אלמונים הציתו מכונית פלסטינית וריססו: "תג מחיר מגרון"

במארס 2011 הוצתו כלי-רכב באותה שכונה. התושבים טוענים כי מתנחלי בית אל הסמוכה מיידים לעברם אבנים ללא הרף, אך הרשויות מתייצבות לצידם

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
עמירה הס

אלמונים הציתו לפנות בוקר (רביעי) מכונית וכתבו כתובות נאצה בעברית על קיר בית של הכפר הפלסטיני דורא אל קרע, הסמוך להתנחלות בית אל. אחת הכתובות שרוססה היא "תג מחיר מגרון" - בהתייחס למאחז שככל הנראה יפונה בימים הקרובים. במארס 2011 הציתו אלמונים מכונית ומשאית באותה שכונה.

המקרה אירע בשעה שתיים וחצי לפנות בוקר. בני משפחת סובוח, הגרים בשכונה הדרומית של הכפר, התעוררו מקול אזעקת מכונית וריח דליקה. הם גילו שמכוניתו של אחד מבני המשפחה, נור א-דין, עולה באש. מכבי האש הפלסטינים הגיעו רק כעבור חצי שעה, משום שהיה עליהם לקבל רשות מצה"ל להיכנס לשטח "סי". בזמן זה ניסו בני הבית והשכנים לכבות את האש, לפני שתגיע למיכל הדלק במכונית. חומרי בעירה נוספים שכבו התגלו גם ליד מכוניתו של בן משפחה אחר שחנתה ליד.

שתי המכוניות חנו לצד הבית, בו חיות כעשרים נפשות – ארבעה אחים עם נשותיהם וילדיהם, וכן אם המשפחה בשנות השמונים לחייה. בנוסף להצתה ולניסיון ההצתה של המכוניות, ריססו האלמונים כתובות "מוות לאויב, חירות למולדת, תג מחיר מגרון, נקמה בערבים, ד"ש מהמורחקים". על שתי המכוניות רוסס גם הכיתוב "מגרון". יש לציין כי במערכת הביטחון חוששים מפעולות ונדליזם של מתנחלים בעקבות פינוי המאחז מגרון, שצפוי בימים הקרובים.

הכתובות שהתגלו על קיר הביתצילום: עמירה הס

כוחות משטרה, שב"כ וצה"ל הגיעו למקום פעמיים: בשש וחצי בבוקר ואחר כך בשמונה, ואספו ממצאים שונים מהשטח. תושבי השכונה סיפרו ל"הארץ" כי אנשי ביטחון פלסטינים, לבושים בבגדים אזרחיים, הגיעו למקום זמן קצר לאחר מכבי האש הפלסטיניים, אך עזבו במהרה.

בין ההתנחלות בית אל לשכונה הפלסטינית מפרידים גדר כפולה, סלילי תיל, ומחיצת בטון. צה"ל הרכיב מצלמות על העמודים לאורך הגדר המפרידה, שמופנות לעבר בתי השכונה. בתי ההתנחלות נבנו בראש ההר, במרחק של 20-30 מטרים מבתי השכונה. מאז שנות ה-90 התרחבה ההתנחלות עד לשכונה הפלסטינית, שם אומרים כי "הבעיות שלנו עם המתנחלים התחילו מאז 'השלום'", כלומר, מאז שנחתמו הסכמי אוסלו.

התושבים מספרים כי יידוי אבנים עליהם מכיוון ההתנחלות הוא מעשה שבשגרה, ועל גגות הבתים שקרובים לגדר מצטברות אבנים שהושלכו מההתנחלות. לעיתים אף נשברות זגוגיות החלונות ודודי השמש. התושבים מוסיפים כי מיידי האבנים הם תלמידי פנימייה ובית ספר מההתנחלות, שגם נוהגים לצעוק קללות בערבית וקריאות כגון "לכו לסעודיה" ו"לכו לירדן".

בני משפחת סובוח ושכניהם טוענים כי באמצעות המצלמות שהתקין צה"ל ניתן בקלות לגלות מי הציתו את המכוניות היום ובשנה שעברה, אך המתנחלים חשים ביטחון לבצע את המעשים כיוון שהרשויות מתייצבות לצידם.

"אתם רוצים להגיד לי שכל מדינות המזרח התיכון חוששות מישראל, בגלל עוצמתה הצבאית, והיא לא יכולה להפסיק את ההתנכלויות האלו בנו?", שאל האח חירי, מהנדס שעובד בסעודיה והגיע לפני שלושה ימים לביקור אצל המשפחה.

תושבי השכונה, שקרויה "השכונה החקלאית", הם פליטים מ-1948, שלפני כארבעים שנה קנו מתושבי הכפר דורא אל קרע חלקות אדמה ובנו עליהן את בתיהם. בני משפחת סובוח הם במקור מהכפר סומאייל (כיום המושב נחלה), מצפון לקרית גת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ