הופצה טיוטה סופית של דו"ח הרפז: לא צפויה מהפכה במסקנות

בטיוטה הקודמת הוטלה עיקר האשמה על הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי. ייתכן שברק ידרוש לראות חומרים אליהם לא נחשף ויעכב את פרסום הדו"ח הסופי

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

מבקר המדינה היוצא, מיכה לינדנשטראוס, שיגר אמש טיוטה אחרונה של הדו"ח בפרשת מסמך הרפז למבוקרים בפרשה. במשרד המבקר אומרים כי אם לא ינקטו הצדדים שיטות של סחבת, אפשר יהיה לפרסם את הדו"ח המלא בתוך שלושה שבועות. עם זאת, הסיכויים שכך אכן יקרה אינם נראים גבוהים. מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, אמר אתמול בראיון לאתר האינטרנט "וואלה" כי "לא יופתע" אם תתחדש החקירה הפלילית בפרשה.

שני הצדדים בפרשה, שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל גבי אשכנזי, פרסמו אמש הודעות המביעות סיפוק מעבודת המבקר ומסקנותיו. הטיוטה הראשונה של דו"ח המבקר, שהופצה במארס, מתחה ביקורת קשה ביותר על התנהלות אשכנזי ועוזרו, אל"מ ארז וינר והסתפקה בביקורת מינורית על תפקידו של ברק בפרשה.

לינדנשטראוס גם המליץ אז לנקוט צעדים נגד וינר. בהמשך אף המליץ ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לפתוח בחקירה פלילית מחודשת – המלצה שאליה הצטרף גם הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל דני עפרוני. וינשטיין דחה את ההמלצות, אולם ייתכן שכעת ישקול את עמדתו מחדש, כפי שעולה גם מדברי דנינו אתמול.

על פרטי הטיוטה החדשה, שהופצה למבוקרים וכן ליועץ המשפטי, לרמטכ"ל ולפרקליט הצבאי הראשי, הוטל צו איסור פרסום. עם זאת, אפשר להעריך בבטחה כי המהדורה הנוכחית של הדו"ח אינה שונה באופן קיצוני מקודמתה. ישנן נקודות שבהן לינדנשטראוס יוצר יותר איזון בביקורת על התנהלות הצדדים (כלומר, מעלה את משקל הטענות נגד ברק). אולם, הוא אינו חוזר בו ממרבית הקביעות שבבסיס הדו"ח הקודם. נראה כי אשכנזי יוכל לרשום לעצמו כמה הישגים בהדיפת טענות מסוימות נגדו, אך לא בשאלה המרכזית העומדת בלב הדו"ח: קביעתו של המבקר כי וינר הפעיל את סא"ל (מיל') בועז הרפז, מקורבו של אשכנזי, לאיסוף מידע מכפיש על ברק וסביבתו, בידיעה חלקית לפחות של הרמטכ"ל לשעבר.

בנוסף, עולות כנראה מן הדו"ח קביעות חדשות באשר להתנהלות בעייתית של ברק ועוזריו. עם זאת, ספק אם המאמצים שהפעיל אשכנזי בחודשים האחרונים במאמץ ליצירת איזון בין הצדדים עשו רושם ניכר על לינדנשטראוס ואנשיו או שינו מהותית את השורה התחתונה של הדו"ח.

פרשת הרפז התפוצצה באוגוסט 2010, עם פרסומו בערוץ 2 של המסמך שתואר תחילה כתוכנית שמטרתה פגיעה באשכנזי ומינוי האלוף יואב גלנט ליורשו. בדיעבד התברר כי המסמך זויף בידי הרפז, מקורבו של אשכנזי והודלף לערוץ על ידי ידידיו של מתמודד אחר לרמטכ"לות, האלוף גדי אייזנקוט.

במכתב הנלווה לטיוטה, ששיגר אתמול לינדנשטראוס למבוקרים, כתב המבקר היוצא כי "לפי מיטב שיפוטי לא נזנחה שום טענה שהועלתה" בפני צוות הבדיקה לאחר הטיוטה הקודמת. לדבריו, "הכל נשקל ונוסח במלוא הזהירות המקצועית והאחריות על מנת שניתן יהיה להניח בפני הציבור מסמך שלם, שוויוני והוגן".

השאלה המרכזית כעת היא אם מי מהצדדים ינקוט קרב השהיה, שיעכב את הפרסום. אצל המבקר טוענים כי בפועל לא דרושות יותר מ-72 שעות כדי להגיש ערעורים אחרונים על הנוסח וכי התעקשות של אחד המעורבים על דיון ממושך תעיד על רצון לנסות ולסכל את פרסום הדו"ח.

לשכת ברק מסרה עם קבלת הטיוטה כי שר הביטחון "הביע סיפוק מהממצאים העולים מטיוטת דו"ח הרפז וזאת מבלי להיכנס לתכנים בטיוטה. השר ברק ציין את הערכתו לעבודה היסודית של מבקר המדינה וצוותו".

פרקליטתו של הרמטכ"ל לשעבר, עו"ד שרון קלינמן, אמרה כי "מעיון ראשוני, עולה בבירור שאשכנזי וסביבתו לא היו מעורבים בכתיבת המסמך, זיופו או הדלפתו. עוד ברור כי אשכנזי לא ביקש מעולם את הארכת כהונתו לשנה חמישית כרמטכ"ל, ובעיקר כי אין שום יסוד לטענת הפוטש או לטענה בדבר התערבות בהליך מינוי הרמטכ"ל. עולה גם כי אין ולא היו שום קשרים עסקיים בין אשכנזי וסביבתו לבין הרפז".

שאלה מהותית נוספת הקשורה בדו"ח נוגעת לעתידו של האלוף אייזנקוט, שנחשב למועמדו של הרמטכ"ל בני גנץ, לשמש סגנו הבא. אף שהטיוטה הראשונה התייחסה באופן מינורי לחלקו של אייזנקוט בפרשה, ברק מעכב את ההחלטה בעניין, כנראה בהמתנה לדו"ח הסופי. ההחלטה על מינוי הסגן אמורה ליפול בקרוב – ואם יעמוד ברק בהסתייגותו עשוי האלוף אבי מזרחי להתמנות לסגן הרמטכ"ל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ