ליברמן שוקל להציע לרשות: ותרו על המהלך באו"ם ונכיר במדינה בגבולות זמניים

במשרד החוץ גיבשו הצעה יצירתית לסיום המשבר סביב פניית עבאס לשדרוג למדינה משקיפה. תמורת הכרה לאלתר יוסר איום התביעה בהאג

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ אביגדור ליברמן שוקל להציע "גזר" בדמות הכרה ישראלית מיידית במדינה פלסטינית בגבולות זמניים. מקור בכיר במשרד החוץ ציין כי ישראל תדרוש שבתמורה יוותרו הפלסטינים על הפנייה הנוכחית שלהם לאו"ם, שבה הם מבקשים להכיר בפלסטין בגבולות 1967 כמדינה משקיפה שאינה חברה מלאה באו"ם.

בעקבות כנס השגרירים שקיים ליברמן בסוף השבוע שעבר בווינה, שבו נכחו כ-30 שגרירים ודיפלומטים ישראלים בכירים, גיבש המטה המדיני בלשכתו מסמך סיכום שכלל הצעה יצירתית לסיום המשבר. אם עד כה נקטה ישראל מדיניות שדחתה כל פשרה ולא הציעה לפלסטינים דבר בתמורה לדחיית המהלך באו"ם, הגישה במסמך שונה ומעלה מהלך מדיני אלטרנטיבי.

"אם הפלסטינים יוותרו על הליכה לאו"ם על ישראל להגיע להסכמה עם הרשות הפלסטינית על מדינה פלסטינית בגבולות זמניים בתקופת המעבר - עד להתייצבות העולם הערבי, בחירות חדשות ברשות והתבהרות היחסים בין יהודה ושומרון לעזה", נכתב במסמך שהגיע לידי "הארץ".

ליברמן במרכז האוניברסיטאי באריאל, היום

מקור בכיר במשרד החוץ ציין כי היוזמה מתבססת על הפיכת המהלך הפלסטיני באו"ם מחד-צדדי לכזה שמושג במשא ומתן. מרכיבי ההצעה שבוחן ליברמן הם כדלהלן:

1. ישראל תכיר לאלתר במדינה פלסטינית בגבולות זמניים, על בסיס אזורי A בגדה המערבית, שבהם יש לפלסטינים שליטה ביטחונית ואזרחית, ואזורי B, שבהם יש לפלסטינים שליטה אזרחית בלבד. מדובר בכ-45%-50% משטח הגדה המערבית.

2. פרק הזמן שבו תהיה המדינה הפלסטינית בגבולות זמניים לא יוגדר מראש ולא יוצב לוח זמנים למעבר לגבולות קבע. המשא ומתן על גבולות הקבע ושאר סוגיות הליבה יחודש.

3. הפלסטינים יתחייבו שלא לנקוט מהלכים חד-צדדיים, ובמיוחד לא לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, ה-ICC.

4. ישראל לא תקפיא את הבנייה בגושי ההתנחלויות הגדולים – אריאל, מעלה אדומים וגוש עציון.

המסמך עדיין מוגדר כטיוטה בלבד וליברמן עדיין לומד אותו ושוקל את המלצותיו. בימים הקרובים יתקיים דיון נוסף בעניין במשרד החוץ, ובסיומו יכריע ליברמן אם להביא את ההמלצות שבמסמך לדיון בפורום שרי "התשיעייה" או בקבינט המדיני-ביטחוני.

מנגד, אם הפלסטינים יתעקשו להמשיך בפנייה שלהם לאו"ם, קובע המסמך, תפעיל נגדם ישראל סנקציות חמורות. "הכלת מציאות של מדינה פלסטינית שהוכרה על-ידי האו"ם במהלך חד-צדדי תרסק את ההרתעה הישראלית ותפגע באמינותה לחלוטין", נכתב במסמך, "דבר שיהפוך כל הסדר עתידי, מניח את הדעת מבחינת ישראל, לבלתי אפשרי".

עוד נכתב במסמך: "למרות שמדובר בצעד לא פשוט גם מבחינת ההשלכות שישראל תצטרך להתמודד עמן, הפלת שלטונו של אבו מאזן היא האופציה היחידה במקרה כזה. אופציה אחרת, של הכלה או תגובה רכה, פירושה הרמת דגל לבן והודאה באי יכולתה של ההנהגה הישראלית להתמודד עם האתגר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ