אי-פי

דיפלומטים מערביים מסרו הלילה (ראשון) כי הוועידה לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני, אותה יזמו מדינות ערב כדי ללחוץ על ישראל לוותר על תוכניתה הגרעינית, נדחתה. הם אמרו כי ארה"ב - שהיתה אחת ממארגנות הוועידה - תוציא בקרוב הודעה רשמית בה תודיע כי בשל המתיחות הגבוהה באזור, התזמון אינו מתאים לקיום הוועידה.

לפי הדיפלומטים, הסיבות הרשמיות לדחיית הוועידה הוא המשבר המחריף בסוריה, המתיחות עם איראן סביב תוכניתה הגרעינית וכן מתיחויות נוספות במזרח התיכון. עם זאת, אחד הדיפלומטים אמר כי סירובה של ישראל להגיע לוועדה הוא הסיבה העיקרית. הוא אמר כי מדינות ערב סירבו להתגמש, ובגלל עמדותיהן ישראל מסרבת לקחת חלק בוועידה.

ישראל טוענת זה זמן רב כי רק הסכם שלום מלא בינה לבין מדינות ערב יוכל להביא ליצירת מזה"ת נקי מנשק גרעיני. מנגד, מדינות ערב גורסות כי הגרעין הישראלי הוא האיום הגדול ביותר על שלום האזור, ומתעקשות שישראל תצטרף ל-NPT (האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני) כחלק משיחות השלום.

הכור בדימונהצילום: רויטרס

קיום הוועידה, שהיתה אמורה להיערך בהלסינקי בירת פינלד בסוף השנה, אושר ב-2010 ע"י 189 המדינות החברות ב-NPT. המארגנים הראשיים של הוועידה הם ארה"ב, רוסיה ובריטניה, שאמרו כי ועידה שכזו תוכל לצאת לפועל רק אם כל המדינות – ובעיקר ישראל – יסכימו להשתתף בה.

ביום שלישי השבוע הצטרפה איראן למדינות ערב והודיעה כי בכוונתה להשתתף בוועידה – והתירה את ישראל כמדינה היחידה שעדיין לא הודיעה אם תשתתף או לא. הדיפלומטים אמרו כי ההחלטה לדחות לעת עתה את הוועידה התקבלה עוד לפני הודעת איראן.

ההחלטה על דחיית הוועידה, לאחר שזו כבר אושרה ע"י מדינות ה-NPT, משקפת את המציאות השברירית במזה"ת. היא גם תחליש את המאמצים בכינוסים העתידיים של מדינות ה-NPT ליישב בין הגישות השונות בנוגע לפירוז המזה"ת מנשק גרעיני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ