חלוץ על מלחמת לבנון ה-2: "ההחלטה לפעול היתה מוצדקת"

הרמטכ"ל לשעבר הזהיר בכנס לציון שש שנים למלחמה מלחימה קרקעית רחבת היקף בצפון ואמר ש"היו כישלונות והישגים כמו בשאר המלחמות"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ"ל במלחמת לבנון השנייה, דן חלוץ, אמר היום (חמישי) כי "במלחמה הזאת היו כישלונות והישגים כמו בכל מלחמות ישראל, אבל הכישלונות הוצגו יותר". חלוץ, שדיבר בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי שנערך לציון שש שנים למלחמה, הסביר זאת בכך שלא בוצע תחקיר למלחמות הקודמות והוסיף ש"אם היו פותחים שם את התחקיר, זה היה נורא ואיום. אני עמדתי על זה שיהיה אחרי המלחמה תחקיר שלא בוצע כמותו בישראל, (שייערך) חצי שנה, והוא היווה בסיס לתוכנית העבודה לשיפור ולתיקון הדברים שנמצאו".

הרמטכ"ל לשעבר סקר את השגיאות שבוצעו לטענתו לפני המלחמה ובמהלכה. חלוץ אמר כי "טרום המלחמה היתה שגיאה באופן הפעלת האש בלבנון לאחר הנסיגה (בשנת 2000, ג"כ). אני חושב שהנסיגה היתה נכונה, אבל המדיניות לאחר מכן לא. נאמר שברקטה הראשונה נרעיד את לבנון, אבל לא הרעדנו את לבנון, הרעדנו את עצמנו. ארגון החיזבאללה הוא תוצאה של 1982. הוצאנו את פתח וקיבלנו את חיזבאללה".

הרמטכ"ל לשעבר הסביר שלפני המלחמה תוכניות הפעולה הצה"ליות לא הושלמו והן היו בעיצומם של שינויים. חלוץ הסביר כי תוכניות האימונים חשובות "כרפרנס לאימוני הכוחות ולתכנון בזמן אמת, אך אימוני מפקדות מרמת חטיבה ומעלה לא התקיימו במשך שנים בצה"ל. גם מפקד חיל האוויר כרמטכ"ל, מוכשר ככל שיהיה, לא יכול לקלקל קלקולים כאלה בשנה אחת, אבל אני לא בורח מזה שזה קרה אצלי".

חלוץ אמר עוד כי במלחמה לא חל בזמן הראוי מעבר בין מצב בט"ש למצב של לחימה; גיוס המילואים לא נעשה במועד; השיח בתוך הצבא התנהל בשפה לא ברורה; ולא היתה תפישה שיש לקצר את משך הלחימה.

חלוץ, היום בכנס

"בשש השנים האחרונות שורר שקט בגבול הצפון", אמר חלוץ. "כן, היו שלושה אירועי ירי רקטות של ארגונים אחרים שחיזבאללה מיהר להתכחש להם ונהרג קצין צה"ל (דב הררי, ג"כ) בתקרית אש... אבל אני מזכיר שאחרי מבצע עופרת יצוקה, שהיה מוצלח, עדיין ממשיכים לשגר רקטות.

"דרך הפעולה שהמלצתי עליה לראש הממשלה בערב ה-12 ביולי (היום שבו פרצה המלחמה, ג"כ) התגבשה אצלי הרבה זמן. וכל מי שהעלה את הטענה שהתהליך היה חאפ-לאפ, שיחזור ויקרא בספר שלי מה אני אומר. מעולם לא נאמר, לא על ידי ולא על ידי אף אחד אחר, שאפשר להכריע מערכה שכזו מהאוויר. לא ימצאו אמירה כזו בשום מקום. ההחלטה לפעול בלבנון היתה ראויה ומוצדקת ואם הייתי צריך לחזור לאותה סיטואציה, הייתי בוחר בה. היה אפשר להמשיך במדיניות ההבלגה מול חיזבאללה עוד 800 שנה והטילים היו ממשיכים לזרום ללבנון".

חלוץ גם רמז שהוא מתנגד לאמירות של בכירים בצבא שלפיהן חייבת להיות לחימה קרקעית רחבת היקף בעת לחימה בצפון, ובין היתר גם לדברי מפקד עוצבת הגליל לפני שבוע, שאמר כי "במקרה של מלחמה ניכנס בצורה חזקה עם הרס רב לכפרים הלבנוניים". חלוץ פנה "לכל אלו שבונים על לחימה קרקעית רחבת היקף" והזהיר כי "הטילים יגיעו במהירות גבוהה יותר ממהירות הטנק. התשובה הפבלובית לירי טילים היא נכבוש את השטח, אז מה? נשלוט על לבנון, סוריה ואולי גם ירדן, עיראק, איראן. אז מה, שישה מיליון יהודים ישלטו על כל המזרח התיכון? אולי סוף סוף יהיה לנו נפט. אני מציע שכיבוש מדינות אחרות יהיה האופציה האחרונה ברשימה".

לצד זאת ציין חלוץ את ההישגים המשמעותיים ביותר בעיניו בעקבות הלחימה בלבנון והם חיזוק ההרתעה ושמירת השקט בגבול. לדבריו, "היו הרבה אי-הצלחות, טקטיות, אופרטיביות ואפילו אסטרטגיות. אבל היו גם הצלחות. ההרתעה הישראלית התחזקה ויש מי שחושב שלא, אבל אני חושב שהיא כן. ואני מנסה לנמק זאת בכך שבעבר על פעולות מסוימות שעשינו היינו זוכים למנת אש, והן התבצעו בשש השנים האחרונות. היינו זוכים לאש. זה לא קרה. זאת הרתעה". בכך רומז חלוץ על שתי פעולות שייחסו לישראל גורמים זרים - תקיפת הכור בסוריה וחיסול עימאד מורנייה. חלוץ כינה את הפרק בדו"ח וינוגרד שהתייחס להישגים המדיניים, שקבע כי לא היה קשר "יעיל בינם לבין הפעולה הצבאית", תמוה. "הגעתי למסקנה שהם טעו טעות קולסיאלית. אינני חושב שהיו משיגים הישג מדיני ללא פעולה צבאית", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ