ברק רביד
רמאללה

שלושה חודשים לפני הבחירות לכנסת ועל רקע הלחצים שמופעלים על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לחזור למערכת הפוליטית, ולהתמודד מול בנימין נתניהו, אמר היום יו״ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) כי אם אולמרט היה נשאר בתפקידו ״עוד חודשיים״ ניתן היה להשיג הסכם שלום. עבאס אמר את הדברים בפגישה שקיים בצהריים במוקאטעה ברמאללה עם כ-20 חברי כנסת, פעילים פוליטיים וראשי ערים מקדימה, מפלגת העבודה, מרצ והליכוד. הפגישה אורגנה על ידי יוזמת ז׳נבה.

הבחירות הקרובות בישראל עמדו במוקד הפגישה. עבאס ציין כי מדובר בעניין פנימי ישראלי, וכי אין בכוונתו להתערב בהן. אולם בה בעת תקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר החוץ אביגדור ליברמן. מנגד, הוא הרעיף שבחים על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.

״בתקופת אולמרט היו לנו הצלחות״, אמר עבאס. ״לא הגענו להסכם, אבל הגענו להבנות בכל סוגיות הליבה. הוא עזב וכשנתניהו הגיע הוא התכחש לכל ההבנות האלה והחליט להתחיל הכל מנקודת האפס. אנחנו לא הסכמנו לכך. נתניהו הורס את פתרון שתי המדינות״.

אולמרט ועבאס ב-2008צילום: משה מילנר \ לע"מ

עבאס סיפר כי הוא שומר על קשר עם אולמרט, ואף חשף שהתקשר אליו ושוחח עמו בטלפון לפני שבועיים, כאשר שהה בניו יורק לדיוני העצרת הכללית של האו״ם. אחד מיועציו של עבאס אמר ל״הארץ״ לאחר מכן שחלק מהשיחה עסק בברכות לאולמרט על הכרעת הדין בעניינו וחלק בתהליך השלום, אך לא בסוגיות פוליטיות פנים-ישראליות.

ראש עיריית ירוחם מטעם מפלגת העבודה, מיכאל ביטון, שאל את עבאס במהלך הפגישה מדוע הוא ואולמרט לא הצליחו להגיע להסכם חרף המשא ומתן האינטנסיבי שניהלו ב-2008-2007. ״אני ואולמרט עבדנו קשה ונפגשנו כמעט כל שבוע״, ענה עבאס. ״לצערי לפתע הוא פרש. דיברנו על הגבולות, על חילופי שטחים והחלפנו מפות. היינו קרובים והשגנו הבנות. סגרנו את נושא סידורי הביטחון יחד עם הנשיא בוש לפי התכנית של הגנרל ג׳ונס. סיכמנו על הצבת כוחות האו״ם בפיקוד אמריקאי בשטח המדינה הפלסטינית״.

עבאס נשאל מה דעתו לגבי האפשרות של חזרת אולמרט לפוליטיקה. ״אני בטוח שאם היה יותר זמן, אולי עוד חודשיים, היינו יכולים להגיע להסכם״, אמר יו״ר הרשות. ״אם הוא יחזור או לא - זה עניין פנימי שלכם אם הוא יהיה שוב ראש ממשלה... אלה הבחירות שלכם והתוצאות שלהן זה עניין פנים-ישראלי, אבל מי שינצח חייב לבוא לשולחן המשא ומתן - אנחנו מוכנים״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ