מסקנות ועדת לוי |

ניצחון אמנות המריחה והשקר

ועדת המאחזים קיבלה את "תורת הקריצות" של המתנחלים. כל הבטחה שניתנה להם על ידי שרים הופכת לעובדה מוגמרת. הוועדה שכחה לעסוק בפלסטינים

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

מאז הבוקר חוגגים המתנחלים את פרסום דו"ח ועדת לוי, שחלק מכריזים עליו "יום חג להתיישבות". הדו"ח אמור להיות פסגת הישגיהם של המתנחלים בתוך הליכוד: אלפי מתפקדיהם במפלגה הפעילו לחץ על השרים, אלו לחצו בתורם על נתניהו, והוא הוביל להקמת הוועדה, שהמשפטנים בה נבחרו בפינצטה. אדמונד לוי היה נגד ההתנתקות, תחיה שפירא היא גיסתו של ישראל הראל, מראשי המתנחלים, ודעותיו המקצועיות של אלן בייקר חביבות על הימין.

ואכן, ועדת לוי חרגה מהמנדט הראשוני שניתן לה לבדוק סוגיות הקשורות ב"קרקעות מדינה" ביהודה ושומרון - ועסקה גם בסוגית הקרקעות הפרטיות, והמאחזים שנבנו עליהן, וכן בהגדרת "כיבוש" או לא. למעשה, אין עמדה משפטית אחת שהציגו המתנחלים ולא התקבלה במלואה.

כך למשל, קיבלה הוועדה את "תורת הקריצות" של המתנחלים. כל הבטחה שניתנה על ידי שרים, שסתרו את החלטותיהם הם בממשלה, הופכת על ידי לוי לעובדה מוגמרת. הוא קובע כי התנערות הממשלה ממעשי שריה ופקידיה אינה אמיתית, אלא נועדה רק להדוף לחצים בינלאומיים. או במילים אחרות, ההתנהלות התקינה היא אמנות המריחה והשקר, במקום להפך.

ראש הממשלה נתניהו עם השר נאמן והשופט לוי, היוםצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

אך ככל שניצחונם של המתנחלים גדול יותר, כך קטן הסיכוי שמהדו"ח ייצא משהו. כל השרים המקורבים לימין דורשים בשעות האחרונות להביא את הדו"ח לאישור בוועדת השרים להתיישבות. בשבועיים מאז הגיע ללשכת ראש הממשלה, מנסים אנשיו לשפוך עליו מים קרים, בתירוץ הרשמי ש"נתניהו לומד את הדו"ח".

הבעיה העיקרית שנתניהו מצוי בה הוא בעניין הסמנטי של "כיבוש" או לא. נתניהו לא יכול ולא רוצה להביא להחלטת ממשלה שישראל היא לא כובשת. להחלטה כזו משמעויות מדיניות מרחיקות לכת, שלצדן, גם לשיטת אנשי הימין, אין להחלטה תועלת פרקטית כלשהי. יחד עם זאת, אם נתניהו יפרק את הדו"ח לחלקים ויביא לאישור סעיפים מסוימים, הוא ייתפס בימין כמי שמכיר בישראל ככוח כובש. המסר המרכזי שמגיע מהצמרת הוא שהדו"ח ישמש "השראה" לשינוי דברים מסוימים ולא יאומץ כלשונו.

הוועדה מבקשת להניח תשתית חלופית לכל מה שהיה נהוג בגדה עד היום. בכך היא למעשה מתעלמת משורה של פסיקות בית המשפט העליון, חוקים, נהלים והסכמים מדיניים שעליהם חתומה ישראל, בהם הסכם אוסלו.

כך למשל, הופכות המלצות לוי את בג"ץ אלון מורה, שקבע שיש לנתק את הקשר בין תפיסת מקרקעין לצרכים צבאיים לצורכי התיישבות. לוי קובע כי ניתן להשתמש בקרקעות אלה להתנחלויות, בכפוף לחוות דעת ביטחונית על הצורך ביישוב.

המלצה אחרת שסותרת את העליון היא בנוגע ל"צו שימוש מפריע" - המאפשר לראש המינהל האזרחי לסלק מתנחלים שפלשו לקרקעות פרטיות גם אם אין מתלונן - אותו כינתה ועדת לוי "דרקוני". לעומת זאת, רק במארס האחרון, כתבה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, דורית ביניש, שהצו "מגשים את חובתו של המפקד הצבאי לשמור על הסדר הציבורי... מאפשר לו לעמוד בחובות אלה ונותן בידיו כלים ממשיים לביצוען".

בהמלצתו בנוגע לכיבוש, חוזר לוי על דברים שכתב בבג"ץ ההתנתקות – לפיהם זכותם של יהודים לשבת בכל חלקי ישראל, כולל עזה, ואי אפשר לפנות אותם – אך הוא שכח לציין כי עמדתו נדחתה ברוב מהדהד של 10 נגד 1.

לצד ההישגים, הוועדה השאירה בחוץ שני נושאים אקוטיים למתנחלים, וזאת בשל קוצר הזמן והדחיפות בהגשת המסקנות. לא ברור למה אחרי 45 שנה של "שלטון צבאי על שטחים השנויים במחלוקת" לא ניתן היה להמתין עוד חודשיים. הנושא הראשון הוא קרקעות בבעלות יהודית שב-1948 הועברו ל"אפטרופוס הממונה על נכסי אויב". סוגיה זו קריטית ליישוב היהודי בחברון, שזה שנים דורש לבנות על כל שטח השוק שהיה בבעלות יהודית. הסוגיה השנייה היא אדמות נפקדים. בשנת 1967, פלסטינים רבים נמלטו מבתיהם. המדינה מכירה בזכותם על הקרקע, אך מוכנה לעשות בהם שימוש זמני. המתנחלים טוענים שאפשר לבנות על הקרקע הזו. הוועדה נמנעה מהכרעה.

בשולי הדו"ח יש לציין כי הוועדה לא עסקה כמובן בפלסטינים. היא לא עסקה למשל בנטייה של צה"ל להכריז על שטחי אש פיקטיביים כדי לגרש בדואים, או מתווים להסדרה של הבנייה הלא-חוקית הרחבה שיש בשטחי סי. ההמלצה היחידה לטובת הפלסטינים היא שהשופטים בערכאות הדנות במקרקעין יעברו מללבוש מדים לבגדים אזרחיים. "דבר שעשוי לתרום לדימוי הוועדה גם בעיני האוכלוסייה", כלשונם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ