אבו מאזן: זכות השיבה תוכרע בהסכמה עם ישראל; נתניהו: שמעתי שחזר בו

רה"מ טען שיו"ר הרשות התחרט על ההכרה בישראל בגבולות 67, אולם הוא כלל לא עשה זאת. נתניהו: אם הוא רציני אני מוכן להתחיל במו"מ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן תקפו הבוקר את יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) וטענו כי ניסה להונות את הציבור הישראלי בראיון לערוץ 2.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (ראשון) "צפיתי בראיון של הנשיא עבאס ושמעתי שמאז הוא כבר הספיק לחזור בו". נתניהו הוסיף כי "זה רק מוכיח עד כמה חשוב מו"מ ישיר ללא תנאים מוקדמים". נתניהו הוסיף בפתח ישיבת הממשלה כי "אם אבו-מאזן רציני, אפשר לשבת יחד למשא ומתן מיד. רמאללה מרוחקת 7 דקות מכאן ואני מוכן להתחיל את המו"מ היום"

בניגוד לדברי נתניהו, אבו-מאזן כלל לא חזר בו אלא אף חזר על דבריו בראיון לערוץ הטלוויזיה המצרי "אל-חיאת" שהתנהל בערבית ושודר לכל העולם הערבי. "מה שאני אומר לפלסטינים אינו שונה ממה שאני אומר לישראלים, לאמריקאים או לכל אחד אחר", אמר אבו-מאזן בראיון לערוץ המצרי.

תומכי חמאס שורפים את דיוקנו של מחמוד עבאס במהלך הפגנה ברצועת עזה, אתמול

הבוקר אמר שר החוץ אביגדור ליברמן לגלי צה"ל כי "מה שחשוב זה מה שאבו-מאזן אומר לציבור שלו בערבית ולא מה שהוא אומר לציבור הישראלי באנגלית". ליברמן הוסיף כי הראיון של אבו-מאזן לערוץ 2 הוא התערבות במערכת הבחירות בישראל "לטובת בעלי הברית הטבעיים שלו בשמאל – זהבה גלאון ושלי יחימוביץ'".

אתמול הבהיר יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס כי מעולם לא ויתר על זכות השיבה - ולעולם לא יוותר עליה. בעקבות דברים שאמר לערוץ 2, שעוררו זעם ברחוב הפלסטיני, הסביר כי מתנגדיו צפו בקטעי ראיון בלבד מבלי לראות את כולו.

בראיון לערוץ הטלוויזיה המצרי אל-חיאת, אמר אתמול (שבת) עבאס כי כמה מכלי התקשורת באזור, ובעיקר רשת אל-ג'זירה, השתמשו בקטעי הדברים כדי לנגח אותו. עם זאת הוא הדגיש כי היה אומר דברים דומים גם לקהל הפלסטיני, הישראלי או האמריקאי.

"מאז 1988 הסכים אש"ף לקבל את החלטות האו"ם 242 ו-338 שבהן יש הסכמה לרעיון שתי המדינות בגבולות 4 ביוני 1967 ובירת פלסטין היא מזרח ירושלים", אמר עבאס. "דברי על צפת, הם עמדתי האישית ואין משמעותם ויתור על זכות השיבה. לא ייתכן שמישהו יוותר על זכות השיבה. אך כל הנוסחאות הבינלאומיות, ובכלל זה החלטה 194, מדברות על פתרון צודק ומוסכם לסוגיית הפליטים".

לדבריו, כמו כל הסוגיות במשא-ומתן עם ישראל, גם סוגית הפליטים תיפתר בהסכם הקבע. הוא הדגיש כי תמיד התנגד לאינתיפאדה חמושה ונבחר גם על פי מצע זה. לדבריו האינתיפאדה החמושה הייתה טעות.

דבריו של עבאס ביום שישי חוללו סערה פוליטית אדירה בגדה ובעזה. ברצועה נערכו נגדו כמה עצרות מחאה ובמהלכן בצעד נדיר במיוחד אף הועלו תמונותיו באש. בגדה לא התקיימו הפגנות, אך נשמעה ביקורת חריפה בעיקר ברשתות החברתיות. עבאס, כהרגלו, לא נמנע מלומר דברים שאינם קלים לאוזן הפלסטינית, בלשון המעטה, שמתפרשים בקרב אנשי החמאס והפתח כאחד ככניעה וויתור חסר תקדים על "זכות השיבה". זאת על אף שהעמדות הללו של עבאס כבר נאמרו בעבר ועוררו ביקורת גם אז.

אתמול נשמעו שלל פרשנים פלסטיניים, מהחמאס ומהפתח, שטענו כי אסור היה לעבאס לומר אותם, בעיקר לנוכח המחיר שהוא צפוי לשלם עליהם מבחינה פוליטית. אחד הפרשנים העזתיים אמר ל"הארץ", שמבחינה אישית נגרם לאבו מאזן נזק גדול כתוצאה מהראיון, בעיקר מאחר שהוא מצטייר כמנהיג שמכר את זכות השיבה מבלי לקבל שום תמורה. "הוא צריך ללכת הביתה", אמר הפרשן. "אין מו"מ עם ישראל, המולדת - הגדה ועזה - מפוצלות, המצב הכלכלי של הרשות מתדרדר (מחר יתחילו שבועיים של עיצומים בבתי הספר בגדה כמחאה על משכורותיהם הנמוכות של המורים) ואילו בעזה הוא רק משתפר".

על אף הדברים המשמעותיים כל כך של עבאס ביום שישי, ספק אם יצליח לעורר את דעת הקהל בישראל. הוא, כמו גם הסוגיה הפלסטינית כולה, הפכו לבלתי רלוונטיים בעיני רוב הציבור הישראלי, ובעיקר בקרב הפוליטיקאים בישראל. אם במפלגה כמו העבודה והעומדת בראשה שלי יחימוביץ', מעדיפים להתעלם מהצהרותיו של עבאס והיותו פרטנר לשלום, ומאמצים את המתווה של נתניהו ("אין פרטנר"), מה יגידו לפיד, מופז ואחרים. כולם מעדיפים לטמון ראשם בחול ולהתעלם מהסוגיה הפלסטינית.

ובכל זאת, צריך לומר, עבאס ובעיקר אנשיו באש"ף ובפתח מספקים שפע של תחמושת למתנגדי ההסדר המדיני בישראל. בכל יום כמעט משודרים בכלי התקשורת הפלסטיניים הרשמיים, דברי בלע נגד מדינת ישראל שבמקרה הטוב מתעלמים מקיומה ובמקרה הרע משבחים ומהללים רוצחי ישראלים. מוסדות אש"ף, למרות הקו המתון שמציג אבו מאזן, מטפחים את מיתוס השיבה לתחומי 1948 ולרגע אחד אינם מעלים ספקות באשר לאפשרות שזכות השיבה לא תמומש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ