למרות ההתנגדויות: העיר אילת תחובר לאזעקה

בפיקוד העורף השלימו את הצבת הצופרים לקראת הפעלת המערכת בחודשים הקרובים. בעבר טען ראש העיר שהמהלך עלול לפגוע בתיירות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

למרות התנגדות מקומית שנשמעה בעבר, העיר אילת תחובר בחודשים הקרובים למערכת גילוי שתזהה ירי רקטות לכיוון העיר. באחרונה, השלימו בפיקוד העורף את הצבתם של צופרים באתרים מרכזיים בעיר לקראת הפעלת המערכת. עד כה, לתושבים לא ניתנה התרעה לקראת נפילת רקטות שנורו לעבר העיר מאזור סיני.

בנוסף, בימים הקרובים ישלימו את תשתית הגדר באזור עוטף העיר אילת. כחלק מבניית הגדר, יתווספו אמצעי גילוי חדשים שיאפשרו לזהות את השיגורים אל העיר. קצין בכיר המעורה בנושא הסביר כי "אמצעי הגילוי וההתרעה ייכנסו עם בניית הגדר באזור, ויתנו התרעה למקומות שקודם לא היתה בהם האפשרות הזו. כבר בשבועות הקרובים ייפרסו האמצעים האלו, חלקם באילת וחלקם באזור מצפה רמון". לפי תוכנית משרד הביטחון, הקמת הגדר ופריסת האמצעים צפויה להסתיים עד אפריל בשנה הבאה.

בשנה האחרונה אירעו שלושה מקרים בהם רקטות גראד שוגרו לאילת. באוגוסט האחרון נורו לעבר העיר שתי רקטות גראד. רק יומיים לאחר הירי נמצאו שרידי אחת הרקטות בשטח הררי סמוך לעיר. חודשיים קודם לכן, התפוצצו גראדים באזור עובדה, צפונית לאילת, והתגלו שרידי רקטות גראד סמוך למצפה רמון. באפריל התפוצצו באילת שלוש רקטות נוספות, שמקורן היה בחצי האי סיני. גם באוגוסט 2010 נורו חמש רקטות לעבר העיר. שלוש מהן התפוצצו באזור עקבה, גרמו למותו של גבר ירדני ולפציעתם של חמישה נוספים.

לאחר אירועים אלו, אזרחים הלינו על כך שבעיר אין אזעקה, ולכן רק קולות הפיצוצים הם שמעידים על נפילת רקטות בעיר. קצין בפיקוד העורף שהיה מעורב בתהליך ומכיר את טענות התושבים אמר ל"הארץ" כי "עם השלמת הגדר – הבעיה הזו תיפתר".

בעבר הביעו בעירייה התנגדות להצבת מערכת התרעה בעיר מחשש לפגיעה קשה בתיירות. בדיונים של נציגי המשטרה, פיקוד העורף, וגורמי חירום נוספים ציין ראש העיר, מאיר יצחק הלוי, כי הוא חושש שאזעקות שווא יפגעו במספר התיירים שיגיעו ולנפוש באילת - דבר המהווה מקור הכנסה עיקרי בעיר. הלוי אמר בעבר כי אילת אינה "עיר תחת אש", ולכן אינו מעוניין במנגנון שיפעיל אזעקות ברחבי העיר. עם זאת, לאחר הירי באפריל ציין ראש העיר כי נבדקת האפשרות לצייד את אילת במערכת "כיפת ברזל". ואכן, לאחר כמה חודשים הוצבה בעיר סוללה לראשונה, ומאז היא מוצבת לפרקים למטרות ניסויים ובדיקות במערכת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ