לינדנשטראוס יפרוש לפני השלמת דו"ח הרפז

מבקר המדינה הקודם העניק לשר הביטחון ארכה נוספת להגשת תגובותיו לטיוטת הדו"ח והטיפול יועבר למבקר החדש יוסף שפירא

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

מבקר המדינה הקודם, מיכה לינדנשטראוס, יפרוש בשבוע הבא לגמלאות בלא שהצליח להשלים את עבודתו על דו"ח פרשת הרפז. זאת לאחר שהיום (שלישי) נענה לבקשת שר הביטחון אהוד ברק וראש מטהו יוני קורן לקבל ארכה של עשרה ימים להגשת תגובותיהם לטיוטה הכמעט סופית של הדו"ח – עד ה-19 באוקטובר. עם פרישת לינדנשטראוס, יהיה על המבקר החדש יוסף חיים שפירא להחליט כיצד לנהוג בטיוטה שגיבש קודמו.

ברק וקורן טענו שהזמן שנקצב להם לא הספיק לגיבוש תגובה. ברק ביקש גם להפריד בין פרקי הדו"ח ולהשהות את פרסום הפרקים העלולים למתוח ביקורת חריפה על תפקודו, אך בקשה זו טרם נענתה.

בהודעת משרד המבקר נמסר כי ברק ובאי כוחו טענו כי בשונה מ"המבוקרים האחרים בפרשה, הוא קיבל את חומרי הביקורת רק לפני ימים ספורים ונוכח שהייתו בתפקיד בענייני משרדו בארה"ב נמנע ממנו פרק הזמן הראוי לעיון בחומרים שקיבל לאחרונה". במשרד ציינו כי ברק ביקש לקבל ארכה של 45, אולם זו נדחתה עד ידי לינדנשטראוס שאישר עשרה ימים בלבד. יצוין כי פרק זמן זה יניתן גם למבוקרים האחרים להשלים את טיעוניהם.

מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס

בהודעה שפירסם הערב שר הביטחון נאמר כי הוא שפנה למבקר לבדוק את הפרשה "עוד עם פרסום המסמך המזויף לפני כשנתיים", וכי "ברור שאין מי שרוצה יותר ממנו לראות את הדו"ח מתפרסם ואת האמת יוצאת לאור".

לדברי ברק, חרף פניותיו, לא קיבל "את כלל החומר שנמסר למבוקרים האחרים" עד לערב ראש השנה, ואז נמסר לו "חלק מהחומר, שכולל ארגזים מלאים בחוברות. כדי לאפשר מענה הולם לטיוטה השנייה של הדוח ובהתחשב בלוח הזמנים העמוס ובחגים, לא הייתה ברירה אלא לדרוש ארכה".

לאחר הגשת הטיוטה הקודמת גינה ברק את בקשתם של הרמטכ"ל הקודם גבי אשכנזי ועוזרו אל"מ ארז וינר לקבלת ארכה וחומרי ביקורת. ברק ייחס להם אז רצון למנוע מלינדנשטראוס להשלים את כתיבת הדו״ח לפני מועד פרישתו בתחילת יולי. אף שהמבקר היוצא קיבל ארכה של כ-100 יום, לא עלה בידו לסיים את כתיבת הדו"ח, בתום שנתיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ