שש שנים למלחמת לבנון: בצה"ל מתכוננים לעימות הבא

בצה"ל חוזים שהעימות הבא יהיה קשה יותר מהקודם. קצין בכיר בפיקוד צפון: "המלחמה הבאה תכלול חילופי אש כבדים משני הצדדים"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

שש שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה, בצה"ל אומרים בגלוי כי הם מתכוננים למלחמה נוספת בלבנון, שצפויה לכלול חילופי אש כבדים משני הצדדים. מפקד אוגדה 91 (עוצבת הגליל), תא"ל הרצי הלוי, אמר היום (חמישי) בשיחה עם עיתונאים כי "אנו מבינים שיש יותר מסיבה אחת, בין אם לבנונית ובין אם כזו שתבוא ממקום אחר, שיכולה להצית פה את הגבול". להערכת תא"ל הלוי ואנשי המודיעין בגזרתו, תקיפה של חיזבאללה בחזית הלבנונית בניסיון להסיט את תשומת הלב הציבורית מהמתרחש בסוריה, לא תביא לפתרון הבעיה הסורית. לצד זאת, לדברי מפקד האוגדה, "כל דבר משמעותי יותר, כמו תקיפה באיראן, לא משנה של מי, מעלה את הסיכוי לעורר את הגבול".

באוגדה 91 מתייחסים להשפעה של המתרחש בסוריה על גזרת לבנון כאחד מהתרחישים שעלולים להפר את השקט ששורר מאז המלחמה באזור. התמוטטות המשטר הסורי עלולה להביא עמה גם עלייה של גורמי ג'יהאד או חיזבאללה, שינסו לבצע פיגוע נקודתי באזור. כבר עכשיו מתייחסים גורמי מודיעין בפיקוד הצפון לאזורים מסוימים בגבול שבין לבנון לסוריה כ"שטחי הפקר", שמאפשרים להעביר יותר אמצעי לחימה מתקדמים באזור. כבר היום מציינים בצבא כי בלבנון יש כ-60 אלף טילים, פי עשרה יותר משהיו במדינה בזמן מלחמת לבנון. לחיזבאללה יש כיום יכולת לשגר רקטות רבות יותר בזמן קצר.

כשבצה"ל מנסים לנסח איך תיראה מלחמת לבנון השלישית, התמרון הקרקעי בתוך הכפרים השיעיים הנחשבים למעוזי החיזבאללה, מקבל חשיבות יתרה. "המלחמה הבאה תהיה שונה, ולכן צריך לעצור את זה מהר ככל הניתן, כדי להקל על העורף. המשמעות היא לתקוף בלבנון בצורה מאוד חזקה, והנזק יהיה אדיר", אומר קצין בכיר בפיקוד הצפון. "דו"ח גולדסטון יחוויר לעומת מה שיהיה פה בפעם הבאה. אין ברירה אלא להילחם מול האויב, איפה שהוא נמצא, וזה בלב שטח האוכלוסייה".

גבול לבנון במטולה, היום

למרות אזהרותיו של תא"ל הלוי מפני התרחשות אלימה של חיזבאללה בגבול הצפון, עיקר הפעולות בגבול בתקופה האחרונה התרחשו דווקא נגד צבא לבנון. רק בשבוע שעבר התרחשה תקרית חריגה בחצבאני, סמוך לכפר רג'ר. כוח של שמונה חיילים שסיירו באזור עם מפקד הפלוגה זיהה חמישה לוחמים מצבא לבנון חמושים במטולי אר.פי.ג'י וצלפים. בתחקיר לאחר מכן, דיווח אחד מגששי הכוח, כי שמע שמפקד הכוח של הצבא הלבנוני חילק ללוחמיו מטרות לפגיעה בחיילי צה"ל. בתגובה קידם צה"ל את כוח הטנקים שהיה במקום כחיפוי והועבר מסר חריף לכוח יוניפי"ל שנמצא בגזרה, כי צה"ל יגיב בחומרה אם תיפתח אש. למעשה, כוחות הצבא המשרתים בגזרה נדרשים לאיפוק: המדיניות הרשמית של פתיחת האש קובעת כי צה"ל לא יהיה זה שיפתח ראשון באש, מעבר לאירועים חריגים. "באירוע עם צבא לבנון, מעדיפים לפתור את זה עם אם-16, ולא עם אף-16", הבהיר בכיר בגזרה.

בפיקוד הצפון מציינים כי רק לפני כמה חודשים סיימו בבינת ג'בל את מהלכי השיקום הנרחבים מאז מלחמת לבנון השנייה, בקיץ 2006. העימות הבא, הם מבהירים, יגרום נזק רב הרבה יותר. "במקרה שהדברים יופרו - צה"ל מתכונן בצורה רצינית ומקצועית למלחמה נוספת בלבנון", מסביר תא"ל הלוי. "המענה יידרש להיות יותר חד, יותר חזק, ובמובנים מסוימים מאוד אלים. המלחמה הבאה תהיה עם חילופי אש כבדים משני הצדדים, ולכן שניהם צריכים לעשות כל מאמץ כדי שזה לא יקרה. בדו"ח גולדסטון הקהילה והעולם נטו להתבלבל ולחשוב שאפשר לעשות את זה יפה יותר. זה לא יכול להיות יפה. ללא הפעלת כוח רב, נתקשה להשיג את ההישג, וגם האויב צריך לדעת את זה".

Read this article in English: Senior IDF officer: Israel is preparing for the next Lebanon war

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ