האם אובמה התחייב לא לתקוף תמורת הסכמה איראנית למשא ומתן ישיר?

העיסוק בשאלה אם נוהל מו"מ חשאי בין וושינגטון וטהראן מפספס את העיקר - האם מאחורי הגישושים עומדת הבטחה אמריקאית לזנוח את אופציית התקיפה

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

הכותרות הראשיות בישראל על פריצת דרך במשא ומתן עם איראן לא הרשימו את התקשורת האיראנית. באתרים ובעיתונים שמקורבים לראשי המשטר ולמשמרות המהפכה אי אפשר היה למצוא אזכור לכך שאיראן מתכוונת או הסכימה לפתוח במשא ומתן ישיר עם ארה"ב, או שבכלל מתקיים ערוץ חשאי בין שתי המדינות.

יתר על כן, התקשורת האיראנית גדושה היום (ראשון) בהתבטאויות אנטי-אמריקאיות ואנטי- ישראליות, באיומים על כך שאיראן תוכל להשיב מלחמה באמצעות מל"טים משוכללים ובהטחת אשמה בישראל ובארה"ב על כך שהן אחראיות ל"פיגוע הטרור באיראן ובלבנון". אולם ממילא לא מפי התקשורת האיראנית יגיעו האישור או ההכחשה לקיומם של מגעים בין וושינגטון לטהראן, לפחות לא בשלב הזה.

ההנחה שערוץ תקשורת איראני-אמריקאי קיים אינה זקוקה לאישור נוסף. על כוונתו לנהל דיאלוג ישיר הצהיר ברק אובמה כבר בראשית כהונתו בנאומים פומביים, וברמזים פחות פומביים. מינויו של דניס רוס ליועץ מיוחד לענייני המפרץ הפרסי - כולל איראן - של השרה הילארי קלינטון, נועד לבחון אפשרות לכונן דיאלוג ישיר עם ארה"ב, אולם נראה כי רוס לא האמין בסיכוי לדיאלוג כזה ולאחר תקופה פרש. אבל נראה כי המאמץ לכונן דיאלוג לא הסתיים, עם רוס או בלעדיו.

השאלה החשובה איננה נוגעת רק לעצם היתכנותו של דיאלוג פומבי בין איראן לארה"ב אלא לוויתורים שהיה על וושינגטון להציע לאיראן כדי לקבל את הסכמתה לדיאלוג. בתקופת כהונתו של הנשיא בוש היתה זו איראן שהביעה את רצונה לנהל דיאלוג ישיר "ללא מתווכים" עם ארה"ב ועל כך אפילו כתב הנשיא אחמדינג'אד מכתב ארוך ומעט תמוה לנשיא בוש. אולם איראן דרשה, כתנאי מוקדם, התחייבות אמריקאית לכך שהיא לא תותקף במהלך המשא ומתן. בוש סירב להעניק לאיראן התחייבות כזו ובמקום זאת דרש שאיראן תחדל תחילה להעשיר אורניום כתנאי לעצם ניהול משא ומתן איתה.

אובמה הציג גישה חדשה, שמכעיסה במיוחד את ישראל, לפיה אין תנאים מוקדמים למשא ומתן עם איראן, והקו האדום שלו מתייחס - בניגוד לעמדת ישראל ולעמדת בוש - לבנייה בפועל של נשק גרעיני ולא לתהליכי העשרה. השאלה אם אובמה נענה לדרישה האיראנית להעניק לה התחייבות שלא תותקף כל עוד מתנהל עמה משא ומתן לא זכתה עד כה לתשובה, לפחות לא פומבית.

האם ההסכמה האיראנית תרמה גם לניסוח נאומו של נתניהו בו "העניק" לממשל האמריקאי פרק זמן נוסף עד האביב או הקיץ הבא? התגובות הפושרות והבלתי נחרצות שהגיעו היום ממקורביו של נתניהו יכולות להעיד על כך שראש הממשלה לא הופתע גם אם אינו מסכים עם המהלך.

אובמה

שאלה אחרת נוגעת להשפעה שיש לסנקציות הכלכליות על נכונותה של איראן לקיים דיאלוג ישיר עם ארה"ב. לכאורה, איראן אינה זקוקה לשיח כזה כדי להסיר מעליה את עול הסנקציות. די אם תודיע לקבוצת החמש פלוס אחת כי היא מפסיקה את העשרת האורניום, או שתגיע איתן להסכמה על אופן הפחתת ההעשרה וסילוק החומר המועשר משטח איראן כדי להשיג תוצאה דומה. אולם לנכונות לקיים קשר פומבי ישיר עם ארה"ב יש משמעות מרחיקת לכת שאיננה נוגעת רק להסרת הסנקציות ולצמצום ההעשרה. יהיה בכך מתן הכשר כללי לקיים מגעים עם "השטן הגדול" ותפנית מהותית בתפישת ארה"ב כאויב. ייתכן שעיכוב ההכרזה על פתיחת הדיאלוג עד לפרסום תוצאות הבחירות בארה"ב מעיד על כוונה איראנית - לאו דווקא למשוך זמן - אלא לוודא שמחווה היסטורית כזאת לא תיפול לידיו של נשיא שלא ידע מה לעשות אתה או לא ירצה להשתמש בה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ