חיסול אחמד ג'עברי: זוהי רק ההתחלה

ספק אם בחמאס צפו שהתגובה תהיה כה בוטה: לא "עוד" התנקשות, אלא פגיעה באחד מבכירי התנועה, שמזוהה יותר מכל עם מאבק הטרור בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האזהרות הישראליות היו הפעם במקומן: האיומים התכופים של ממשלת נתניהו לסגור חשבון עם החמאס, על רקע סבב ההסלמה האחרון ברצועת עזה, התממשו אחר הצהריים עם חיסולו של אחמד ג'עברי, ראש הזרוע הצבאית של הארגון. זו פעולה צבאית מהדהדת, הרבה מעבר לעוצמת ההתכתשות בין הצדדים בתקופה האחרונה. בסמוך לשעה חמש דווח על סדרת תקיפות נוספות של ישראל ברצועה ונראה כי הכוונה לפגוע בעוד פעילים בכירים ומפקדות של הארגון. גם העובדה שלמבצע ניתן שם, עמוד ענן, מעידה שזו אינה פעולה נקודתית.

בחמאס הבינו שצפויה תגובה ישראלית, ולכן נענו ראשי הארגון לפנייה המצרית להסכים על הפסקת אש, אתמול בבוקר. אבל ספק אם בחמאס צפו שהתגובה תהיה כל כך בוטה: לא "עוד" התנקשות (וגם חיסולים של פעילים מהדרג השני לא נרשמו בעזה כבר ארבע שנים כמעט), אלא פגיעה באחד מבכירי התנועה, ובמי שמזוהה יותר מכל מנהיגיה עם מאבק הטרור בישראל.

הפעולה הישראלית היום היא התחלת הסיפור, לא סופו. חוליות שיגור, מכל הפלגים הפלסטיניים, יבקשו כבר בשעות הקרובות לנקום את מותו של ג'עברי בכל האמצעים. את הבלבול של השעה הראשונה בעזה מחליפה כעת קריאה חד משמעית לנקמה.

חיסול ג'עברי

החמאס והג'יהאד האיסלאמי מחזיקים ברשותם גם כמות לא גדולה של רקטות פאג'ר מוברחות מאיראן, שהטווח שלהן – 75 קילומטרים – כולל בעת שיגור מצפון הרצועה גם את רוב שטח תל אביב והפרברים סביבה. הנהגות הארגונים שוקלות בוודאי גם את השימוש ב"נשק יום הדין" הזה. כדי למנוע זאת, תקף חיל האוויר מיד לאחר החיסול כעשרים יעדים תת קרקעיים, שבהם הטמינו שני הארגונים את רקטות הפאג'ר. הכוונה היא לעקר את יכולת השיגור לטווח בינוני, ממש כפי שעשה צה"ל לחיזבאללה ב"ליל הפאג'רים", בתגובה לחטיפת שני חיילי המילואים במלחמת לבנון השניה. בשני המקרים, התקיפות נשענו על מידע מודיעיני מדויק שנאסף בשקדנות. אבל כשהחמאס מאיים כעת שבכוונתו לפתוח במלחמה, צריך לקחת בחשבון שכך יקרה, כפי שהגיב גם חיזבאללה ב-2006.

בסרטון: פריקת רקטת פאג'ר 5

זה תקופה ארוכה שישראל נוקטת מדיניות של הכלה ברצועה – ומגבילה את תגובתה למאמץ המתמשך של החמאס להכתיב כללי משחק חדשים סביב הגדר, בעיקר בניסיונו למנוע כניסה של צה"ל ל"פרמטר", הרצועה של כמה מאות מטרים שממערב לגדר. הפעם, נתניהו וברק אישרו לצבא ולשב"כ תגובה מסיבית. אי אפשר, כנראה, להתעלם מתרומתה לכך של מערכת הבחירות שברקע. נתניהו סופג ביקורת כבר כמה שבועות על הפקרת תושבי היישובים בעוטף עזה למטווחי הרקטות. כמו אהוד אולמרט לפניו ביציאה למבצע "עופרת יצוקה", גם הוא מגיב בחומרה ערב בחירות.

הצרה, כמובן, בסיפור הזה – שכמוהו כבר חווינו אי אלו פעמים – היא שבשיגור מהלומה כה עזה אתה יודע איפה אתה מתחיל, אך לא איפה זה נגמר. ישראל כבר חיסלה בעבר בכירים בהנהגה "המדינית" של החמאס, שבפועל היו מעורבים בטרור, כמו אחמד יאסין ועבד אל-עזיז רנתיסי. היא גם פגעה ברבים מראשי הזרוע הצבאית של הארגון. במידה מסוימת, תרמו ההתנקשויות הללו לריסונו של החמאס בטווח הארוך ולבחירתה של הנהגת הארגון ברצועה להאט את מתקפת פיגועי ההתאבדות.

ג'עברי, בעיקר אחרי ההתקרבות לשלטון המצרי ותפקידו בסיכום עסקת שליט, סבר כנראה שהוא חסין מפגיעה ישראלית. גם פקודיו מופתעים. התגובה שלהם עלולה להיות אלימה מאוד – ולהוביל בתורה להתנקשויות נוספות מצדה של ישראל . גם אם נתניהו אינו רוצה בפעולה קרקעית רחבה של צה"ל בעזה, ערב הבחירות (וראש הממשלה שמר, במידה של צדק, את כוונותיו בעניין זה תחת ערפל), הוא עשוי להיגרר אליה בקרוב בעל כורחו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ