עתירה: בשב"כ גנזו תלונה על אלימות כלפי עצירים

מעתירת הוועד נגד עינויים עולה כי התלונה נגנזה ללא סמכות. לפני שנתיים, התחייבה המדינה למנות מבקר חיצוני לשב"כ, אך הנושא עוד בעבודת מטה

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

הממונה על בדיקת תלונות הנחקרים בשירות הביטחון הכללי גנז תלונה על אלימות של עובדי השירות מבלי שהיתה לו הסמכות לכך - כך עולה מעתירה לבג"ץ שהגיש לפני כשבועיים הוועד נגד עינויים.

העותר, ג'יהאד מוגרבי, נעצר ב-2008 בחשד שהיה מעורב בפיגוע ירי שבו נרצחו שני ישראלים. נגד מוגרבי לא הוגש כתב אישום, אך הוא הושם במעצר מינהלי שבוטל בהמשך בידי שופט צבאי. בסופו של דבר, הוגש נגד מוג'רבי כתב אישום בעבירות סיוע לטרור ונגזרו עליו שמונה חודשי מאסר.

לטענת מוגרבי, בחקירתו נפל קורבן לאלימות חמורה מצד חוקריו. מוגרבי טען כי הוכה על ידי מאבטחים של שירות הביטחון הכללי באגרופים, בעיטות וקתות אקדחים. הוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים לניאדו בנתניה ונזקק לתפרים בראשו. הוא התלונן ב-2008 בפני הממונה על בדיקת תלונות נחקרים בשב"כ (המבת"ן) שהמליץ לגנוז את התלונה.

המבת"ן הוא עובד ותיק האחראי לבדיקת התלונות שהוגשו על חוקרים, שמעביר את המלצותיו למחלקה לתפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה. בפרקליטות עוברים על ההמלצות וקובעים אם יש הצדקה להעמיד לדין פלילי או משמעתי. לפני שנתיים, התחייבה המדינה להעביר את המבת"ן מהשב"כ לפרקליטות המדינה, אך הדבר לא נעשה ונמצא כעת בעבודת מטה.

ההליך שעל פיו פועל המבת"ן ייחודי לחוקרים ומגעם עם נחקרים. המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) מטפלת בתלונות על עובדים אחרים בשב"כ. במקרה זה, המבת"ן חקר גם את פעילות מאבטחי השב"כ שהיו באירוע מבלי שיש לו כלל סמכות לכך. כך למשל, ביוני האחרון כתב עו"ד ענר הלמן ממחלקת הבג"צים בתשובה לבית המשפט העליון כי "לגבי עובד שב"כ שאינו חוקר, אם מוגשת תלונה המעלה חשד לעבירה במסגרת מילוי תפקידו או בקשר אליו, התלונה מועברת ליועץ או לגורם שאליו הואצלה סמכות בנדון, וזה מחליט אם יש מקום לפתוח בחקירה. אם מוחלט לפתוח בחקירה - מנוהלת החקירה על ידי מח"ש".

עדותו של ג'יהאד מוגרבי (צילום: הוועד נגד עינויים)

הוועד נגד עינויים המייצג את מוג'רבי ערער על ההחלטה לסגור את התיק. למרות ארבע השנים שחלפו, טרם נמסרה החלטה בערר. בעתירת הוועד דרשו העותרים מבית המשפט למסור את ההחלטה בערר שהגישו, וביקשו ממנו שיורה למח"ש לחקור את התלונה על המאבטחים המכים, כפי שהיה צריך מלכתחילה.

עו"ד באנה שוגרי-בדארנה, המנהלת המשפטית של הוועד הציבורי נגד עינויים, אמרה כי "היועץ המשפטי לממשלה מתעלם מהרמז העבה ששילח בג"ץ לעברו כאשר קבע כי עליו לרדת לעומקם של הדברים ולמנוע כל פרצה, במיוחד בסוגיה רגישה זו של חשד להפעלת עינויים בידי חוקרי שב"כ. היועץ המשפטי ממשיך להעביר באופן אוטומטי את התלונות והעררים למבת"ן, שהוא עובד שב"כ, גם כאשר מדובר בעובדי שב"כ שאינם חוקרים. בנוסף, הוא מונע מהקורבנות לעיין בחומרי הבדיקה ולא מספק להם מענה כלשהו במשך שנים, וגם בכך מוסיף מכשולים שמובילים לטיוח סיטונאי של תלונות וחסינות מוחלטת בפועל לחוקרי שב"כ מענים".

מהשב"כ נמסר בתגובה: "ההחלטה בדבר הימנעות מנקיטת הליך כלשהו בעקבות תלונתו של מר מוגרבי התקבלה על ידי מי ששימשה באותה עת הממונה על המבת"ן, פרקליטה בפרקליטות המדינה שמינה היועץ המשפטי לממשלה. יודגש כי בניגוד לנטען בפנייתכם, החלטתה של הממונה על המבת"ן, בכל ההיבטים הנוגעים לתלונה, היתה בגדר סמכותה".

ממשרד המשפטים נמסר: "המקרה שעליו אתה מצביע במרומז בפנייתך תלוי ועומד בבג"ץ כרגע ותשובת המדינה תימסר שם. התגובה שקיבלת מהשב"כ בעניין זה היא על דעתנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ