היועמ"ש יחליט אם לחקור את פרשת הרפז בשבועיים הקרובים

ברק העביר למבקר את תשובותיו לטיוטה ה"כמעט סופית", והדו"ח הסופי יפורסם בעוד חודש-חודשיים - אלא אם הוא או ארז וינר יחליטו לעכב זאת

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

פרשת מסמך הרפז - גם אם היא נעלמת מדי פעם מהסיקור התקשורתי לשבועות אחדים - חיה ובועטת. בשבוע שעבר קיבל משרד מבקר המדינה את התשובות האחרונות מצד המעורבים בפרשה, שר הביטחון אהוד ברק וראש המטה שלו יוני קורן, לטיוטה ה"כמעט סופית" שהפיץ להם בתחילת ספטמבר. אם לא יחולו עוד עיכובים, אמור המבקר יוסף שפירא לפרסם את הדו"ח הסופי בעוד כחודש עד חודשיים – ואולם בינתיים, אוזל הזמן המוקצב ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כדי להחליט מה לעשות בהמלצת המבקר הקודם, מיכה לינדנשטראוס, לפתוח בחקירה פלילית על סמך הדו"ח, על פי סעיף 14ג לחוק המבקר.

לינדנשטראוס אמור היה לנצל את שלושת החודשים הנוספים שהקציבה לו הכנסת, בחוק שנחקק לשם כך במיוחד כדי להשלים את ניסוח הדו"ח הסופי, אך לא עשה זאת. הסיבה העיקרית היתה שינוי מפתיע שחל בעמדת ברק, שביקש וקיבל עוד זמן כדי להגיב על הטיוטה. ברק היה המנצח המובהק בטיוטה הראשונה, שיצאה במארס.

בטיוטה השנייה בספטמבר צומצם הפער בינו לבין יריבו, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, משום שהמבקר הקל במקצת מחלק מהניסוחים הקטלניים באשר לאשכנזי והרחיב במידת מה את העיסוק בהתנהלות ברק בפרשה. אבל לינדנשטראוס, בניגוד לחלק מהדיווחים, לא שינה את הקו הבסיסי שלו, העומד בלב הדו"ח. המבקר היוצא הטיל את עיקר האשמה על מחנה אשכנזי, בשל הקשר בין זייפן המסמך סא"ל (מיל') בועז הרפז, לעוזר הרמטכ"ל אל"מ ארז וינר. הקשר התמקד, לדברי המבקר, באיסוף מידע מכפיש על שר הביטחון וסביבתו.

לינדנשטראוס אמנם תקף את התנהלות ברק בהמשך (למשל במינוי סגן רמטכ"ל ודובר צה"ל בתיאום עם הרמטכ"ל המיועד אז, יואב גלנט ותוך עקיפת אשכנזי, הרמטכ"ל המכהן). אולם, הביקורת עסקה ברובה במעשי ברק אחרי שהתפוצצה פרשת המסמך, כשיחסיו עם אשכנזי העכירו באופן שכבר לא איפשר את תיקונם.

בועז הרפז

אשכנזי, שנהנה מיתרון גדול באהדת הציבור ומתמיכה לא מבוטלת בתקשורת (אף שגם לברק ישנה בפרשה הזו חצר עיתונאית משלו), החליט כעת לצמצם נזקים ולא להערים עוד קשיים על הוצאת הדו"ח. ברק לעומתו דרש עוד זמן, בנימוק שהוא מבקש לערער על חלק מהקביעות החדשות נגדו. ברקע עומדות גם הבחירות לכנסת, שהוכרזו בינתיים. למרות שברק מכחיש קשר לכך בשיקוליו, ברור ששר הביטחון, שגם כך נאבק על חציית אחוז החסימה, לא ירוויח מפרסום דו"ח שמטיל צל על התנהלותו ערב הבחירות.

לעיני ברק נחשפה כמות עצומה של מידע. משרד המבקר העביר לידיו קרוב לעשרת אלפים עמודים של ממצאים ועדויות – מסמכים שהועברו לאשכנזי ולוינר לבקשתם כבר לפני כמה חודשים. מעט מאוד מן החומר הזה, במשורה, הודלף עד היום לעיתונות, באופן ששירת את וינר.

עכשיו גם ברק מחזיק בחומר, אלא שבינתיים הטיל בג"ץ צו איסור פרסום על המידע, לבקשת המבקר. ועדיין, אפשר להעריך שיש כאן חומר נפץ לא מבוטל. נראה ששר הביטחון מחזיק כעת, למשל, בתמלילים המלאים של שש וחצי שעות השיחה, במצטבר, בין וינר להרפז שתועדו בהקלטות לשכת הרמטכ"ל. גם מסמך התשובה ששיגר הרפז למבקר ב-1 במאי השנה כולל טענות חדשות ומרחיקות לכת, אף שאמינות המקור עצמו מוטלת בספק.
למבקר שפירא יש כנראה עניין להוציא כעת את הדו"ח המלא במינימום עיכובים. אבל שני אנשים עשויים בכל זאת לעמוד בדרכו. הראשון, כאמור, הוא ברק. השני הוא ארז וינר, מי שסופג את הביקורת הקשה ביותר בדו"ח. אם שפירא יודיע על פרסום קרוב, עשוי אל"מ וינר לעתור לבג"ץ בדרישה שהמבקר החדש יעניק לו זכות שימוע מחודשת, בנימוק ששפירא אינו יכול להיות חתום על דו"ח שהוציא קודמו מבלי שבדק את כל הממצאים בעצמו.

תסבוכת נוספת קשורה ביועץ המשפטי לממשלה. בתחילת מאי העביר לינדנשטראוס לווינשטיין המלצה לפתוח בחקירה פלילית מחודשת בפרשת המסמך. אף שבפנייה לא הוזכרו במפורש שמות החשודים שכנגדם מבקש לינדנשטראוס שתיפתח חקירה, מכתבו של המבקר התמקד במעשי וינר והרפז, תוך אמירה שיש לייחס להם חשיבות מיוחדת כיוון שכוונו כנגד הדרג המדיני הממונה על הצבא. בין העבירות שלדעת המבקר הקודם יש צורך לחקור: התנהגות שאינה הולמת קצין (עבירה לפי חוק השיפוט הצבאי), הפרת אמונים וקשירת קשר בכוונה לפגוע בשמו הטוב של אדם.

וינשטיין הסתייג תחילה בחריפות מהמלצת המבקר, אולם מאז דעכה המחלוקת האישית הקשה ביניהם בעניין זה. לפני כחודשיים המליץ גם הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, לווינשטיין לפתוח בחקירה על אותן סוגיות. על-פי הנוהל, וינשטיין אמור להחזיר תשובה בעניין פניית המבקר תוך חצי שנה – פרק זמן המסתיים בראשית נובמבר. עם זאת, הוא אינו מחויב כמובן לפתוח בחקירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ