסם גם את החומרים החופפים לדברים שפורסמו בדו"ח, וזאת בכפוף לכך שלא יפורסם חומר העשוי לפגוע בביטחון המדינה, חומר הנוגע לצנעת הפרט וחומר שלגביו ניתנה הבטחה לשמירת סודיות על ידי מבקר המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ