דו"ח המבקר |

צה"ל לא נערך להטמעת מערכת שליטה ובקרה של זרוע היבשה

המבקר קובע כי צה"ל נותר תלוי באלביט - ספקית המערכת, והמשיך להעסיק אותה ללא תקציב מאושר ובניגוד לפקודת מטכ"ל. ליקויים נמצאו גם בהדרכות שבוצעו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

בצה"ל ובמשרד הביטחון המשיכו לממן את הכשרת סגלי ההדרכה הצבאיים בהפעלת מערכת מסווגת שנתיים יותר מאשר ההסכם המקורי שנחתם עם ספק המערכת, בניגוד לחוק. כך קובע דו"ח מבקר המדינה על מערכת השליטה והבקרה של זרוע היבשה בצה"ל, שפורסם היום. עלות המהלך, שבוצע ללא שנחתם עם החברה הסכם חדש מבעוד מועד, או שניתן פטור ממכרז שנדרש לפי חוק, עומדת על עשרות מיליוני שקלים. במשרד הביטחון ובצה"ל המשיכו להעסיק את חברת אלביט מערכות, ספק המערכת, בין השנים 2009-2011, כדי שיעניקו שירותי הדרכה והטמעה מערכת הדיגיטלית, מבלי שהיו ברשותם את התקציב המאושר למטה זו.

דו"ח המבקר מציין כי בכך הפרו משרד הביטחון וצה"ל את הוראות משרד הביטחון ואת פקודות המטכ"ל, שנקבעו לפי חוק יסודות התקציב. רק ביוני 2010 הורה מפקד זרוע היבשה, האלוף סמי תורג'מן, על "ניתוק מוחלט של התלות" בספק המערכת בתחום ההדרכה. כך למעשה, הביא האלוף תורג'מן לחזרה למתווה ההסכם המקורי עם הספק, שנחתם בשנת 2004.

גם בהדרכות עצמן שבוצעו מצא המבקר ליקויים רבים: לחלק ניכר מסיכומי ההדרכה לא צורפו רשימת המשתתפים; בשליש מההדרכות שבהן נמצאו כשלים – לא נכחו בעלי תפקידים חיוניים להדרכות, או שהן לא עמדו במבחנים המחייבים; רק בארבע יחידות שיעור המשתתפים בהדרכות היה גדול מ-75 אחוזים ממספר האנשים שהיו צריכים להיות נוכחים; וב-60 אחוזים מהיחידות בהן שודרגו המערכות לגרסה מתקדמת יותר הוסמכו פחות ממחצית בעלי התפקידים המחייבים.

משרד המבקר מצא גם כי צה"ל לא פעל לפי ההוראות שקבע לקליטת המערכת, ופרסם את תוכנית ההטמעה שלה ביחידות רק בינואר 2010, שנה וחצי לאחר שהתחילה ההטמעה עצמה. בנוסף, בצבא לא תכננו כיצד להמשיך ולשמור על כשירותם של מפעילי המערכת בעתיד. דו"ח המבקר מעלה כי צה"ל החל לתכנן כיצד יעשה זאת רק בתחילת שנת 2010, לאחר שמספר יחידות כבר החלו להשתמש במערכות, ולמרות שכבר בעת תחילת ביצוע הפרויקט הוכרה חשיבות מהלך זה. גם במועד סיום הביקורת, בנובמבר 2011, עדיין לא הסתיימה עבודת המטה בנושא.

יש לציין כי חלקים מהדו"ח לא פורסמו, בשל נימוקי ביטחון וצנזורה.

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, מוצא שתי בעיות יסוד בתהליך קליטת המערכת. ראשית, הוא מציין, מאחר וצה"ל לא נערך מבעוד מועד להכשרת סגלי ההדרכה שלו, הוא למעשה יצר תלות בספק המערכת. "אי-ההיערכות הביאה לכך שצה"ל ומשרד הביטחון המשיכו להעסיק את הספק בביצוע ההדרכה ללא תקציב מאושר, ובלי שמשרד הביטחון בחן חלופות להמשך ביצוע ההדרכה ובהן יציאה למכרז". לצד זאת מדגיש המבקר כי היחידות שכבר עברו הדרכות אלו לא השיגו את רמת הידע הנדרשת עקב "ליקויים בביצוע ההדרכות".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר בפרויקט ייחודי ונרחב ברמה הצה"לית, וככזה, קיים קושי לחזות מראש את כלל המשתנים והתהליכים העתידים להשפיע על מימושו לאורך זמן. הסבתו הראשונה של הפרויקט אכן העלתה תובנות ששינו את המשך תהליך ההסבה. בין היתר, הובן כי יש לערוך את האימונים במתקן הדרכה ייעודי, דבר הדורש בניית תשתית פיזית ויצירת נורמות הדרכה של בסיס הדרכה. כמו כן, הוגדרו מפתחות וסרגלי גיוס המפרטים את בעלי התפקידים הנדרשים להשתתף בהסבה וגובשו תנאי סף לביצוע ההסבה. נבנה מודל לשיפור ולשמירת כשירות המערכת אשר עתיד להיות מיושם החל משנת 2013 וכיום מתקיימת עבודת מטה לשילוב המערכת במערך הכשירויות והמדדים. כיום כלל ההדרכות מבוצעות על-ידי גורמים צבאיים. לאורך כל הפרויקט התקיים תהליך למידה ותחקור פנימי שוטף. צה"ל מייחס חשיבות רבה לדו"ח, ועל בסיסו יופקו לקחים בדבר ניהול פרויקטים בצה"ל".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "הנהלת משרד הביטחון רואה בחומרה רבה את ממצאי הדוח. המשרד מפיק ויפיק את הלקחים, ומבצע הליך תחקור מקיף וממצה בשיתוף עם צה"ל, במטרה למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ