צה"ל במסר לחיזבאללה: פרובוקציה תסב הרס רב

בפעם ה-4 בעשרת הימים האחרונים, קצין בכיר מפיקוד הצפון תדרך עיתונאים. ישראל רוצה שנסראללה יקלוט את המסר ולא יבעיר את השטח במקרה של תקיפה באיראן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מפקד עוצבת הגליל (אוגדה 91) בגבול לבנון, תת-אלוף הרצי הלוי, אומר כי אם תפרוץ מלחמה נוספת בלבנון, היא תחייב את צה"ל להיכנס בעוצמה גדולה לשטח לבנון ולגרום הרס רב לכפרים במדינה. במפגש עם כתבים בגבול הצפון אתמול הסביר הלוי כי במקרה כזה "יהיו חילופי אש כבדים בשני הצדדים ולכן שניהם צריכים לעשות כל מאמץ כדי שזה לא יקרה. אנחנו נצטרך להיכנס בצורה חזקה עם הרס רב בתוך הכפרים הלבנוניים, לא כעונש אלא כי שם נמצא האויב. ללבנון ייגרמו נזקים גדולים יותר מאשר אלה שנגרמו לה במלחמת לבנון השנייה. המענה יצטרך להיות יותר חד, יותר חזק ובמובנים מסוימים מאוד אלים".

"אנחנו ניתן לצבא לבנון הזדמנות לא להיות אויב", אמר הלוי, "אבל הוא יקבל מענה התקפי אם יילחם נגדנו". לדבריו, "בקהילה הבינלאומית וגם בארץ חשבו אחרי דו"ח גולדסטון שאפשר לעשות את זה (להילחם בשטח מאוכלס בצפיפות) יפה יותר. זה לא יכול להיות יפה. ללא הפעלת כוח רב, נתקשה להשיג הישגים, וגם האויב צריך לדעת את זה".

זו הפעם הרביעית שבה קצין בכיר בפיקוד הצפון מתדרך עיתונאים בעשרת הימים האחרונים, במה שמתחיל להיראות כיותר מהצטברות מקרית של מפגשים ומסרים. בדברי הלוי אין לכאורה חידוש גדול. זה כארבע שנים שישראל מאיימת להבעיר את לבנון, אם חיזבאללה ינסה ליזום פרובוקציה לאורך הגבול. כבר באוקטובר 2008 הציג אלוף פיקוד הצפון אז, גדי אייזנקוט, את מה שכונה "דוקטרינת הדאחיה". בעימות הבא, אמר אז אייזנקוט, תרחיב ישראל את יכולת ההרס שהפגינה במלחמה כשהפציצה את הדאחיה, הרובע השיעי בביירות. "בכל כפר שממנו יירו לעבר ישראל, נפעיל כוח לא פרופורציונלי ונגרום שם נזק והרס אדירים. מבחינתנו, מדובר בבסיסים צבאיים", טען האלוף ב-2008.

גבול לבנון

ואולם, חשיבותה של הצהרת הלוי נעוצה בעיקר בעיתוי שבו נאמרה. על רקע ההערכות כי ישראל עשויה לתקוף בחודשים הקרובים את אתרי הגרעין האיראנים והאפשרות שהשלכות מלחמת האזרחים בסוריה (למשל, העברת נשק כימי ממשטר אסד לחיזבאללה) יובילו להסלמה גם בלבנון, ישראל מעבירה כאן איתות ברור למזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. המסר, אם נתמצת אותו בצורה בוטה, הוא: שב בשקט, הסיפור הזה גדול עליך. אם תתיימר לפגוע בנו, בשם ההגנה על כבודן של סוריה או איראן, תשלם מחיר יקר שלבנון לא תוכל לעמוד בו. שש שנים אחרי המלחמה של קיץ 2006, כשלבנון רק סיימה באחרונה לשקם את נזקי המערכה ההיא, נדמה שזהו איום בעל משמעות.

שלא למצלמות, משמיעים בצה"ל אפילו מסרים חריפים יותר. הלקח מהמלחמה הקודמת, אומרים שם, הוא שהצבא צריך במקרה של סיבוב נוסף, לפעול באופן מיידי ורב עוצמה כדי להקל ככל האפשר את הלחץ שיפעיל ירי הטילים והרקטות מלבנון על העורף הישראלי. ההרס שחולל מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה, שעורר בעקבותיו את הביקורת (המוטה והמופרזת) בדו"ח גולדסטון, עלול עוד להחוויר ביחס למה שיתרחש במקרה כזה בלבנון. בחירת חיזבאללה לפעול תחת המחסה של האוכלוסייה האזרחית, תעלה מחיר יקר.

להערכת המודיעין הישראלי, תקיפה לבקשת דמשק בחזית הלבנונית, בניסיון להסיט את תשומת הלב הציבורית מהמתרחש בסוריה, לא תביא לפתרון מצוקתו של משטר אסד. עם זאת, לדברי הלוי, "כל דבר משמעותי יותר, כמו תקיפה באיראן, לא משנה של מי, מעלה את הסיכוי לעורר את הגבול". בפיקוד הצפון מעריכים כי נפילת אסד עלולה לדרבן ניסיון של ארגונים סונים קיצוניים, או את חיזבאללה, לבצע פיגוע נקודתי באזור הגבול עם ישראל. כבר עכשיו מתייחסים גורמי המודיעין לאזורים מסוימים בגבול בין לבנון לסוריה כ"שטחי הפקר", שמאפשרים להעביר יותר אמצעי לחימה מתקדמים באזור.

אתמול התברר כי בשבוע שעבר נמנעה ברגע האחרון תקרית אש בין חיילים מצבא לבנון לבין כוח צה"ל בגבול, ליד נחל חצבאני והכפר רג'ר. כוח של צבא לבנון עלה על גבעה בצד הלבנוני, בצמוד לגדר. כשהגיע לצד הישראלי כוח צה"ל, בפיקוד מפקד פלוגה, שמעו החיילים הישראלים את המפקד הלבנוני מנחה את חייליו להתכונן לאפשרות של ירי. בצה"ל העלו לעמדות סמוכות טנקים והלבנונים בחרו לסגת. הנחיות פיקוד הצפון לכוחות בגבול גורסות כי יש לשמור על איפוק. למפקדים נאמר כי צה"ל לא יהיה הראשון שיפתח באש, אם לא תזוהה סכנה מיידית לביטחון הכוח. עם זאת, במקרה של ירי, ההנחיה היא להגיב בחריפות ולגבות נפגעים בצד השני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אוסטין בטלר כאלביס. "הרגשתי כאילו אני מסתכל למעריצות בתוך הנשמה"

"אם הוא לא יקבל אוסקר על התפקיד של אבא שלי, אוכל את כף הרגל"

מרטין הינטרגר בליגה האירופית, בעונה החולפת. מה הוביל לפרישתו הפתאומית?

במקום לשחק בליגת האלופות, הוא פרש. היה לו מה להסתיר

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ