ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שליח ״הארץ״ בפמליית ראש הממשלה

יושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), נאם הערב בפני העצרת הכללית של האו"ם. עבאס תקף בחריפות את ישראל והאשים אותה בניסיון לטיהור אתני ובתכנון נכבה שנייה. לדבריו, ישראל אינה מאמינה בפיתרון שתי המדינות והיא חותרת תחתיו. אבו מאזן הוסיף כי הרשות פועלת כדי להביא את האו"ם להכיר ברשות כמדינה לא-חברה בארגון והבטיח כי הפלסטינים ימשיכו בהתנגדות לא אלימה.

"ישראל מבטיחה לעם הפלסטיני קטסטרופה חדשה, נכבה חדשה", אמר עבאס. "אני מדבר בשם עם כועס, עם שמרגיש שבזמן שהוא נלחם עבור חירותו וקורא לעקרונות השלום, לישראל מתירים עדיין להינות מחסינות".

"הקהילה הבינלאומית צריכה עתה יותר מאי פעם, לאמץ החלטה שמורכבת מהתנאים שיאפשרו הקמת מדינת פלסטינית בת קיימא. אני מדבר על פלסטין, המדינה בה נולדו שלוש הדתות המונותיאיסטיות. מדינה חופשית היא זכות של העם הפלסטיני. זה לא משהו שמוענק לנו ע"י מישהו, זו זכות, ולעם הפלסטיני יש זכות לכך".

"התחלנו דיונים רבים בארגונים אזוריים רבים, בכוונה שהאו"ם יקבל את פלסטין כמדינה לא-חברה במושב הזה", אמר עבאס. "אנחנו בטוחים שהאו"ם יקבל את המאמץ. אנחנו לא מתכוונים לעשות דה-לגיטימציה למדינה קיימת, ישראל, אלא לתת לגיטימציה למדינה שצריכה להיות קיימת – פלסטין. אנחנו לא מנסים לעשות להם דה לגיטימציה, הם מנסים לעשות לנו דה לגיטימציה".

אבו מאזן שטח בנאומו האשמות רבות נגד מדיניות ישראל. החל מעידוד ההתנחלויות ועד לחתירה תחת פיתרון שתי המדינות שמוביל לכישלון תהליך השלום. "ניהלנו מגעים עם ישראל דרך ירדן. ועודדנו מדינות אחרות לעזור בשבירת הקיפאון במו"מ. אבל לצערי התוצאה של כל היוזמות הללו היתה מאוד שלילית. יש רק דרך אחת לפרש את הממשלה הישראלית במולדת שלנו: הבנה אחת שמובילה למסקנה אחת – שהממשלה הישראלית דוחה את פתרון שתי המדינות", אמר עבאס. "ישראל אינה מוכנה שתתקיים לצידה מדינה פלסטינית".

"יש עדיין סיכוי להציל את התוכנית לפתרון שתי מדינות, אולי סיכוי אחרון. אבל משא ומתן עם ישראל בלי נקודות התייחסות ברורות ייגמר שוב בכישלון, יעגן שוב את הכיבוש וייתן את המכה הסופית לתהליך השלום הגוסס. ומי שמייעץ לנו לחכות, צריכים להבין שהתהליך לא יכול לסבול עוד עיכוב, כי הוא עשוי למות".

"בשנה האחרונה ראינו הסלמה של פעילות ישראלית שמרוקנת את הסכמי אוסלו מתוכן והופכת את יישומם לקשה מאוד, אם לא לבלתי אפשרי", הוסיף עבאס. "בשנה האחרונה כוחות הכיבוש המשיכו עם קמפיין היישוב שלהם תוך התמקדות בירושלים", אמר אבו מאזן. "זה קמפיין של טיהור אתני נגד העם הפלסטיני, על ידי הרס הבתים שלהם, הריסת בתי ספר סגירת ומוסדות, הקהילה הפלסטינית חנוקה מאחורי חומות ומחסומים והגישה לבתי הספר, למסגדים ולבתי החולים נמנעת ממנה".

אבו מאזן תקף בחריפות את ההתנחלויות ואת הפעילות של מתנחלים בגדה "ההתפתחויות של השנה האחרונה אישרו את מה שהזהרנו מפניו בעקביות - הסכנה הקטסטרופלית של ההתנחלויות הגזעניות. בחודשים האחרונים התקפות גזעניות של המתנחלים הפכו למציאות נוראית. לפחות 530 מתקפות נעשו מאז תחילת השנה. אנחנו מתמודדים עם מתקפות נוראיות. הם משחררים את הארס שלהם נגד השדות שלנו, העצים שלנו והרכוש שלנו".

"ההסלמה של מתקפות המתנחלים לא צריכה להפתיע איש, כי היא תוצר הלוואי של התמשכות הכיבוש. אני מדבר על חוקים מפלים, ועל שנאה מושרשת של המתנחלים ומנגנון הביטחון שמספק תירוץ אחרי תירוץ עבור הפשעים של המתנחלים שבגינם הם במקרה אולי נעצרים".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שינאם בפני העצרת הכללית אחריו, צפוי גם הוא להתייחס לסוגיה הפלסטינית. אולם יועציו ציינו כי הנושא יהיה מרכזי פחות מאשר בשנה שעברה, וכי הוא צפוי להתמקד בנאומו בגרעין האיראני. שר החוץ, אביגדור ליברמן, שהתלווה לנתניהו במסעו לאו"ם, יצא לפני כחודש במתקפה חריפה נגד עבאס, וקרא להדיחו בעקבות פנייתו לאו"ם.

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, קרא בנאומו בפני עצרת האו"ם ביום שלישי לחדש את תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. "אסור שהעתיד יהיה שייך לאלה המפנים את גבם לסיכוי לשלום. הבה נשאיר מאחור את אלה המשגשגים מהסכסוך, אלה שדוחים את זכות הקיום של ישראל. הדרך קשה, אך היעד ברור: מדינת ישראל בטוחה ומדינה פלסטינית עצמאית ומשגשגת. מתוך הבנה שהשלום צריך להגיע מהסכם צודק בין הצדדים, אמריקה תלך לצד אלה שמוכנים לעשות את המסע הזה".

המהלך באו"ם נעשה לאחר שבשבועות האחרונים הצהירו הפלסטינים על כוונתם לבטל את הסכמי אוסלו שנחתמו בספטמבר 1993 בין ישראל ואש"ף. ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר לפני כשבועיים כי ישראל הכשילה את כל המאמצים להחיות את תהליך השלום, ובכך דחפה את ההנהגה הפלסטינית לשקול נסיגה מההסכמים. "צעד שכזה לא יהיה בגדר החלטה קלה", אמר עריקאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ