כוחות צה"ל תרגלו תגובה לאפשרות של הסלמה בחזית הסורית

לצורך אימון הפתע, בו השתתפו מערכי האש והמכ"מים, הוקפצו חיילים במסוקים מהגדה לרמת הגולן. הסורים מעבר לגדר לא התנהלו באופן חריג למראה התרגיל

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

תרגיל הפתע הגדול של צה"ל שנערך היום (רביעי) בצפון דימה מצב של הסלמה חריגה ברמת הגולן. לפי התרחיש באימון, צה"ל נדרש להגיב בעוצמה בחזית הסורית, בעקבות הידרדרות פתאומית במצב שם. סביר להניח כי תרחיש שכזה הוא חלק מהתוכניות המבצעיות של צה"ל, במקרה של העברת נשק כימי או נשק מתקדם מסוגים אחרים מסוריה ללבנון אם משטר אסד ייפול.

התרגיל תוכנן מראש ולא גרם להעלאת כוננות של כוחות הצבא. לצד זאת, בחינת הקפצת הכוחות בזמן חירום בהיקף נרחב ולפי הפקודות הצבאיות, הטסת כוחות במסוק מפיקוד המרכז עד רמת הגולן ואימון באש חיה אפשרו לצבא לתרגל, באופן כמעט ממשי, אפשרות של פתיחה במבצע צבאי או במלחמה. בתקופה המקבילה אשתקד נערך תרגיל במתכונת דומה.

כוחות גדולים של גדודי תותחנים קיבלו בשעות הבוקר המוקדמות הודעה לפיה הם נדרשים לעלות לאזור הצפון. לאימון הגיעו יחידות סדירות רבות של חיל התותחנים, וחיילים שהיו בסיור בגדה המערבית עזבו את משימתם והגיעו במסוקים שהוקפצו אל רמת הגולן. גם גדוד תותחנים המוצב בצפון הוקפץ למשימה.

לפני נוהל הקרב שהכינו המפקדים, נדרשו החיילים למלא את התותחים בתחמושת ובציוד ולהגיע לאזור שטחי האש. כלל מערכי האש הסדירים של חיל התותחנים הופעלו בתרגיל, כולל מערך המכ"מים והתצפיות. עם זאת, אימון הירי החי שנערך הערב בוצע רק על ידי גדודי התותחים 155 מילימטר.

חיילי צה"ל בתרגיל, הבוקר

בצה"ל ציינו כי לא הבחינו בהתנהלות חריגה של הכוחות הסורים הנמצאים מעבר לגדר נוכח התרגיל. לצד זאת, יידעו בצבא את גורמי הקישור לכוחות הזרים על המתרחש בצפון כדי למנוע בהלה מיותרת. "התרחיש עצמו מאפשר לתרגל את המוכנות למצב של הסלמה ואת הצורך בכוננות מיידית ברמת הגולן", הסביר גורם צבאי שהשתתף בתרגיל, "יש יחידות שהגיעו מיהודה ושומרון ופתאום צריכות לעבור לרכב משוריין, לעלות על תותח ולנוע במרחבי רמת הגולן".

בצה"ל החליטו שלא להשתמש באש של גדודי התותחנים המפעיל את טילי ה"תמוז" המתקדמים, או בגדוד ה-MLRS, לאור ההשפעה הרבה של ירי כזה, שנחשב לחריג בעוצמתו, על תושבי הסביבה. "היקף הכוחות הוא ייחודי והתרגיל בוצע באופן פתאומי ובעיתוי חריג", הסביר הגורם, "היחידות והמפקדים לא צפו שדבר כזה עלול לקרות, וזו היתה הפתעה מוחלטת לכולם – מהמפקדים ועד אחרון החיילים".

התרגיל תוכנן ונוהל על ידי חטיבת המבצעים, כחלק מהנחיית הרמטכ"ל בני גנץ לערוך שורת תרגילי פתע ותרגילים מתוכננים מראש וידועים למפקדים, כדי לאמן את הכוחות לקראת תרחישים חריגים. הוא דרש שינוי בהיערכות כוחות צה"ל במרחב רמת הגולן וביהודה ושומרון: גדוד התותחנים המוצב בגזרה הוחלף על ידי כוח חי"ר, ואילו את משימות ההגנה בגדה המערבית ביצעו חיילים אחרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ