לראשונה ממלחמת יום כיפור: צה"ל ירה לעבר סוריה בתגובה לירי לרמת הגולן

אחרי כמה תקריות בהן נורו פצצות מרגמה וכדורים תועים לעבר כוחות צה"ל ויישובי הצד הישראלי ברמת הגולן, ירה כוח תותחנים לעבר סוללת הצבא הסורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים, ירו היום (ראשון) כוחות צה"ל לעבר שטח סוריה, בתגובה לנפילות פצצות מרגמה שנורו לכיוון מוצב חזקה שבצד הישראלי של רמת הגולן. כוח של חיל התותחנים ירה טיל מסוג "תמוז" לכיוון סוללת מרגמות של הצבא הסורי,הנמצאת כארבעה קילומטרים מהגבול, שירתה לעבר שטח ישראל מוקדם יותר. בצבא אמרו כי מדובר באזהרה ואיתות לסורים שישראל לא תבליג על ירי לעברה – גם בשוגג.

הירי בוצע בהתאם למדיניות הפתיחה באש החדשה של צה"ל, לפיה כל ירי לעבר שטח ישראל ילווה בירי תגובה ישראלי, שמוגדר כ"ירי אזהרה". הירי שבוצע היום הינו הפעם הראשונה מזה 39 שנים בה צה"ל משיב אש לעבר סוריה בגבול. בנוסף, בצבא העבירו הודעה לכוחות האו"ם האמונים על שמירת הפסקת האש באזור, כי יש להזהיר את הכוחות הסורים שהמשך הירי לכיוון ישראל יגרור תגובה של צה"ל.

בשנה שעברה חשף חיל התותחנים לראשונה את הטיל "תמוז", המאפשר פגיעה במטרות בטווחים של עד 25 קילומטרים. ב"תמוז" מותקן חיישן אלקטרו-אופטי המאפשר לצוות המשגר אותו לראות על מסך את המטרה בזמן מעוף הטיל ולכוון אותו בצורה מדויקת עד לרגע הפגיעה.

אברהם שר-שלום ממושב אלוני הבשן ברמת הגולן, מסר כי "ביישוב התקבלה הודעה על נפילת פצצת מרגמה, אבל האווירה רגועה". לדבריו, "כשאנחנו רואים ושומעים מה קורה ביישובי הדרום הרי שאנחנו במצב שאיננו דומה בכלל. שם יש פגיעות ישירות, יש כוונה לפגוע ויש נפגעים". לגבי התגובה הישראלית לירי מסוריה אמר שר-שלום כי "יש הרבה סוגי תגובות למקרה כזה, אני משאיר את ההחלטה בידי מי שאמון על כך. אני מאמין שישראל תקבל את ההחלטות הנכונות". ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, מסר בתגובה כי "אנו מקווים שהמסר הנכון נקלט בצד הסורי, וימנעו מקרים נוספים של אש לכיוון ישראל".

זו היא הפעם החמישית בשבועיים האחרונים שהלחימה בסוריה גולשת לתחומי ישראל. ביום חמישי האחרון התפוצצו בשטח ישראל, באזור מושב אלוני הבשן, שלוש פצצות מרגמה שנורו מכיוון סוריה. פצצה אחת נחתה בין בתי המושב ולא התפוצצה. שתי פצצות נוספות התפוצצו סמוך לגדר המערכת, ובמרחק 200 מטרים מהיישוב. יומיים קודם לכן, פרצה שריפה באזור רכס הבשנית שבמרכז רמת הגולן הישראלית, ככל הנראה בעקבות התלקחות של עשבים אליהם נורו כדורים תועים. ביום שני באותו שבוע, אף נרשמה תקרית ירי נוספת, בה נפגע ג'יפ סיור צה"לי. הג'יפ המשרת מפקד גדוד בחטיבת גולני, קצין בדרגת סא"ל, סייר לאורך גדר הגבול כשקליע בודד פגע בו. באירוע לא היו כלל נפגעים ורק נזק נגרם לרכב הצבאי.

שבוע קודם לכן, ביום שבת, נכנסו טנקים סוריים לתוך הכפר ביר עג'ם שבצד הסורי של רמת הגולן ובכך הפרו, לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים, את הסכמות הפסקת האש בין ישראל וסוריה, אשר הושגו ב-1974 ואשר אוסרות כניסת טנקים לתוך האזור, שהוגדר כשטח חיץ. עוד באותו סוף שבוע, פרצה גם כן שריפה בסמוך לגבול כתוצאה מפגיעת כדורים תועים.

טיל "תמוז" פוגע בחלון בית במהלך מלחמת לבנון השנייה

אירוע נוסף נרשם בערב יום כיפור האחרון, אז נפלו כמה פצצות מרגמה בתוך שטח ישראל. הפצצות נורו ככל הנראה על ידי הצבא הסורי כתגובה לירי המורדים, ונפלו במטעים הסמוכים לגבול.

בצה"ל מעריכים כי מדובר בהמשך הלחימה המתנהלת בכפר ביר-עג'ם, אשר על פי הדיווחים המורדים הצליחו לתפוס בו אחיזה ולהקים מעין מובלעת בו ובשטחים הפתוחים שסביבו. בימים האחרונים מנסה הצבא הסורי ביתר שאת לכבוש את הכפר מחדש ולשוב ולמשול באזור.

אחד ממוקדי הלחימה של הכוחות המורדים היא סוללה ארטילרית של הצבא הסורי שפרוסה באזור רמת הגולן, מצפון-מזרח לכפר ג'ובתה אל חשב. בחודש שעבר היו דיווחים כי הצבא הסורי "נדחק" ממש לאזור החיץ בגבול בין שתי המדינות, אך הדבר לא אומת.

כבר לאחר ירי פצצות המרגמה לעבר רמת הגולן בספטמבר, הגיש צה"ל תלונה לכוח הבין-לאומי הפועל באזור, בטענה כי לא יקבל "זליגת ירי סורי לשטח ישראל". ככלל, בחודשים האחרונים החל הצבא לחזק את גדר המערכת באזור הגבול, בעיקר במקומות הנחשבים לרגישים במיוחד. החשש בצבא הוא מהתפתחות של קני טרור באזור הספר המתפתח בגבול, בו המשילות הסורית נמצאת בירידה. קצין באזור העריך בעבר כי המצב המדרדר בסוריה יביא ליותר פעולות טרור, וכי כבר כיום ישנן יותר ויותר חדירות בגבול. ההיערכות הצבאית במקום, כללה גם חפירה של תעלה למניעת הגעתם של כלי רכב מסוריה לאזור ישראל, וכן על ידי פריסת אמצעי מכשול כמו גדר "תלתלית".

חזיקה, היום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ