אולמרט: יורקים לאמריקאים בפנים; נתניהו: אם נצטרך - נפעל

בריאיון לערוץ 2, דחה ראש הממשלה את הביקורת של קודמו בסוגייה האיראנית ורמז כי אכן נתקל בהתנגדות מערכת הביטחון: גם לבגין זה קרה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי אם לא תימצא דרך אחרת לעצור את איראן - ישראל מוכנה לפעול. בריאיון לתוכנית "עובדה" דחה נתניהו את האשמות ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, על חוסר שיתוף הפעולה בין ממשל אובמה לממשל נתניהו, בדבר התקיפה, שהוגדר על ידי אולמרט כ"יריקה בפנים".

"מה שאני שמעתי עכשיו (דבריו של אולמרט) זה שאנחנו צריכים בעצם להגיד: 'אם אנחנו בעניין הזה, שמאיים על גורלנו, שמים את המפתחות אצל האמריקנים, תחליטו אתם אם לחסל את האיום הזה שמאיים על עצם הקיום שלנו' - זו לא הגישה שלי", אמר נתניהו, "הגישה שלי אומרת שאם אפשר שאחרים יעשו את זה, או שלא יצטרכו לעשות את זה בכלל – מה טוב. אבל אם אין ברירה, ואנחנו עם הגב אל הקיר, אנחנו נעשה מה שאנחנו צריכים לעשות כדי להגן על עצמנו".

נתניהו הגיב בראיון גם לתחקיר התוכנית, שחשף כי לפני כשנתיים התנגדו ראשי המוסד והצבא דאז, ראש המוסד מאיר דגן והרמטכ"ל גבי אשכנזי, לדרישתו יחד עם שר הביטחון להעלאת הכוננות לקראת אפשרות של תקיפה. "האחריות בסופו של דבר מוטלת על ראש הממשלה", אמר נתניהו בריאיון, "כשבגין החליט על תקיפת הכור באוסיראק, הוא לקח בחשבון התנגדות של בכירים במערכת הביטחון". הוא סייג עם זאת את דבריו ואמר כי אינו מתייחס לישיבה ספציפית כזו או אחרת.

נתניהו ואולמרט בטקס השבעת הממשלה ב-2009

לפי התחקיר, בתום ישיבה של פורום "השביעייה" בשנת 2010, בה נכחו גם דגן ואשכנזי, הורה נתניהו להעביר את מערכת הביטחון לרמת הכוננות "פ' פלוס" – קוד שמשמעותו העלאת המערכת הצבאית לכוננות לאפשרות תקיפה. אשכנזי ודגן סברו כי מדובר במחטף, והתנגדו למהלך.

מקורבי אשכנזי הסבירו כי הרמטכ"ל לשעבר חשש שעצם הגברת הדריכות בדרג הצבאי "תקבע עובדות בשטח", ועלולה להביא למלחמה. לפי התחקיר, ראש המוסד לשעבר דגן התבטא באופן חריף ביותר ואמר לברק ולנתניהו: "אתם עלולים לקבל החלטה לא חוקית על יציאה למלחמה. רק הקבינט מוסמך להחליט על כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ