ניו יורק טיימס והארץ

גורמים רשמיים בארה"ב אמרו הלילה (שישי) לעיתון ניו יורק טיימס כי המחבל המתאבד שפוצץ עצמו באוטובוס תיירים ישראלי בבורגס שבבולגריה היה חבר בתא של ארגון חיזבאללה, שפעל במדינה וחיפש מטרות לפיגוע. הבכירים אישרו את האשמות ישראל אותן השמיע אתמול ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלדבריו חיזבאללה הוא האחראי לפיגוע.

לדברי בכיר אמריקאי, הערכת המודיעין היא שהמחבל שתקף ביום רביעי והרג חמישה ישראלים פעל תחת הדרכת איראן, שהורתה לו לפגוע במטרות ישראליות כשתהיה הזדמנות לכך. שני גורמים רשמיים נוספים בארה"ב אישרו שחיזבאללה עומד מאחורי הפיצוץ, אך סירבו להעניק פרטים נוספים.

הגורם הבכיר הוסיף כי ההתקפות האחרונות על מטרות ישראליות מהוות נקמה על ההתנקשויות במדעני הגרעין האיראנים, שאיראן ייחסה לסוכנים ישראלים, האשמה שישראל לא אישרה או הכחישה. "זה בגדר שן תחת שן", אמר הבכיר האמריקאי.

הבוקר אמר שגריר ישראל בבולגריה לגלי צה"ל כי בתקופה האחרונה עצרו כוחות הביטחון הבולגרים כמה פעילים איסלאמיים המקושרים לדבריו לפעילות טרור. לדבריו, חלק מהפעילים נעצרו וחלקם גורשו. הוא הדגיש כי אין אינדיקציה לגבי השתייכותם לתא חיזבאללה או מי הם שולחיהם.

חסן נסראללה בנאום טלוויזיוני לפני יומיים. המחבל היה חבר תא הארגון

אתמול אמר ראש הממשלה: "הפיגוע בוצע על ידי חיזבאללה - זרועה הארוכה של איראן". לדבריו, "אין דבר שחושף את פרצופם האמיתי של אויבינו מאשר מעשה הטרור. הם פוגעים ורוצחים אזרחים חפים מפשע, במשפחות, צעירים וילדים, אנשים שיצאו לחופשת קיץ תמימה וכל חטאם הוא היותם ישראלים ויהודים", אמר. נתניהו הוסיף כי "מזה למעלה משנה מנהלת איראן יחד עם בת חסותה חיזבאללה מסע טרור עולמי. מסע חוצה טרור וגבולות".

בשנים האחרונות, מאז ההתנקשות בעימאד מורנייה בדמשק הצליחו זרועות המודיעין הישראליות, והמוסד בראשן, לסכל עשרות ניסיונות לפיגועי נקמה ברחבי העולם. על-פי דיווחים שונים בתקשורת הזרה, שרק בחלקם זכו לאישורים רשמיים מישראל, נחשפו וסוכלו תוכניות טרור בטורקיה, ביוון, באזרבייג'אן, בגיאורגיה, בתאילנד, בקניה ובמדינות נוספות.

שבוע לפני הפיגוע בבולגריה נחשף ניסיון איראני-לבנוני לאסוף מודיעין מוקדם למבצע, במטרה לפגוע בתיירים ישראלים בקפריסין. זמן קצר קודם לכן נעצרו איראנים בקניה, בחשד שיזמו תוכנית דומה. בפברואר השנה נפצעה אשת דיפלומט ישראלי בפיצוץ בהודו, בעוד ניסיונות לפיגועים מקבילים בתאילנד ובגיאורגיה נכשלו.

אתמול התברר שהמחבל המתאבד שביצע את הפיגוע נשא על גופו רישיון נהיגה מזויף ממדינת מישיגן בארצות הברית. בשורת הכתובת ברישיון הנהיגה שהמתאבד נשא על גופו נרשמה כתובת קבועה בלואיזיאנה. בדיקת רשת אי-בי-סי האמריקאית מצאה כי הכתובת שנרשמה היא כתובתו של קזינו במדינה. בבולגריה דווח כי חזותו של החשוד, שנראה בסרטון האבטחה כשהוא חובש כובע ובעל שיער שופע, היתה אירופית. שר החוץ הבולגרי אמר כי החשוד שהה במדינה בין ארבעה לשבעה ימים ומעריכים כי הוא כבן 35.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ