פרשנות |

חיסול ג'עברי: אין טעם להרוג את אחמד מבלי לעזור למחמוד (עבאס)

חיסול ג'עברי יפגע בחמאס ויחזק את התדמית הביטחונית של נתניהו, אבל כדי שיהפוך לאירוע משמעותי חייב להשלים אותו מהלך מדיני מול הרשות

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

ההתנקשות באחמד ג'עברי היא רק חוליה נוספת בשרשרת המהלומות ההדדיות של ישראל וחמאס. תוצאותיה הביטחוניות, לטוב ולרע, ייוודעו רק בחלוף זמן. אבל משמעותה הפוליטית ברורה: היא העניקה לראש הממשלה בנימין נתניהו קרקפת מבוקשת להתגאות בה. ג'עברי הוא אוסמה בן לאדן של נתניהו – ההוכחה החיה, כלומר המתה, של הצלחתו לרדוף ולהשיג מנהיג בכיר של ארגון טרור.

אבל למרות ההישג שרשם נתניהו וההקבלה המתבקשת לחיסול בן-לאדן, יש הבדל מכריע בין פגיעה במנהיגי אל-קאעדה לבין דילול מנהיגי חמאס: במקרה שלנו אין משמעות למהלך צבאי ללא מהלך מדיני משלים מול הרשות הפלסטינית. אין זה מועיל להרוג את אחמד מבלי לעזור למחמוד (עבאס).

ג'עברי אומנם לא היה פרצופו המזוהה ביותר של האויב, לא חסן נסראללה ולא מחמוד אחמדינג'אד, אך די בו להמחיש את התסכול המתמשך של ישראל לנוכח ההתנכלות לה. הריגתו אמורה לשבור את המשוואה שניסחו ראשי חמאס בדרום – יוזמה לוחמנית שלהם, בין בתכנון עצמי ובין בעצימת עין לנוכח פעילות הג'יהאד האסלאמי וארגונים קיצוניים נוספים, הנתקלת באחת משתי תגובות בעייתיות של ישראל. הבלגה אינה מרגיעה, וכך גם התקפה גדולה. אם כך, לפחות בלי ג'עברי.

עשן מיתמר מעל עזה, הערב. לא פחות מהחיסול חשובה הפגיעה בנשק ארוך הטווח של חמאס

בממד האישי, ג'עברי ומפקדים אחרים, הוא רק חלק בולט אחד במבצע. חשובה כמותו הפגיעה בנשק ארוך-הטווח של חמאס, שנועד לפגוע בתל אביב, בנתב"ג ובמטרות נוספות במרכז הארץ. אלא שאמצעי לחימה ניתן לייבא שוב, בעוד שלמפקדים מסוגו של ג'עברי קשה לייצר תחליף.

עם זאת, המסקנה אינה חד משמעית. הצלחת צה"ל והשב"כ לפגוע בשורה ארוכה של ראשי חמאס מעזה בשנים 2004-2002 - סלאח שחאדה, אחמד יאסין ועבד אל-עזיז רנטיסי - הקטינה את קטלניותו של הטרור, אבל לא מנעה שלוש הצלחות רצופות של החמאס לאחר פינוי עזה ב-2005: הניצחון בבחירות, חטיפת גלעד שליט וההשתלטות האלימה על הרצועה. בלי ג'עברי יהיה לחמאס קשה יותר, אבל שותפו להנהגה הצבאית מוחמד דף, שנפצע במבצע סיכול לאור יום שבהמשכו יצאו אנשי חיזבאללה לחטיפת אודי גולדווסר ואלדד רגב בגבול הצפון, עודנו חי, וכך גם אחרים בשדרת הפיקוד של חמאס. ייתכן שגם שקציני קישור איראניים יתפסו כעת מקום חשוב יותר במערך הארגונים.

מבצע "עמוד ענן" הוא המהלך החשוב הראשון של הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, שתקופת כהונתו נמצאה עד כה בצל ההרתעה המוגבלת שהושגה בתקופת שני קודמיו, דן חלוץ בלבנון וגבי אשכנזי בעזה. ההצלחות הנקודתיות היום (רביעי), שעדיין אינן מעידות בהכרח על המשך המערכה, הושגו בזכות אגף המודיעין והמערכים המדויקים של חיל האוויר וזרוע היבשה, כמו גם בזכות המידע המפליל של השב"כ על ראשי חמאס ומיקומם.

במקרה או שלא במקרה, המתינה ישראל עד לתום התרגיל המשותף עם הצבא האמריקאי, "אתגר כבד", שהסתיים אתמול. כך אין החיילים האמריקאים מעורבים בלחימה, כמיירטי רקטות או כסופגי תקיפות.

נתניהו, ברק וגנץ. שמו יד על מנהיג טרור, אבל המהלך הזה עוד עלול להתהפך

כמו הנשיא אובמה, שבידיו היוזמה הממשלית והביטחונית, למרבה תסכולם של יריביו, כך גם הממשלה הישראלית ובמיוחד העומד בראשה ושר הביטחון, יכולים להחליט מתי ואיך לצאת למבצע צבאי. הפעילות בעזה מגמדת את התלבטותו של אהוד אולמרט אם להתמודד בבחירות לכנסת, ומקהה את עוקצו של סקר דעת קהל שערכה השבוע חברת "מדגם" מטעמם של גורמים שבמרכזם חיים רמון ושנועד לבדוק את מידת התמיכה ברשימה שבראשה שמעון פרס, ציפי לבני ועל-תנאי גם גבי אשכנזי.

לשלושת אלה נוסף, בגרסה אחת, גם אולמרט, אף שברור שלבני לא תשתתף ברשימה הכוללת אותו (ואשכנזי המצונן אינו מתעתד להיכנס לפוליטיקה מבעד לחלון אחורי, אלא רק בדלת הראשית, כאשר זו תיפתח בפניו במאי 2014). התוצאות שהתקבלו מלמדות על תמיכה רבה ברשימה בראשות לבני, וגבוהה עוד יותר - עד כדי שינוי המאזן הבין-גושי - ברשימה בראשות פרס.

שינוי סדר היום מחברתי-כלכלי לביטחוני-מדיני, מבליט עד כמה עניות הרשימות המסתמנות של מפלגת העבודה ויש עתיד. שלי יחימוביץ', המשוכה העיקרית בפני איחוד רשימות המרכז-שמאל בהנהגת פרס, משום סירובה לוותר על הראשות, איבדה את אורי שגיא ולא התחמשה בקוטר כבד מסוגו של עמרם מצנע. כרגע אין לה יכולת אמינה לטעון לראשות הממשלה.

כל זה נכון לשעות הראשונות של המבצע בעזה, שלושה שבועות לפני מועד הגשת הרשימות לבחירות לכנסת, והרבה עדיין עלול להתהפך ולהתפוגג, כולל רישומו של המבצע. אבל התוצאות הראשונות הן מכה קשה לחמאס ולמחנה המפורר של יריבי ראש הממשלה.

סיקור נרחב: היערכות לירי גם על המרכז || כך נראה חיסול ג'עברי מהמזל"ט || ישראל חיסלה את קבלן המשנה שלה בעזה (אלוף בן) || האיש שהפך את חוליות הטרור לצבא מאורגן || ג'עברי הוא הבן לאדן של נתניהו (ברק רביד) || וזוהי רק ההתחלה (עמוס הראל ואבי יששכרוף) || מלחמת בחירות (אורי משגב)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ