הפרטנרים החדשים לשלום: השייחים מחברון והימין הדתי

ההצעה המפתיעה שעלתה במאהל שבו נפגשו אישים משני הצדדים - סיפוח הגדה לישראל ומתן זכויות לערבים

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוז רוזנברג

ספק אם הנהגים שדהרו אתמול על כביש 60 בואך דרום הר חברון ידעו כי במאהל הבדואי רחב הידיים שניצב באחד העיקולים על אם הדרך, מתקיימות שיחות שלום בין ישראל לפלסטינים. לא בין נציגי הממשלות - שיחות כאלה, כידוע, מוקפאות עד להודעה אחרת - אלא בין שורת מנהיגי דת ואישי ציבור משני הצדדים. סוללת שייחים ואישי ציבור פלסטינים מצד אחד ושדרת רבנים ומנהיגי ימין יהודים מן העבר השני.

אישים אלה, כשלושים במספר, התכנסו כדי לדון בפתרון לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני, לא פחות. מי שניצח על הקונצרט השאפתני הזה היה בעל המקום, השייח אבו-חאדר ג'עברי, הידוע גם בתור "השייח של השייחים" של כל אזור הר חברון. הפתרון שנדון בכינוס הוא פרי יוזמה שלו, פתרון שהוא מקווה כי ייושם תחילה באזור חברון, ובהמשך יעלה לדרגים הגבוהים גם בישראל וגם ברשות הפלסטינית, וייושם ביתר שטחי הגדה. "אני בטוח שכוונת כל הנוכחים כאן היא מציאת שלום בארץ הזאת", הוא אמר אתמול, "אני מקווה שהבשורה תבוא מחברון".

ג'עברי מקפיד לשדר לאורחיו נינוחות. על ראשו מונחת כאפיה צחורה ועל פניו מתנוסס בגאון שפם עבה ומטופח. את דרך הכורכר הצרה שמוליכה אל המאהל שלו, בינות כאלף דונם של גבעות טוסקניות מלאות כרמים ומטעים השייכים למשפחתו מדורי דורות, כבשו בעבר רכביהם של לא מעט דמויות מפתח משני צדי הסכסוך: אנשי תקשורת, דת ואפילו ממשל. בכל ביקור כזה ג'עברי פורש בפניהם את ההצעה המפתיעה שלו לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני: סיפוח ישראלי של שטחי הגדה תוך מתן זכויות לפלסטינים, להוציא זכות בחירה לכנסת. רק פתרון כזה, הוא טוען, יביא לשקט אמיתי ומתמיד.

אלא ספק רב אם עד היום היו לפגישות אלה, רמות דרג ככל שיהיו, תרגום של ממש בעולם האמיתי. לרוב זה נגמר באיזה הנהון הדדי, אולי טפיחה על השכם והבטחה להמשיך להיות בקשר. אולם לא כן הכינוס שנערך אתמול. הפעם היתה לג'עברי תחושה אחרת, שהנה משהו מתחיל סופסוף לקרות באמת. זאת מכיוון שמלבד ההיקף והמגוון יוצא הדופן של האישים שפקדו את הכינוס, לראשונה זכתה משנתו להכרה בינלאומית, בדמות נציגים של האיחוד האירופי שהגיעו לכינוס. "נוכחותם של אנשי האיחוד כאן מוכיחה שאפשר להשיג שלום", אומר ג'עברי.

פיליפ דה-וינטר, חבר הפרלמנט הבלגי לאיחוד האירופי מסכים. "אנחנו באיחוד רגילים להתנהלות של הנציגים הפלסטינים שיכולים להיות אגרסיביים. אבל כשפגשנו את השייח מצאנו דיאלוג מסוג אחר". נציג הפרלמנט האוסטרי, דיוויד לזר, הוסיף כי בכוונתו ובכוונת חבריו "לקחת את מה שקורה פה ולהעלות אותו לדרגים הגבוהים".

עיסאם אבו-מוחמד, נציג הכפרים באזור חברון, שמע את הדברים וחייך חיוך קטן. "אני רואה את זה כפגישה מצוינת", אמר, "התושבים מסתכלים היום מי הגוף שיכול לסייע להם. הם לא רוצים דיבורים אלא לדעת מי באמת נותן להם שירותים. זה מתמטיקה פשוטה".

הנוכחים ישבו מסביב למאהל על כריות רקומות והביעו הסכמה. מלצרים נמרצים הניחו על השטיחים מולם קערות גדושות בפירות טריים, ואיש עם קנקן נחושת ענקי על הגב מילא את הכוסות במשקה תמרינדי צונן. על ראש הקנקן התנוסס דגל פלסטין קטן. לראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, זה לא הפריע כלל ועיקר. "אולי הדרך הנכונה, שלא חשבו עליה, היא שלום בין העמים ולא בין פוליטיקאים אינטרסנטיים", אמר מסיקה, "הגענו למבוי סתום בתהליך המדיני. ההידברות הזאת לא היתה אפשרית לפני 10 שנים".

אין זה מקרה שנוכחות הדגל הפלסטיני אינה מפריעה לו. משנתו של ג'עברי הולמת את תפיסת עולמו של מסיקה ושל הנוכחים האחרים, ותיקי הימין בישראל שהוזמנו לכינוס, בהם הפרופ' הלל וייס, דר' מרדכי קידר, נועם ארנון, אליקים העצני, ראש מועצת קרית ארבע מלאכי לוינגר ואחרים. "ויתור על אדמות הקודש באיסלאם זה 'אל-כבאר' - ייהרג ובל יעבור", מפרט יצחק מגרפתה, עוזרו האישי של ג'עברי, את תפיסת עולמו. "לכן להסכמי אוסלו לא היה סיכוי, כי כמוסלמי הוא רוצה שלום אבל לא יכול לוותר על אדמה מוסלמית. יש לזה יוצא דופן אחד, ופה הפתרון שלו - אם ייוודע שפניו של הצד השני ל'סילם' - שלום זמני. זה יכול לקרות רק אם ישראל תחזור לשטחים ותעניק לפלסטינים תעודות זהות כמו במזרח ירושלים. ככה המוסלמים למעשה לא חותמים על ויתור ויש שקט". את הרעיון הזה ג'עברי שואב מפסוק בקוראן בו הנביא חוזה היקשרות עתידית בין המוסלמים לאויביהם בחבל הטבור עד שיבוא יום הדין.

בכינוס אתמול אנשי הימין נשאו בזה אחר זה נאומים נלהבים לאור הפתרון שמציע ג'עברי. "האמת היא שהשייח ג'עברי קורא את המפה הרבה יותר טוב מכל אותם מנהיגים פלסטינים", אמר הרב שלמה ריסקין, רבה של ההתנחלות אפרת. "ההמון הפלסטיני שאני נפגש איתו יום-יום רוצה בסופו של דבר בשקט ושגשוג". ח"כ ניסים זאב (ש"ס) הגדיל אף יותר: "אתם לא יודעים מה זה עושה בעולם כשרואים חברי פרלמנט ככה עם השייח", אמר בהתרגשות לא מוסתרת. "אנחנו, בכינוס הזה, מהווים דוגמה אישית איך אפשר לחיות ביחד ולכבד איש את רעהו", הוסיף זאב. דובר היישוב היהודי בחברון, נועם ארנון, הבהיר כי הוא תומך ברעיון במאת האחוזים, אך מנבא לו עשירית מסיכויי ההצלחה. "אני נותן לזה סיכוי של 10% להצלחה, אם ממשלת ישראל תבין שהסיפור הקודם נגמר, תשנה כיוון ותחפש שלום עם הערבים בשטח".

כשעתיים לאחר מכן סבב הנואמים הסתיים. הנוכחים לחצו ידיים, החליפו כרטיסי ביקור והבטיחו להיפגש שוב. בדרכם למכוניות נכנסה בדרך הכורכר שיירת מכוניות אחרת. אלו היו השייחים של עשרים ואחד הכפרים בחברון וסביבותיה. הם הוזמנו מראש לבקר את ג'עברי רק אחרי שהמשלחת היהודית תסיים את ביקורה. "טוב, גם רומא לא נבנתה ביום אחד", אמר מגרפתה רגע אחרי שהראשונים עזבו והאחרונים מצאו את מקומם על המזרנים במאהל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ