פרשת המרמרה |

בטורקיה ייפתח המשפט נגד גבי אשכנזי

התביעה באיסטנבול תדרוש להטיל על הרמטכ"ל לשעבר ועל שלושה קצינים בכירים נוספים יותר מ-18 אלף שנות מאסר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

טורקיה הודיעה שתעמיד למשפט ארבעה קצינים בכירים לשעבר בצה"ל, ובהם הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי. הקצינים מואשמים בהריגת תשעה אזרחים טורקים על הספינה "מאווי מרמרה" ב-2010.

המשפט ייפתח באיסטנבול מחר (שלישי) בהיעדרם של הארבעה, ועלול להגביר עוד יותר את המתח בין טורקיה לבין ישראל, המתייחסת אליו כאל "משפט ראווה" ו"תיאטרון פוליטי". התביעה הכללית הודיעה כי בכוונתה לדרוש מאסרי עולם רבים לקצינים הישראלים בשל מעורבותם בהריגת תשעת הטורקים ובפציעתם של יותר מ-50 מנוסעי הספינה.

הנאשמים הם הרמטכ"ל לשעבר, רב אלוף (במיל') גבי אשכנזי, מפקד חיל הים לשעבר אלוף (במיל') אליעזר מרום, ראש אמ"ן לשעבר, אלוף (במיל') עמוס ידלין, וראש להק אוויר של חיל האוויר, תא"ל אבישי לוי. בסך הכל, התביעה תדרוש יותר מ-18 אלף שנות מאסר לכל אחד מהם. אחדים מהסעיפים בכתב האישום, המשתרע על פני 144 עמודים, הם "הסתה לרצח באכזריות או בעינויים" ו"הסתה לפגיעה גופנית באמצעות נשק חם".

במשפט אמורים להעיד 490 אנשים שהיו על הספינה בזמן פשיטת צה"ל, ובהם פעילים ועיתונאים. בניגוד למקובל בבתי משפט בטורקיה, המשפט יצולם במצלמות טלוויזיה, אם כי ההליכים לא צפויים להיות משודרים.

ממשרד החוץ נמסר: "משפט ה'מאווי מרמרה' נכלל בקטגוריה של משפט ראווה - הליך שאין לו שום קשר לחוק או לצדק. המשפט הזה אינו תואם שום היבט או יסוד של מערכת משפט חוקית, והוא מתקיים רק למטרות תעמולה. אם טורקיה תתמודד עם הנושא הזה בשיחות בילטרליות, הדבר יועיל לאינטרס שלה".

בכיר במשרד החוץ הטורקי סירב להגיב, ואמר רק כי מדובר בנושא משפטי. ארגון IHH, ששלח את ה"מאווי מרמרה", הודיע שהוא מצפה שבית המשפט הטורקי יוציא צווי מעצר לקצינים, כדי שישראל תיאלץ להסגירם לטורקיה ¬ דרישה שישראל דוחה מכל וכל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ